majo978
28.10.16,11:48
chcem sa spýtať či je možne žiadať o spätne výživne na 8 r.dieťa .Syn býva v mojej domacnosti od apríla 2016 .podal som navrh na zverenie maloleteho do mojej osobnej starostlivosti-predbežným opatrenim mi to bolo schvalene a matke zakonom určene výživne od oktobra tohto roku,hlavne pojednavanie bude v novembri .chcem teda vedieť či možem žiadať spätne o výživne za obdobie april -do sudneho pojednavania (november ) pokial matka nemala určene vyživne ,maloletý ale býva v mojej domacnosti a doteraz neprispela žiadnou sumou
ivka70
28.10.16,10:14
a ziadal si to vyzivne uz od aprila?
Mária27
28.10.16,10:33
Podľa zákona o rodine môžeš:

§ 77
(1)
Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
(2)
Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.
majo978
28.10.16,10:41
žiadal som v navrhu na zverenie dieťaťa do mojej starostlivosti aj výživne 19.4.2016 a pojednavanie bude až 14.11.2016.tak či za toto obdobie čo matka neprispevala možem žiadať vyživne.