Shrekula
27.10.16,19:30
Ahojte poraďáci, opäť raz v živote ma niečo prekvapilo a chcela by som vedieť,či je toto fakt možné. Vlastním nehnuteľnosť na západnom Slovensku, nechodíme tam, nemám tam ani trvalý ani prechodný pobyt,momentálne ju ani neriešim. No prišiel mi výmer za platenie komunálneho odpadu. Je to možné? Poplatky za odpad platím v mieste trvalého pobytu.Neviem, ale z tohto mi vyplýva, že ak náhodou niekto vlastní napr.5 nehnuteľností v rôznych mestách tak platí 5x poplatok za komunálny odpad či ako to je? No neverím, že takto to fakt u nás funguje či?
buchač
27.10.16,18:04
Áno, na počudovanie to takto funguje...teda aspoň v podstate.

Záleží od viacerých premenných a záleží aj od nastavenia platieb v jednotlivých mestách (obciach).
Doporučujem Ti teda preštudovať VZN mesta (obce), kde máš nehnuteľnosť. Tam nájdeš odpovede na otázku ohľadom platieb.

P.S.:
Mám tiež viacero nehnuteľností. Za každú platím odpad podľa kritérií.
arizona
27.10.16,18:48
A co je na tom divne? ved ak ma niekto na kupu 5 nehnutelnosti, tak asi nie je pre neho problem zaplatit aj za odpad,nie? Ved to nie je tisicova polozka,nie? precitaj si VZN obce,kde stoji nehnutelnost a dozvies sa, ci musis platit,alebo obec poskytuje nejaku ulavu. Je to na rozhodnuti obce.
Oliwa
27.10.16,18:48
Áno, je. Keď tam vlastníš nehnuteľnosť, tak Ti k nej "prifarili" aj poplatok za komunálny odpad. Zamestnanec MÚ nemá odkiaľ vedieť, či sa tam zdržiavaš alebo nie, ani či bývaš na druhom konci republiky, resp. v koľkých katastroch Slovenska máš/nemáš nehnuteľnosti. Určite nie je evidencia obyvateľstva /trvalý a prechodný pobyt/ prepojená s odborom komunálnych činností /ak je to mesto/... Ak sú to nejaké kopanice, kde každý každého pozná /najmä poštárka/, tam by informovanosť aj mohla byť "zaručená", ale dane sú dane :)... Je na Tebe, aby si preukázala, že za komunálny odpad platíš v mieste trvalého bydliska + ostatné v zmysle miestneho VZN.
Oliwa
27.10.16,18:59
Yes...! Nechcela som to rovno takto... :D
misoft
27.10.16,20:25
Ako iní písali - žiaľ, je to tak - majiteľ nehnuteľnosti platí za TKO poplatok podľa výmeru. Niektoré samosprávy však aj kontrolujú, či tam niekto má trvalý pobyt (teda je tam "tvorca odpadu") - prípadne viacej osôb a podľa toho potom vypočítava výšku poplatku. Ale vo VZN by mala byť i možnosť, ak niekto vlastní, ale nemá tam trvalý pobyt (má ho inde a tam platí plnú sadzbu) - samosprávy sa MUSIA držať zákona 582/2004 §2 ods.2 a zároveň musia prihliadať aj na §77 ods.2 písm a.
Podľa mňa je však nespravodlivé, ak sa platí poplatok za TKO v jednej obci v plnej sadzbe a zároveň platí ten istý poplatok len za to, že VLASTNÍ nehnuteľnosť, ale nemá v nej ani trvalý, ani prechodný pobyt.
Takže sa najskôr oboznámiť so VZN obce a ak nebudú chcieť uznať platbu za TKO v mieste tvojho TP - treba im citovať uvedený zákon a napadnúť ich VZN na súde.
arizona
27.10.16,20:27
no,šak,čo už ? :D
misoft
27.10.16,20:30
Oliw.... v tomto "Určite nie je evidencia obyvateľstva /trvalý a prechodný pobyt/ prepojená s odborom komunálnych činností /ak je to mesto/" by som sa na jej mieste ohradil - pokiaľ je dedina, tak ohlasovňa pobytu je v jednej budove a MAJÚ prehľad o tom, kto má TP v obci a aj to, či tam býva a či má platiť za TKO.
buchač
28.10.16,05:06
Misoft neblázni.
