Angelika 1234
31.10.16,08:15
Sused bývajúci o dve poschodia nižšie pri prerábaní podlahy zamuroval stupačky od kúrenia a odvtedy v noci počujem pukanie v spálni. Je to neustále, ako keď kvapká voda do prázdneho vedra. Bývam v byte, v ktorom sa nachádzajú kompenzátory, tie mi vymenili (Bytové družstvo tvrdilo, že pukanie spôsobujú staré kompenzátory, problém neustal.) Následne som si vymohla, aby skontrolovali byty a pri kontrole sa zistilo, že sused o dve poschodia nižšie pri prerábaní podlahy nenechal voľný priestor pri stupačkách od kúrenia. Odmieta to dať do pôvodného stavu - o tom mám písomné vyjadrenie z bytového družstva, ktoré mi ďalej píše, že situáciu bude nejako riešiť až keď začne vykurovacie obdobie, a že sa mi ozvú. (Problém som začala riešiť minulé vykurovacie obdobie) Doteraz sa mi nikto z bytového družstva neozýva, v spálni sa nedá spať. Ako mám postupovať? Existuje nejaký nadriadený orgán bytovému družstvu? Mám sa sťažovať na postup bytového družstva? Mám písomne osloviť suseda? Stupačky od kúrenia nie sú majetkom vlastníkov bytov. V byte bývam 14 rokov a tento problém som do minulého roku nemala.
ivka70
31.10.16,07:19
Urgovat druzstvo.
S tym, ze budes ziadat kompenzaciu za znizenie kvality byvania, ak to okamzite nedoriesia.
Sused zasiahol do spolocnych rozvodov, mozu ho aj zalovat, mozu to dat do povodneho stavu na jeho ucet....
jslancik
31.10.16,07:53
ty chápeš, akým spôsobom "sused zasiahol do spoločných rozvodov"? lebo ja teda vôbec nie.
jslancik
31.10.16,07:53
čo to vlastne ten sused spravil, či nespravil? keď je vraj za to zodpovedný...
dmc
31.10.16,08:12
Kovove rozvody (aj plastove) musia mat na prestupe diletacnu medzeru. Roztaznost kovu (aj plastu) pri zmene teplot (hladne pri vykurovani) je značná. Pokial dojde pri prestupe podlahy k neodorzaniu diletacnej medzery pri roztaznosti potrubia dochádza k treniu kovoveho rozvodu o okraj prestupu- cim vzniká zvuk ktorý sa velmi lahko síri kovovým potrubím (pukanie).

