klose
30.10.16,06:58
Ahojte,
ak mám byť úprimný, nesnažil som sa odpoveď nájsť v diskusiách. Takže ak to niekde je, prepáčte, že to tu SPAMujem.
No a teraz otázka. Som SZČO.
Aktuálne mám možnosť pracovať 2x na polovičný úväzok + SZČO (do 1 000 eur ročne). Moja otázka je, či nasledujúca dedukcia je správna.
Keďže doposiaľ som SZČO a môj príjem je nad 6 000 eur ročne, som povinným platcom odovodov do sociálnej poisťovne. Uvedenú výšku som prekročil aj v roku 2016. Pod 1 000 eur za rok by som sa dostal až v roku 2017. Zo SZČO budem stále odvádzať odvody až do júna 2018 (vrátane)?
Dá sa nejako vyhnúť odvádzaniu odvodov do sociálnej poisťovne zo SZČO v popísanom príklade, ak by som z dvoch polovičných úväzkov odvádzal odvody do sociálnej poisťovne a ponechal by som si SZČO? Teda sa mi jedná o to, aby odvody za mňa neboli odvádzané 2x.
Ako je to pri odvodoch do zdravotnej poisťovne?
veronikasad
30.10.16,06:13
V SP by si sa vyhol plateniu odvodov zo živnosti len v prípade prerušenia živnosti alebo ak by tvoj mesačný príjem zo zamestnania prekročil maximálny vymeriavací základ, t.c. 4290€ mesačne

V zdravotnej poisťovni pri súbehu zamestnania a podnikania, ak tvoje preddavky z RZZP za rok 2015 sú nižšie ako minimálne, nemusíš platiť z minima, ale zo skutočného vymeriavacieho základu, ktorý nájdeš v rzzp