janinsita
31.10.16,21:12
Bola mi diagnostikovana schizofrenia a v dobe ked som nebrala lieky mi vzniklo v poistovni dlzoba.Beriem injekcie,dr mi predpisuje recept ale nikto ma neupozornil,ani v lekarni ze to neni preplacane poistovnou a teraz mam dlzobu cez 5000€ a to len za rok,co som vyberala liek...Mali ma na to upozornit,,Dlzobu voci zdr.poist.mam vyrovnanu.Nemoze poistovna preplatit lekarni ten dlh?
afrikánka
31.10.16,20:22
A kedy si vyrovnala dlh voči zdr.poisťovni? Pred tým, ako ti vyčíslili účet za lieky, alebo až po? Je potrebné, aby si pravdivo a úprimne zodpovedala doplňujúce informácie týkajúce sa tvojej otázky.
janinsita
04.11.16,07:01
vyrovnala som ho az potom,mala som toho viac a tam uz boli exekutori tak som vyplatila skor ich a zdrav.pois.az potom...momentalne to uz ma vymahacska firma...mna by zaujimalo,preco na to nik neupozornil,napr v lekarni,ze mi je ratana plna cena ale nedoplacam nic
arizona
04.11.16,07:08
Pravdepodobne nie su povinny ta informovat.Nakolko si si bola vedoma, ze nemas uhradene poplatky v ZP,mohla si sa informovat sama.Chybu si urobila v prvom rade ty,takze sa nesnaz teraz hladat vinnika.Zajdi do svojej ZP a skus sa s nimi nejako dohodnut,ako danu situaciu vyriesit.Mozno sa bude dat,ze ti spatne preplatia nejaku sumu za injekcie,ak mas uz dlzobu splatenu. Tiez sa mozes u lekara informovat,ci ti nemoze predpisat ine lieky, na ktore sa nedoplaca.Tuto info ti lekar musi poskytnut.
afrikánka
04.11.16,07:31
V lekárni neskúmajú, či máš zaplatené zdravorné poistenie....predkladáš iba preukaz
janinsita
04.11.16,07:56
arizona...v takom stave neriesis ci mas niekde dlh,dalo mi aj zlu liecbu po ktorej som bola uplne mimo,ale to tazko vraviet cloveku,ktory si tym nepresiel,,ja len vravim ze lekar aj lekarnik o tom vedeli a nic nepovedali a to rok co to beriem,,,tak mna nenapadlo ze mam recept,nic nedoplacam ,ze mi na konci roka pride toto...myslim ze nikoho
veronikasad
04.11.16,07:58
Z akého dôvodu si mala dlh na zdravotnom poistení? Z akého obdobia?
afrikánka
04.11.16,08:00
v tvojich komentároch je veľa nezrovnalostí a nejasností...vymáhačská firma....v ktorom roku ti vlastne vznikol dlh 5000e, v tom budú zrejme penále
janinsita
04.11.16,08:24
za rok 2014 som mala nedoplatok cca 800€,ktory mi vzniklo z toho ze som bola mimo,,,nerobila som,nebola na urade,,,a za rok 2015 mi prislo z nemenovanej firmy ze dlzim za lieky cca 5000€,,,treba to uhradit naraz,,poistovna to dala vymahackej firme
afrikánka
04.11.16,08:26
bez predošlej výzvy na úhradu liekov?
veronikasad
04.11.16,08:28
Zo zdravotnej poisťovne si nedostala výzvu na zaplatenie dlžnej poistného? Alebo si nepreberali ani zásielky?
janinsita
04.11.16,08:38
vyzvy ano na 800€ nie za lieky...ako som pisala mala som toho viac a platila som este exekitorov
afrikánka
04.11.16,08:48
Schizofrénia je závažná diagnóza, na ktorú sa vzťahuje dlhodobá práceneschopnosť a vyradenie z pracovného procesu. Si PN, alebo čakáš na ID? Alebo si navštívila psychiatra, pretože si potrebovala dôvod ospravedlnenia dlžôb?
janinsita
04.11.16,09:07
som na id ale chodim brigadovat,,,som na tom momentalne dobre,pretoze mam spravne lieky,,,od kedy som na id ta lieky plati stat,,,psychiatra navstevujem 1x do mesiaca
afrikánka
04.11.16,09:12
Skúsila si sa kontaktovať so ZP, vysvetliť tvoj súčasný zdravotný stav-ID a z tohto dôvodu požiadať o zmiernenie finančnej úhrady za lieky, alebo dohodnúť splátkový kalendár?
ivka70
04.11.16,09:16
odkedy si na ID a kolko %tny ID mas?
bola si na ID uz v case, ked vznikla dlzoba?
janinsita
04.11.16,09:24
ano pisala som im list,vysvetlila situaciu reagovali ako som cakala ze to som mala neodkladnu starostlivost,,kontakovala som aj dotycnu firmu ale tam kazda pani co zdvihne telefon vravi nieco ine,,,napr ze da sa to splatit naraz,,,potom ze aj splatky a teraz te nie naraz,,,mam 55%,,na id som nebola este na id,,,momentalne posem znovu do zp list,,,viem ze je to moja vina,uvedomujem si to ale keby viem ze za rok mam za lieky zaplatit určitě by som to riesila ako prve,,,nebudem tu rozpisovat kde som mala dlzoby ale tie boli vyssie ako v ZP, a ked som sa z toho konecne vyhrabala za velkej pomoci rodiny, tak pride mi toto,,
afrikánka
04.11.16,09:27
Dlžoba jej vznikla v čase, keď nebola na ID. Z neliečenej dg. prestala chodiť do práce, neuhrádzalo sa do ZP. Vtedy jej vznikla dlžoba na odvodoch. Zrejme po výzve uhradila ZP, ale tá od nej požaduje úhradu za lieky, ktoré začala užívať v období neuhrádzania poistného.
