Jarmila_H
01.11.16,09:40
Dobry den, prosim o radu ohladom najomnej zmluvy, ktoru som podpisala na obdobie od 1.1.2017. Kvoli odchodu do zahranicia nemozem do najmu nastupit a chcela by som od nej odstupit. Co je potrebne urobit? Je mozne , ze aj ked to oznamim teraz, co je 2 mesiace dopredu pred nastupom do najmu (vypovedna lehota v zmluve je 3 mesiace), ze bude prenajimatel vymahat nahradu z neplnenia zmluvy? Viete mi poradit, ako situaciu co najlepsie vyriesit a co mozem ocakavat? dakujem
jslancik
01.11.16,09:03
už je to žiaľ iba mesiac pred nástupom do nájmu, včera by to boli ešte dva mesiace. takže ak pošleš tento mesiac výpoveď nájomnej zmluvy, 3m výpovedná doba končí posledného februára. Prenajímateľ má nárok na 2 mesačné nájmy. Zmluva je zmluva, papier je papier, podpis je podpis.
Jarmila_H
01.11.16,09:21
Aj ked je v zaverecnom ustanoveni najomnej zmluvy:" nadobuda platnost dnom podpisu a ucinnost dnom odovzdania predmetu najmu"?
jslancik
01.11.16,09:23
google ti povie, čo znamená platnosť a účinnosť zmluvy.
Mária27
01.11.16,09:59
Odstúpiť od zmluvy by si mohla vtedy, ak by ste si to zmluvne dohodli, lebo zo zákona môžeš dať len výpoveď.
Zmluva je uzavretá platne, odo dňa účinnosti treba podľa nej obojstranne plniť. Ak dáš výpoveď, účinnosť zmluvy skončí na konci výpovednej lehoty, ak sa nedohodnete inak.
Požiadaj prenajímateľa o ukončenie zmluvného vzťahu dohodou, a že v prípade nesúhlasu dávaš týmto výpoveď. Je možné, že si nájde iného nájomcu a bude súhlasiť.
misoft
01.11.16,15:35
Platnosť a účinnosť sú dva pojmy. Zmluva je platná dňom podpisu - t.z. súhlas je daný, podmienky sú odsúhlasené. Účinnosť je druhý pojem - znamená to, že zmluvné podmienky z podpísanej platnej zmluvy sa začnú uplatňovať odo dňa účinnosti. A od toho dátumu (dátum účinnosti) sa fyzicky plnia podmienky zmluvy a i následné lehoty (výpovedná lehota).