...aké napádanie na súde ? Vopred prehraté.
bubkoch
28.10.16,08:22
To uz co za dementny argument ze sak ma na to tak nech plati ... A potom ze preco niektore su "sliepky" ...
vicktor
28.10.16,09:58
Ano, musis platit vsade - podobne ako za elektrinu.
Jedine ak dohodnut sa aby obec poskytla zlavu - napr. chodievas tam iba cez prazdniny, netreba vyvazat tyzdenne ale mesacne apod.
Darina1234
28.10.16,10:02
nedohodne sa, jednoducho tak nadstavili zakon a hotovo, bezpravny stat slovensko
arizona
28.10.16,10:08
Ty si to mozno pochopil ako dementny argument,ale bolo to myslene skor vseobecne.Ved bezne sa plati za sluzby,ktore suvisia s byvanim,hoci ich nevyuzivame.Prikladom je neurekom...Elektromer-aj ked elektrinu nevyuzivas a v nehnuetlnosti nebyvas. Vytah-platia aj ti,ktori byvaju na prizemi a nikdy s nim nesli.Dane za pozemky a nehnutelnost-aj ked ich nevyuzivas...atd,atd.Cim viac ma niekto nehnutelnosti, tym viac musi ratat s roznymi takymito poplatkami,nie? Tak preco by KO mal byt vynimkou? A to slepacie porovnavanie si prosim pouzivaj doma na svojich blizkych !
ivka70
28.10.16,10:12
nemas pravdu, kazda obec ma podmienky, za akych je mozne ziskat zlavu na plateni, len si ich treba nastudovat a dolozit podklady. Roky tak ulavy pri nehnutelnosti, kde sa nezdrzujeme trvale, vyuzivame.
Darina1234
28.10.16,10:14
kazda obec ma svoje podmienky, a odpad produkujem len na tom mieste kde som, teda 1 krat, ale paltit treba aj ked tam nie som a neprodukujem odpad, ale tak je to spravne, ved love treba , z coho by sa kradlo
vicktor
28.10.16,11:09
U nas sa vyvaza tyzdenne, dvojtyzdenne a mesacne. Obec stanovila je vas 6, budete mat tyzdnovy interval. Ale dodatocne som sa dohodol na dvojtyzdnovom, aj to nadobu naplnime len do polovice.
bubkoch
28.10.16,13:59
Nemusis tu vypisovat co si myslela ci pisala, ja dokazem citat s porozumenim ... Napisala si jasne "ak ma niekto na kupu 5 nehnutelnosti, ma aj na zaplatenie odpadu" ... s takymi radami chod na pokec tam zapadnes, tu si na odbornom fore
Shrekula
09.12.16,16:59
ako odpoveď jak oči ako sa povie :D mne ide o princíp, a v bloku kde som bývala po druhé poschodie nikto neplatil za výťah napr., no nestalo sa mi aby som platila za niečo čo nevyužívam. ani za elektrinu tam neplatím, tak za odpad mám? no dovi
Katy a R
09.12.16,17:08
Keď ti ide o princíp - poplatok za KO ti bol vyrúbený podľa príslušného zákona (582/2004 z.z.) - a tiež VZN konkrétnej obce. Naštuduj - a môžeš požiadať o zľavu - presne podľa VZN :)
Terezia13
09.12.16,17:49
poplatok za komunálny odpad už platíš aj za to, že vlastníš v danom meste - obci nehnuteľnosť, v minulosti to bolo v mieste trvalého alebo prechodného pobytu, teraz sa vyrubuje poplatok aj za vlastnenie nehnuteľnosti, platí to už aj pre chatárov, chalupárov