Marián Lahuta
29.10.16,05:39
Dobrí deň mám problém s pozemkom (ornej pôdy) na ktorom som väčšinovým vlastníkom je o výmere 617m2. 543,3m2 patrí mne a 73,7m2 je štyroch ľudí ktorých spravuje SPF. kedže viem ako dlho sa odkupuje pozemok od SPF a ja nemôžem tak dlho čakať chcel by som ten pozemok rozdeliť na dva moju časť a SPF. dá sa to vôbec takýmto spôsobom urobiť? alebo ako mám pokračovať som dosť zúfalý. Za skorú odpoved vopred dakujem.
ivka70
29.10.16,05:19
pozemok sa nachadza v intravilane ci extravilane?
s kym by si sa na deleni dohodol?
neda sa ta cast pozemku prededit na zijucich potomkov a odkupit od nich?
Marián Lahuta
29.10.16,05:27
Pozemok sa nachádza v intravilane. Chcem sa dohodnúť so SPF. Všetci čo ich prevzal SPF sú v USA emigrovali.. A zrejme sú už mŕtvy.
draik
29.10.16,08:55
Súdnou cestou, a to žalobou o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Jednoduchšie by bolo návrh formulovať tak, že pozemok bude vo Vašom výlučnom vlastníctve za finančnú kompenzáciu ustupujúcim spoluvlastníkom. Nemusíte tak platiť geometrický plán.
Marián Lahuta
29.10.16,14:46
Dakujem za radu no ako som v otázke napísal na to nemám čas odkupovať to od SPF lebo to trvá aj dva a viac rokov.. Preto som chcel odpoved od niekoho znalého na túto problematiku či by to nebolo rýchlejšie oddeliť moju časť od SPF...
draik
29.10.16,16:01
Nepísal som nič o odkupovaní, ale zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva súdnou cestou, ktorého jednou z foriem je aj možnosť, ktorú ste načrtli Vy (rozdelenie parciel). Na oba postupy však nestačí len rozhodnutie väčšinového spoluvlastníka.
Marián Lahuta
29.10.16,17:14
Nesprávne som vás pochopil. Áno takto by som to chcel urobiť no mňa zaujíma či je to možné so SPF Lebo tých ľudí spravuje a dalšia vec koľko by to asi trvalo? Máte nejaké skúsenosti ako postupovať?
draik
29.10.16,22:30
Fond môže uzatvoriť danú zmluvu. SPF uprednostňuje rozdelenie pozemkov. Ak však celý pozemok v súčasnosti užívate, je šanca, že sa v prípade nedohody a súdneho sporu stanete jeho výlučným vlastníkom. Akonáhle by malo dôjsť k rozdeleniu, platíte geometrický plán a všetky súvisiace poplatky. V prípade rozdelenia (dohodou) by muselo dôjsť k zhode, akým spôsobom sa pozemok rozdelí, čo by celý proces predlžovalo.