nikaoa
30.10.16,15:57
SZČO začala podnikať vo februári 2016, má vo svojom súkromnou vlastníctve osobné auto... Ako začnem uplatňovať cestovné náhrady na osobné auto, ak nie je zaradené do obchodného majetku... V účtovnom programe nastavím začiatočný stav km, spotrebu a vypočíta mi cestovnú náhradu za prejdenú trasu. Treba nejako zdokladovať ten začiatočný stav ťachometra? čo potom s daňou z motorových vozidiel? za rok 2016 zaplatím v januári 2017 len za alikvótny počet mesiacov?
veronikasad
30.10.16,15:09
Pri súkromnom motorovom vozidle evidujes v knihe jazd jazdy súvisiace s podnikaním. Mesačne urobíš vyúčtovanie, ktoré sa skladá zo sadzby základnej náhrady a spotreby PHM. Nákup Phm treba preukázať dokladom o nakupr
nikaoa
30.10.16,16:48
dakujem za odpoved :-) a netreba teda nejako zdokladovať ten stav ťachometra uplne na začiatku pri zadavaní prvej jazdy? takže do výdavkov sa mi potom dostane mesačne sumár základnych náhrad a celková spotreba PHM? čo v prípade, ak mi nákup PHM prevyšuje spotrebu? Proste nedám všetky doklady o tankovaní do účtovníctva? Ospravedlnujem sa ak sa pýtam tak do detailov, som úplna začiatočníčka...
avalik
30.10.16,16:55
stav tachometra v tomto pripade nepotrebujes, dokladujes len sluzubne jazdy, nie sukromne

k odjazdenym kilometrom potrebujes mat blocky na adekvatny pocet natakovanych litrov - aby si dokladovala ich cenu, ostatne blocky dokladuju cerpanie na sukromne ucely
nikaoa
30.10.16,17:04
Aha, v poriadku tak ďakujem za radu, už mi to je jasné :-)
veronikasad
30.10.16,17:42
Do účtovníctva nedavas doklady o nákupe phm, tie prikladas iba k vyúčtovaniu.n Pocet najazdených km prepočítavas normovanou spotrebou. Pri výpočte použijes priemernú cenu phm
nikaoa
30.10.16,17:49
ano došlo mi teraz som to zadavala do alfy a tam to všetko pekne samo prepočíta, takže potom si po mesiaci iba vytlačím mesačné vyúčtovanie z knihy jázd a k vyúčtovaniu doložím bločky, ktoré som evidovala k služobným jazdám, toť všechno? a teda ešte potom podám to daňové v januári
veronikasad
30.10.16,18:23
A do konca januara dan z motorových vozidiel zaplatis
tinča
15.01.17,17:14
Dobrý deň.
Ja by som sa tiež opýtala k tejto otázke. Mám taký istý prípad živnostníka. Používa súkromné MV aj na služobné účely. Chce si uplatniť cestovné náhrady, ale nemá všetky doklady o nákupe PHL. Akú sadzbu použijem? A ako preukážem nákup PHM? Môže si takto cestovné náhrady ulatniť? Ďakujem za odpoveď. Martina
veronikasad
15.01.17,18:13
Bez dokladu o nákupe PHM si sadzbu základnej náhrady ani spotrebu PHM uplatniť nemoze