flami
28.10.16,23:37
Chceme postaviť betónový panelový plot (do betónových stĺpov sa nasunú panely). Problém je v tom, že sme pôvodne chceli robiť drevený plot a preto sme už spravili základ, to znamená, že nemáme zabetónované stĺpiky v zemi. Chcem spraviť debnenie na tieto stĺpiky 50 x 40 cm do výšky 50 centimetrov na tento základ. Medzi jednotlivé stĺpiky dám potom dva rady debniacich tvárnic šírky 20 cm. Prepojím ich aj s tým základom, v ktorom budú zabetónované stĺpiky. Plot bude mať výšku 1,8 metra (50 centimetrov zabetónovaného stĺpa + 1,8 metra panelov). Myslíte si, že to takto bude držať a keď fúkne silnejší vietor, že to nespadne? Dá sa nejako prepojiť nový betón so starým v základe?
jslancik
29.10.16,03:53
K plotu vysokému nad 2 metre potrebuješ stavebné povolenie. A k nemu zas statický posudok. Čiže vychádzaj z neho.
A celkovo, bude to chcieť veľa chémie na spojenie nadzemneho základu pre tak tazky plot s podzemnou časťou...
buchač
29.10.16,05:15
Tých 50 cm do zeme na jeden stlpik sa dáva na obyčajný plot, kde je iba len pletivo.
To navýšenie je na dve veci...Stlpiku to nejak nepomôže, všetká sila namáhania má byť ukotvená v zemi a nie nad ňou.


P.S.:
Myslím si, že po takomto postupe výstavby plota po dokončení by som vrelo doporučoval navštíviť nejakú poisťovňu a uzavrieť s ňou solídnu poistku pre prípad ublíženia na zdraví.
sosak
29.10.16,15:37
http://www.lukabeton.sk/postup_montaze_betonoveho_plota
Bez toho, aby som robil reklamu pre určitú firmu som si dovolil dať link na stránku výrobcu betónových plotov. Je tam komplet doporučení ako stavať betónový plot a čoho sa vyvarovať pri takejto stavbe.
Po prečítaní zadanej otázky od " flami " si nemyslím že betónový plot udaných parametrov bude bezpečný na základoch, pôvodne určené na drevený plot. Tu nepomôže ani úprava už skoršie vyhotovených základov, pretože naviazanie na starý betón nebude zodpovedať požiadavkám na stavbu betónového plota. V uvedenom linku sú aj fotografie správneho a nesprávneho vyhotovenia kotvenia betónových stlpov.
vlado 33
29.10.16,16:15
Tiež som myslel na tých 80 cm, to by malo stačiť.
flami
29.10.16,19:33
Tie základy sú dosť silné, aby uniesli aj betónový plot. Ale teraz som to vymyslel tak, že zbíjačkou rozbijeme základ v mieste, kde bude stĺp. Spravíme dieru minimálne 40 x 40 cm a 80 cm do hĺbky - po spodok základov. Takto to musí udržať. Ten návod ako stavať plot som pozeral aj ja, je fakt super. Len tá zmena z dreveného plotu na betónový, nám riadne skrížila plány.
jslancik
30.10.16,05:17
Lebo ta zmena sa udiala nezávisl na vás... Ako keby ste zacali stavať bungalov, a v polovici by ste sa rozhodli, že bude z toho 3-poschodovy podpivničený dom... To sa podľa mňa nevolá "skríženie plánov" :D
sosak
30.10.16,06:14
Keď spravíte otvory na stĺp ako zamýšľate, tak to ukotvenie bude dobré.
buchač
30.10.16,06:25
flami (Včera 22:33) Tie základy sú dosť silné, aby uniesli aj betónový plot. Ale teraz som to vymyslel tak, že zbíjačkou rozbijeme základ v mieste, kde bude stĺp. Spravíme dieru minimálne 40 x 40 cm a 80 cm do hĺbky - po spodok základov.
-------------------------------
Asi si veľa času so zbíjačkou netrávil...či ? ;)
=====================

sosak (Dnes 08:14) Keď spravíte otvory na stĺp ako zamýšľate, tak to bude dobré.
----------------------------------
Brat´m...netvrdím, či to bude dobré alebo nie.
Ale je trochu dôležité aj to, že o koľko stlpikov sa jedná.

Ja osobne by som to rozbil teda fest a nie na presné diery.
40x40cm a do hlbky 80cm ...a babrať sa sa v tak malom priestore so zbíjačkou ? Makačka nie len na ruky, ale aj na hlavu.
...a nejaká smiešna elektrická mašinka sa len tak ľahko nechytá.
sosak
30.10.16,06:38
Nechcel som polemizovať o vhodnosti použitia zbíjačky v danom prípade... Však je plno požičovní náradia, kde sa dajú požičať motorové píly s diamantovým kotúčom a po častiach odrezať a narušiť.
http://hybox.sk/uploads/rental/_rentProductPreview/0020_Reza%C4%8Dka-na-bet%C3%B3n-LISSMAC-13_3B.jpg
flami
30.10.16,20:09
Tých 40 x 40 cm to je minimum. Predpokladam, ze to bude vacsie, aby sa to dalo dobre spravit. A s tym krizenim planov - manzelka si rozmyslela :) Ja to nastastie s tou zbijackou robit nebudem. Dakujem velmi za rady vsetkym.
jslancik
31.10.16,03:11
Takže zbijat bude manželka :) dobrý plán, aspoň zisti, aké má následky to, čo vymyslela :D