Sused pravdepodobne nedodrzal delitacnu medzeru pri prestupe potrubia a tym znemoznil bezproblemovy "roztah" potrubia (kovu) bez sprievodneho zvukoveho efektu.
jslancik
31.10.16,08:17
ahááá, takže popri rúrach od kúrenia sa má svietiť k susedom hore aj dole? no páni, to som nevedel :D pochybujem, že z bytového družstva vedia na prvý pohľad zistiť, či je to zatmelené, alebo zaliate nivelákom, alebo... A nerozumiem slovu "zamuroval" v spojení s mini dilatáciou. Jediné, čo mohol spraviť, bolo zaliať to nivelačkou. a to má spravené 3/4 bytov, kde sa dávala nivelačka.
korela
31.10.16,08:29
Zdá sa mi, že to bagatelizuješ. Ak príčinu nezistí družstvo, ako píšeš, tak príčinu zistí niekto kompetentnejší. Ale zistí.
jslancik
31.10.16,08:31
relativizujem susedove zavinenie. poukazujem na to, že veci nie sú často také, ako na prvý pohľad vyzerajú.
Angelika 1234
31.10.16,08:42
Ďakujem za odpoveď. Viem, že môžem žiadať kompenzáciu za zníženie kvality bývania, ale to mi vec nevyrieši. To by bolo asi pre družstvo najpohodlnejšie riešenie, ale ja tam aj naďalej nebudem môcť spávať. Jednoducho tú miestnosť nemôžem v noci užívať. Aká je nadriadená inštitúcia bytovému družstvu? Existuje nejaká?
Dáša_
31.10.16,09:07
A prečo je to iba v noci? Aj u nás pukajú rozvody, ale stáva sa to vtedy, keď sa kúrenie rozbieha. proste kým sa rúry roztiahnu. Potom je už kľud.
sosak
31.10.16,09:12
V noci zase rozvody chladnú a rúry sa sťahujú.
buchač
31.10.16,09:14
Asi by bolo najlepšie poprehadzovať - zmeniť izby...
Ing. Ľubomír Janoška
31.10.16,09:24
Napríklad PU pena vyzerá ako svetlo od suseda :)
Angelika 1234
31.10.16,09:31
Pretože v noci menia tlaky v rúrach - na noc sa kúrenie utlmuje - mení sa tlak a nad ránom sa "zapína" - zase sa mení tlak. Minulú vykurovaciu sezónu to pravidelne začínalo večer okolo pol jedenástej, trvalo to do asi do polnoci a nad ránom okolo štvrtej to opäť začínalo. Tento rok to puká stále - aj počas dňa. Pokiaľ ide o prehadzovanie izieb - to snáď nikto nemôže brať ani vážne. Keď si iný sused zaleje rúry v druhej izbe, to sa vysťahujem na chodbu? Nikto si nepoloží otázku, ako je možné, že môže niekto svojou svojvôľou ovplyvňovať kvalitu života druhého človeka? Ja som tiež prerábala podlahu, (pred 14 rokmi) ale dilatačné špáry som rešpektovala a nebol žiaden problém
sosak
31.10.16,09:33
Tlaky v rúrach sa nemenia, mení sa teplota. Tlaky sa vyrovnávajú automatickou dopúštacou stanicou
Angelika 1234
31.10.16,09:36
V poriadku, asi sa nevyjadrujem presne, nie som technik. Podstata problému je jasná a zatiaľ som sa nič nové nedozvedela. To, že ma bude niekto chytať za slová mi nepomôže
sosak
31.10.16,09:44
Stúpačky od kúrenia sú spoločným vlastníctvom majiteľov bytov.
terezamaria
31.10.16,09:49
A čo si sa chcela konkrétne dozvedieť? Bolo tam bytové družstvo, posúdili, nič nespravili a my bez toho, aby sme to videli máme dať presnú, konkrétnu odpoveď?
Každý sa snažil napísať to, čo pokladal za potrebné....Ty si sa spýtala preto, aby si dostala odpovede alebo preto, aby si kritizovala zadarmo odpovedajúcich???
Angelika 1234
31.10.16,09:55
Pytala som sa preto, aby som dostala odpoved na otazku? Existuje nejaky organ nadriadeny bytovemu druzstvu? Mozem ja ziadat suseda, aby dal veci do povodnejho stavu, alebo to ma urobit druzstvo? Evidentne nekona, ked mi napisalo ze ma bude kontaktovat a vedia, kto sposobil tento stav. Niektori odpovedajuci skor opravuju moje vyjadrovanie - ci sa menia tlaky alebo teplota. Ja uz mesiac nemozem spat v byte za ktory platim a plnim si vsetky povinnosti ktore mi vyplyvaju z toho ze som majitel bytu a respektujem to ze nie vsetko co je v mojom byte je moje vlastnictvo. Keby to kazdy respektoval tak tu teraz nemusim nic riesit. Mozno by bolo dobre pozorne a od zaciatku citat moju otazku a komentare
sosak
31.10.16,09:56
Píšeš, že o dve poschodia nižšie sused prerábal podlahu vo svojom byte. Opýtam sa a čo sused o jedno poschodie pod tebou. Ten nepočuje pukanie stúpačiek?
Angelika 1234
31.10.16,10:05
Počuje, pýtala som sa ho na to. On chodí na nočné, spí asi cez deň, alebo mu to tak neprekáža. Neviem. Mne to prekáža, každú noc sa niekoľkokrát budím, vstávam unavená. Celú noc dokážem spať až keď sa prestane kúriť. Ono to pukanie sa vraj rozlieha paradoxne - čím je to ďalej od tých zaliatych rúr - tým viac to počuť. Takže ten sused, ktorý ma zaliate rúry to možno počuje najmenej, alebo vôbec.
terezamaria
31.10.16,12:05
Môže veľa ľudí prečítať, ale keď nevie presne, čo je tam zle spravené, môže byť aj neviem aký odborník, nevie presne posúdiť....asi treba znovu jednať s bytovým družstvom, nech znovu posúdia tento stav, či zodpovedá komfortu bývania, samozrejme všetko písomne a okrem toho aj osobne.....a treba aby odborník posúdil zaliatie rúr, akým spôsobom sa to podieľa na tomto stave a žiadať to, až sa to podieľa, odstrániť a dať do pôvodného stavu....
ivka70
31.10.16,13:51
jedine vlastnici bytov su nadriadenym organom bytoveho druzstva
Angelika 1234
31.10.16,14:10
Ďakujem
korela
31.10.16,14:50
Angelika, skús to konzultovať so znalcom pre stavebníctvo, stačí niektorého osloviť telefonicky, mnohí radi odpovedia na základné informácie zadarmo, keby osobná prehliadka, tak by zrejme nebola taká drahá ako posudok, neviem ako majú rozdelené svoje špecializácie dnes, mohlo sa niečo meniť, ale hľadaj niekoho najskôr od znalcov na TZB - technické zariadenie budov. Ak sa zmenili pomery, príčina sa nájde aj bez družstva, ak im to toľko trvá.
http://www.tzb-info.cz/co-je-vlastne-tzb
http://www.stavebnik.sk/firmy/vnutorna-stavba/tzb-technicke-zariadenia-budov.html
http://www.domovtzb.sk/
Angelika 1234
31.10.16,15:01
Ďakujem veľmi pekne, určite skúsim
sito
31.10.16,16:52
Určite skús to to :

