dudlakovaj
28.10.16,06:59
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či je možné predať živnosť s. r. o. za 1 euro, ak sa jedná o to, že živnostník predáva svoju živnosť svojej s. r. o., pričom na živnosti nemá evidovaný žiaden majetok.
pavol54
28.10.16,05:05
živnosť sa tak ako vlastné priezvisko nedá predať ani previesť, dá sa len predať hmotný a nehmotný majetok riadnymi účtovnymi operáciami (napr.faktúry) (alebo sa poraď u igiho blekotu on ju predal zamestnancovi:) )
Dáša_
28.10.16,05:11
existuje predaj podniku a vzťahuje sa to aj na živnosť. Len teda nie celkom rozumiem tomu, prečo, keď nemá majetok. Teda vlastne,možno kontakty, minulé zákazky.....
jslancik
28.10.16,05:15
malo by to zmysel, keby predal know-how, ale za poriadnu sumu, nie za euro... To nemá zmysel ani pre jednu stranu.
dudlakovaj
28.10.16,05:19
know how tam je, pretože na živnosti sa zaoberá vývojom softvéru
dudlakovaj
28.10.16,05:19
Chce to urobiť najmä kvôli odvodom na živnosti
dudlakovaj
28.10.16,05:21
a preto to chce za euro, lebo v podstate to predáva sám sebe, ale nechce z toho platiť nejakú vysokú daň
Dáša_
28.10.16,05:23
no len neviem, či je suma 1€ reálna. Ale inak predaj podniku funguje, môžeš to použiť. Predáš podnik a žinosť potom zrušíš.
jslancik
28.10.16,05:24
ale zamysli sa, prečo to vlastne chce "predávať". očividne máte chaos v pojmoch a dojmoch. živnosť ako taká sa nedá ukončiť "predajom"... Je jedno, čo spraví s prípadným majetkom a know how, živnosť sa ukončuje iným spôsobom.
dudlakovaj
28.10.16,05:26
ďakujem za pomoc
jslancik
28.10.16,05:31
živnosť môže zrušiť aj bez "predaja" neexistujúceho majetku. predaj za euro nemá zmysel ani pre jednu stranu. Keby to chcel predať za 5k, to by zmysel malo (pre jednu stranu)
Dáša_
28.10.16,05:33
na jednej strane dan, na druhej strane náklad :) aj tak uvažuj. A ak ma živnosť vyvinuté nejaké programy,ktoré sa budú dalej predávať, asi by om uvažovala o reálnejšej sume.
pavol54
28.10.16,06:58
chcel by som vidieť tú účtovnú operáciu predaja živnosti
Dáša_
28.10.16,07:33
robili sme už predaj živnosti, keď svokra svoju živnosť predavala zaťovi, živnostnikovi. A robili sme aj taký predaj živnosti, keď si živnostník založil sro a potreboval veci previesť tam. A hlavne, na živnosti bol platiteľom dph a predajom podniku sa stala platitelom dph aj sro. Lahko a rýchlo, vezbolestne.

