kristina253
29.10.16,12:49
Dobrý deň, 7 rokov legálne pracujem vo Švajčiarsku (9 mesiacov do roka), kde odvádzam dane. Na Slovensku mám trvalý pobyt. Doteraz som na SK nepodávala daňové priznanie. Je to nutné a v prípade že áno, ako riešiť predchádzajúce roky? Budem na SK sankciovaná? (Za každý nepodaný rok? Akým spôsobom?) Ďakujem pekne za každú radu.
avalik
29.10.16,11:01
zo zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi Slovenskom a Svajciarskom:

Článok 4
Rezident

1. Na účely tejto zmluvy výraz "rezident jedného zmluvného štátu" označuje každú osobu, ktorá je podľa práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta vedenia alebo akéhokoľvek iného podobného kritéria.
2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, určí sa jej postavenie takto:
a) predpokladá sa, že táto osoba je rezidentom toho štátu, v ktorom má stály byt; ak má stály byt v oboch štátoch, predpokladá sa, že je rezidentom toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životne dôležitých záujmov);
b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životne dôležitých záujmov, alebo ak nemá stály byt v žiadnom štáte, predpokladá sa, že je rezidentom toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava;
c) ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo v žiadnom z nich, predpokladá sa, že je rezidentom toho štátu, ktorého je štátnym občanom;
d) ak je táto osoba štátnym občanom oboch štátov alebo žiadneho z nich, príslušné úrady zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.
3. Ak osoba iná ako fyzická osoba je podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, predpokladá sa, že je rezidentom toho štátu, v ktorom sa nachádza miesto jej skutočného vedenia.

Ak teda splnas podmienky danoveho rezidenta Svajciarska podla vyssie uvedeneho, poziadaj svajciarsku financnu spravu o vystavenie potvrdenia danovej rezidencie. Ak si v tom obdobi zdanitelne prijmy na SK nemala, tak si to potvrdenie odloz, v pripade potreby ho predlozis slovenskej financnej sprave.


Ak nesplnas pidmienky danovej rezidencie mimo SK tak citaj https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici

pozri aj § 154 a 155 http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-563
IvetaH
29.10.16,18:15
Ja to vidím tak, že ak máš trvalý pobyt na Slovensku, tak musíš podávať daňové priznanie na Slovensku, kde uvedieš celosvetové príjmy. Tak si myslím, že si mala povinnosť podávať tie roky DP na Slovensku. A čo s minulými rokmi, ja by som povedala, nechaj tak. Ak ťa vyzve daňový úrad na podanie daňového priznania, tak podáš. Ak by si teraz podala daňové priznania, obratom by ti vyčíslili pokutu za podanie po termíne.
avalik
29.10.16,21:28
Trvaly pobyt nie vzdy, znamena danovu rezidenciu ... je potrebne posudit aj ostatne skutocnosti uvedene v mojej odpovedi ...
Moja dcera ma TP na SK a napriek tomu tu nie je danovym rezidentom.
promont maja
31.10.16,11:10
.. pripájam sa k avalik .. napr. by došlo ku tzv. konfliktu dvojitej rezidencie .. potom je určenie daňového domicilu v závislosti s práve vyššie uvedenými rozhraničovacími kritériami zásadné ... a minulé roky? ... v tomto sa neopovážim radiť, nakoľko napr. daň zo mzdy je vo Švajčiarsku rapídne nižšia ako u nás .. ?? ... a či vyňatie, resp. zápočet je to čo je dohodnuté? ... veru ... netuším .. aj keď je možné, že si už pri zdaňovaní celosvetových príjmov môžeme vybrať .. len v tomto si nie som na stopro istá ... či aj vo Švajčiarsku .. https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_usmernenia/Medzinarodne_zdanovanie/2016/2016_10_21_MU_par_45_3_c.pdf