182/1993, § 11, všetky odseky.

Na všetko máš právo, ale, najprv sú povinnosti vyplývajúce z Ústavy SR.

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.13)

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

(7) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní umožniť odstránenie nedostatkov zistených kontrolou stavu bezpečnosti technického zariadenia.5a) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome neumožnia odstránenie zistených nedostatkov na technických zariadeniach, zodpovedajú za vzniknuté škody.

(8) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý stavebne upravuje byt alebo nebytový priestor, je povinný na výzvu umožniť prístup do bytu alebo nebytového priestoru správcovi alebo predsedovi z dôvodu kontroly, či stavebné úpravy neohrozujú, nepoškodzujú alebo nemenia spoločné časti domu alebo spoločné zariadenia domu. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome neumožní vstup do bytu alebo nebytového priestoru, správca alebo predseda je povinný oznámiť vykonávanie stavebných úprav bytu alebo nebytového priestoru príslušnému stavebnému úradu.

(9) Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu.
terezamaria
31.10.16,16:58
Marcel daj to do odpovede :-)))
Angelika 1234
31.10.16,17:04
Ďakujem veľmi pekne, tieto informácie mi veľmi pomohli
sito
31.10.16,17:26
Terka, nie vždy to dá zmysel, citácia zákona ako rada. Angelika tým, že nie je to ako odpoveď, prečítala si, pochopila hodne veci o tom, čo ju až tak pred tým nezaujímalo.

Staré zlaté časy. Alebo, stará porada mala číslovanie príspevkov. Bolo možné uviesť číslo príspevku,

No, tuto? Kto to nájde?

Dúfam, že Angelika sa bude viac zaujímať o svoje práva a plniť si svoje povinnosti. Nie len Angelika, že?