To že si to ty ešte nevidel neznamená, že sa to nedá. Stačí skočiť napríklad za právnikom. Alebo si môžeš napísať zmluvu aj sám, myslím, že na nete sú vzory.
pavol54
28.10.16,07:38
stále sa pozerám na to z účtovného hľadiska, netvrdím že sa nedajú aktíva a pasíva previesť, to čo si popísala je právne hľadisko a ako vidím zatiaľ sa ešte nikto nevyjadril relevantne ako to vykonať
Dáša_
28.10.16,07:45
urobí sa zmluva, kde sa presne vyčísli, čo sa predáva - napríklad zásoby, značka, hnuteľný majetok. a presne v tejto sume sa to do napriklad sro zaúčtuje. ten predaj je bez DPH - podla par.10 zákona o dph. Teda urobíš zmluvu, kde je všetko vyčíslené, predávajúci z toho neodvádza dph a kupujúci nemusí čakať, kým sa mu vráti.
Do účtovníctva to kupujúci zaúčtuje podľa jednotlivých položiek. A zaplatí, čím mu vznikne náklad (respektíve pri zásobach, hmotnom majetku podla zákona) . A predávajúcemu výnos.
JankaO
28.10.16,08:07
Všetko je to o názvoch a pomenovaniach. Živnosť sa predať nedá, lebo je viazaná na FO a tá je nescudziteľná. Dajú sa predať len hmotné, nehmotné a osobné majetkové práva, ktoré tvoria súčasť podniku.A to sa volá predaj podniku a nie predaj živnosti.... (tak ako neexistuje výpoveď dohodou, neexistuje predaj živnosti, iba predaj podniku.)
Dáša_
28.10.16,08:09
ano, presne tak. Ani v prípade sro sa ICO nepredáva, každá firma má vlastné ICO.
JankaO
28.10.16,08:13
V s.r.o. sa predáva majetkový podiel spoločníka/ov. IČO nepatrí spoločníkom, ale spoločnosti, teda nemajú čo predať.
Dáša_
28.10.16,08:16
nemusí sa predávať majetkový podiel, môže sa takisto predať podnik, alebo časť podniku. A zvyšok bud funguje alebo ide do likvidácie. Výhodné je to hlavne z hľadiska dph
pavol54
28.10.16,08:16
janka však to som napísal v mojej odpovedi o 08.05, a čo sa týka s.r.o ak sa spoločníci rozhodnú spoločnosť predať tak sa ičo nemení. dokonca aj s.r.o môže byť spoločníkom v inej s.r.o ale to si nemusíme vysvetľovať.(to som v jednej odpovedi napísal pre dášu)
Dáša_
28.10.16,08:18
no a ja sa ti snažím stále vysvetliť, že existuje aj predaj podniku, ktorý nie je predaj spoločnosti. A ver mi, že v svojom živote som už robila i to i to.
Consultix
28.10.16,08:33
FO sa nemoze predat. Jedine ak po castiach (pecen, oblicka, atd..) :)
Consultix
28.10.16,08:36
Dasa, asi si to robila kvoli platcovstvu DPH uz relativne davno, kedze moznost prechodu platcovtsva DPH na nadobudatela (casti) podniku bez skumania povinnosti zlozit zabezpeku uz davno nefunguje :)
JankaO
28.10.16,08:36
Jeden aj druhý máte a nemáte pravdu.
Živnosť sa predať nedá, dá sa predať iba podnik, ako správne uviedol Pavol.
Spoločníci sa nemôžu rozhodnúť predať spoločnosť, lebo to sa nedá, dá sa predať len obchodný podiel spoločníka, čiže tu sa Pavol mýli, ak píše, "že .ak sa spoločníci rozhodnú spoločnosť predať".
Ak nechceme vyzerať tak nejako insitne, mali by sme používať správnu terminológiu.:)
Dáša_
28.10.16,08:42
Consultix - posledná zmluva (FO-SRO) sa robila v apríli tohto roku a išlo naozaj o DPH. par4, ods4 " (4) Platiteľom sa stáva aj právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nadobudne v tuzemsku hmotný majetok a nehmotný majetok v rámci nadobudnutého podniku alebo časti podniku platiteľa tvoriacej samostatnú organizačnú zložku podľa všeobecného predpisu, 4) a to odo dňa nadobudnutia podniku alebo jeho časti............. Títo platitelia sú povinní oznámiť daňovému úradu skutočnosť, na základe ktorej sa stali platiteľom, do desiatich dní odo dňa vzniku tejto skutočnosti a v tej istej lehote predložiť doklady osvedčujúce túto skutočnosť. Daňový úrad preverí a porovná skutkový stav s údajmi v oznámení a dokladoch podľa štvrtej vety a ak sú údaje v oznámení a dokladoch pravdivé a správne, zaregistruje platiteľa, vydá mu osvedčenie o registrácii pre daň a pridelí mu identifikačné číslo pre daň do desiatich dní odo dňa doručenia oznámenia skutočnosti a dokladov osvedčujúcich túto skutočnosť. Ak daňový úrad osobu nezaregistruje, vydá o tom rozhodnutie; proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať odvolanie. "
Pokiaľ si to pamätám, tak nebol problém
ivka70
28.10.16,08:46
:)
Dáša_
28.10.16,08:55
ešte dodám - v inom prípade išlo o predaj predajne s obuvou FO - predajom podniku na iný subjekt, tiež FO prešli aj také srandy ako neuhradené faktúry, reklamácie. Samozrejme, odvody zostali každej FO tak, ako ich mala zaplatené.

V prípade prevodu Fo na sro sa zase riešili neuhradené pohľadávky - prešli na novú firmu.
Dáša_
28.10.16,08:57
nesúhlasim, existuje predaj podniku podľa obchodného zákonníka,
Zmluva o predaji podniku § 476 - § 488. Platí rovnako pre FO aj pre PO.
karakul
28.10.16,09:05
Consultix
28.10.16,10:10
@Dasa: Ja ale narazam na to, ze predaj podniku sa zneuzival pri subjektoch, ktorym by pri novej registracii vznikla povinnost zabezpeky, kedze v minulosti pri predaji (casti) podniku, hladko preslo aj platitelstvo DPH. Neskor sa to riesili v par. 4c nasledovne:

(8)Osoba, ktorá sa stala platiteľom podľa § 4 ods. 4, alebo osoba, ktorej bola zmenená registrácia pre daň podľa § 5 alebo § 6 na registráciu pre daň podľa § 4, je povinná zložiť zábezpeku na daň, ak sú splnené podmienky podľa § 4c ods. 1 písm. a) až c). Na zloženie zábezpeky sa primerane použijú odseky 1 až 7.

Takze ak si to riesila teraz, tak zabezpeka sa vyhodnocovala na pozadi urcite, ale nevznikla povinnost zlozit zabezpeku.
Dáša_
28.10.16,10:24
no, my sme hlavne riešili to, že predaj podniku je bez dph - to bolo prioritné. teda že z predaja podniku sa neodvádza DPH a druhá firma nemusí čakať, kým sa jej dph vráti. A nemusí absolvovať kontroly. nadmerného odpočtu. Z tohto pohladu sme to riešili