ivka70
04.11.16,09:31
ved to je jasne z toho, co napisala, nepotrebuje tlmocnika
afrikánka
04.11.16,09:32
Navštív pobočku ZP osobne, poprípade v doprovode príbuzného a vyjednávaj o zmiernenie.
terezamaria
04.11.16,09:34
Každá lekáreň už je prepojená na zdravotnú poiťovňu a hneď im ukáže, či pacient nie je dlžník, pokiaľ je, musí si zaplatiť celú výšku ceny lieku.
afrikánka
04.11.16,09:35
ivka70, keby bola na ID, tak jej nemôže vzniknúť žiadne dlžoba...
afrikánka
04.11.16,09:40
Prvotný problém nastal, keď janinsita navštívila lekára a predložila preukaz poistenca. Keby si bol lekár preveril plkatnosť, či sú uhrádzané odvody, bol by zistil, že janisita je dlžníčkou ZP. V lekárni predložila platný recept od lekára a oni nemali dôvod skúmať. Vydali lieky...
afrikánka
04.11.16,10:02
Spíš si žiadosť o zmiernenie, alebo odpustenie dlhu. Keďže tvoja diagnóza je závažná, obmedzujúca viesť plnohodnotný pracovný a osobný život, oprávňuje aj k úplnej invalidite. Často býva poľahčujúcou okolnosťou pri trestných činoch, tak i ty by si mala dosiahnuť "ospravedlnenie". Vinu nesie i lekár, ktorý si neoveril, či nie si neplatičom, čo je v prípade psychiatra prvoradé, pretože práve on sa stretáva vo svojej praxi s pacientami, ktorí zlyhávajú hlavne v pracovnej oblasti. S takto spísanou žiadosťou osobne navštív pobočku ZP a pokús sa vyjednávať. Odporúčam ti doprovod "šikovného, bystrého a výrečného hovorcu". Je možné i to, že lekár ti predpisoval lieky pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť....ale rozhodne si svojím nezodpovedným prístupom vyrobila problémy lekárovi, lekárnikovi i sebe. Najprísnejšia v tomto smere ja poisťovňa Dôvera.
ivka70
04.11.16,10:22
1. hovorca na mieste asi potrebny nebude, lebo tetuska za okienkom o tom aj tak nerozhoduje a k pravnikovi sa so ziadostou nedostane, podstatne teda je, aby ta ziadost bola dobre napisana a mala oporu v zakone
2. Obavam sa, ci zakon vobec umoznuje odpustenie dlhu
afrikánka
04.11.16,10:31
Tetuška za okienkom ju môže odposlať k vyššie postavenej tete...Pokiaľ ide o doprovod - ľudia s psch. diagnózami mávajú kolísavé stavy sústredenia a vnímavosti, rozhodne sa zíde...Dobre spísaná žiadosť s odbornou výpomocou možno i právnika bude potrebná. Odkiaľ vieš, že v prípade psch. diagnózy nepomôže? Zákon určite umožňuje zmiernenie, aj to ovplyvní výšku dlhu.
veronikasad
04.11.16,10:33
Ak dlzne poistenie uhradila, predpokladám že tu neide o odpustenie dlhu ale udelenie výnimky, aby zdr.poistovna preplatila náklady na lieky, ktoré zo zákona, ak by nemala dlh na poistnom, preplatiť má. Možno o tom bude rozhodovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vzhľadom na výšku pohľadávky, doporučujem spísanie žiadosti zveriť niekomu, kto sa tejto problematike skutočne vyzna
afrikánka
04.11.16,10:56
Dobre píšeš, uvádzaš možnosti, kde nasmerovať žiadosť. Z tohto dôvodu jej odporúčam osobne navštíviť ZP, aby ju správne "nasmerovali", kde má žiadosť podať. Odborne spísaná, ako uvádzaš, bude nutnosťou.
veronikasad
04.11.16,11:05
Nemyslím si,ze pri osobnej návšteve pobočky pochodi. Žiadosť treba adresovať zdravotnej poisťovni, prip. Poslať kópiu aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivostou
arizona
04.11.16,11:13
janinsita , ja som sa ta nechcela dotknut,viem, ze to nemas jednoduche. Ale aj ked si platis ZP,neznamena to, ze ked mas recept,ze mas lieky zadarmo. Ja tiez uzivam lieky na predpis,platim mesacne takmer celu sumu liekov,lebo ich ZP nepreplaca. Zial, neporadim si,aj ked ziaden dlh voci ZP nemam... Je pravdou, ze lekar mohol byt ustretovejsi a upozornit na to,ale zial,vies ako to chodi...vina a dlh zostal nakoniec len na tebe,lebo si nemala uhredene povinne poplatky. Takze,ako ti radia aj ostatni,skus sa dohodnut na nejakom kompromise na ZP osobne. Snad budu ustretovejsi,drzim palce :-)
afrikánka
04.11.16,11:29
Ja jej neodporúčam osobnú návštevu pobočky výhradne k tomu, že sa to dorieši v ich kompetencii, ale preto, aby jej poradili a nasmerovali na správne miesta, kde a akú žiadosť má podať. Možno, že nám ani neuviedla všetky okolnosti, prečo sa dlh ocitol v rukách vymáhačskej firmy....
afrikánka
04.11.16,11:37
arizona, ale ty berieš lieky s akceptovaním úhrady. Janinsita dostala pravdepodobne recept na lieky bez úhrady a doplácania, inak by jej lekárnik nevydal lieky na "sekeru". Psychofarmaká majú vysokú cenu, ale prevažne sú bez doplatkov,