samkolucka
27.10.16,18:34
Dobrý deň, môj problém sa týka BSM-ka. Pred rokom som sa rozviedla, odsťahovala z domu, v ktorom sme s exmanželom bývali. Pár mesiacov pred svadbou sme spoločne s exmanželom brali hypotekárny úver na výstavbu nášho domu.Mesiac pred svadbou si exmanžel bez môjho vedomia napísal rozostavanú stavbu na svoje meno, čím sa stal jediným vlastníkom nášho spoločne nadobudnutého majetku.Počas trvania manželstva som to chcela dať prepísať aj na moje meno a stať sa spoluvlastníčkou, s čím nesúhlasil. Samozrejme po rozvode sa oháňa argumentmi, že je jediným vlastníkom domu a ja nemám pravo na vysporiadanie z majetku.Ako postupovať v takomto prípade, keď sme časť domu mali postavený pred svadbou,a le väčšinu po svadbe.V manželstve sme vytrvali sedem rokov Je možné argumentovať tým, že do manželstva išiel za účelom obohatenia sa a podvodu.
Ďakujem Vám za každú radu, ktorá by mi pomohla.
Mária27
27.10.16,18:05
Že do manželstva išiel za účelom obohatenia sa a podvodu.- s tým ani nezačínaj, ani by to nijako nepomohlo.

Stavebník je jedna vec, kolaudácia druhá. Podľa mňa si mala byť napísaná ako spoluvlastníčka, ak si navyše aj ty brala hypotéku .... Všetko čo nadobudnete spolu počas manželstva je v BSM - a vy ste dom tak nadobudli. Potrebovalo by to podrobnejší rozbor.

Požiadaj o vyporiadani BSM a zahrň tam dom, dokazuj, že patrí do BSM. Ak nepôjdeš s právnikom, sudca by ťa mal poučiť a načrtnúť výsledok na predbežnom pojednávaní. Ide o to, že ak bypodľa súdu dom nepatril do BSM, môžeš od neho žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia, lebo si vložila peniaze do jeho osobného majetku.
draik
27.10.16,19:57
To, či dom patril do BSM alebo nie, závisí od toho, v akom štádiu rozostavanosti bol v čase uzatvorenia manželstva.
jslancik
28.10.16,05:22
"Pár mesiacov pred svadbou sme spoločne s exmanželom brali hypotekárny úver na výstavbu nášho domu.Mesiac pred svadbou si exmanžel bez môjho vedomia napísal rozostavanú stavbu na svoje meno, čím sa stal jediným vlastníkom nášho spoločne nadobudnutého majetku."

nerozumiem niektorým veciam. ak ste brali spoločne hypotéku pred svadbou, tak dom by mal byť písaný na obidvoch v podielovom spoluvlastníctve. A to sa nedá len tak prepísať iba na jedného, dokonca pred svadbou. Alebo tá hypotéka bola písaná iba na neho? Ale aj tak, majetok sa nedá prepísať na inú osobu bez vedomia a súhlasu jej spoluvlastníkov. Alebo ty si s tým súhlasila (a spravila si všetky náležitosti s tým súvisiace)?
samkolucka
29.10.16,12:50
Hypoteka je pisana na obidvoch, exmanžel je dlžník a ja spoludlžník. Pozemok na dom si kupoval v čase ked ja som bola este studentkou. Ide mi iba o dom, nepodpisovala som žiadne papiere, kde by som sa zdavala prava na dom, a tym aj vlastnictva.
samkolucka
29.10.16,12:52
Bolo to davno, ale mam pocit ze mury boli vytiahnute do metra a pol, nakolko nam banka v tom čase pustila peniaze.
kopretinka
29.10.16,13:52
ako mohol bez tvojho vedomia prepísať stavbu na seba?
samkolucka
29.10.16,13:58
Vsetko sa da, kataster asi nepotreboval moj suhlas a odklepol mu to čo im nadiktoval. ON si stavbu napisal nie prepisal, neviem ci je v tom rozdiel, ale tak urobil.
kopretinka
29.10.16,14:03
aha,takže neprepísal,ale napísal,zle som čítala.....no...takže ťa odrbal.....s tým neurobíš podľa mňa nič....nijako ho nedonútiš,aby ťa tam dopísal....jedine to bezdôvodné obohatenie
misoft
29.10.16,14:22
Nuž v tom prípade - ostáva ti len to neoprávnené obohatenie z jeho strany. Už ti to bolo radené.
draik
29.10.16,16:04
Pocity, žiaľ nestačia. Skutočný stav stavby bude, ako som uviedol, kľúčový pre posúdenie otázky vlastníctva domu.