marions
01.11.16,15:33
Dobrý deň,
kontateľ vo firme ktorá sa zaoberá predajom áut mi káže zaúčtovať do nákladov ako pracovnú obuv botasky. Podľa mňa by to do nákladov ísť nemalo. Ako postupujete v prípadoch keď konateľ prikáže dať do nákladov s tým, že on si to obháji pri prípadnej kontrole a Vy nesúhlasite?
misomiso
01.11.16,16:10
Ja si tiez myslim, ze by do nakladov botasky nemali ist, ale nevidim problem v tom mu vyhoviet, pretoze partnerom pre danovu kontolu bude v konecnom pripade aj tak iba konatel.
marions
01.11.16,19:55
Ďakujem, aj ja som mu to vysvetlila, že keď si to obháji, ja mu to tam dám. Ale konkrétne botasky by podľa mňa ísť nemali.
marions
01.11.16,19:59
A otázku som položila aj z dôvodu, že akú pracovnú obuv si môže dať do nákladov niekto, kto nie je priamo robotník, napr. aj taký predajca áut a podobné povolania.
avalik
01.11.16,20:18
Ak to bude mat osetrene v ramci BOZP a uvedene v smernici pre poskytovanie OOPP, tak nie je problem ... problem nastane ak su tie botasky len pre napr. jedneho zamestnanca z mnohych - tam by som uvazovala o nepenaznom prijme daneho zamestnanca
marions
02.11.16,05:18
Jedná sa o jednoosobovú s.r.o. bez zamestnenca a smerníc aleo kohokoľvek, kto nie je robotník. Vykonáva činnosť ako napr. predavač, alebo zháňa zákazky... môžu si dať do nákladov nejakú pracovnú obuv alebo aj odev?
ivka70
02.11.16,05:20
komu teda sro zaobstarava pracovnu obuv, ak nema zamestnanca? to mu asi neprejde, to nezdovodni :)
marions
02.11.16,05:37
Konateľ si môže dať do nákladov pracovnú obuv, či sa mýlim? Ale keď vykonáva napr. práce v lese, môže si dať do nákladov praocné topánky.
Ale toto bola skôr všeobecná otázka, že aj keby mal zamestnanca napr. predajcu áut, môže mu kúpiť botasky ako pracovné topánky? Alebo obchodnému zástupcovi napríklad
avalik
02.11.16,05:49
Ak to povaha prace vyzaduje tak ano, bezpecnostny technik by mal poznat prislusne vyhlasky a postupovat v sulade s nimi.
Ak ide o firmu len s konatelom, "botasky" by som nedala do nakladov - jedine s pisomnym prikazom od konatela, ten by som prozila k uctovnemu dokladu.
Dav
02.11.16,08:16
Jednoosobova s.r.o. bez zamestnancov,ktorá predáva autá porušuje zákon (čierna práca) - konateľstvo môže byť bez odmeny, ale na predaj áut už treba mať zamestnanca, alebo pracovnú zmluvu s jednoosobovým majiteľom a konateľom. pozri aj : http://www.etrend.sk/podnikanie/musi-mat-konatel-zmluvu-s-vlastnou-eserockou.html
Dav
02.11.16,08:20
Konateľ koná, nevykonáva činnosti, kde by potreboval pracovnú obuv. Ak zároveň predáva autá, tak by sa mal vo vlastnej firme aj zamestnať a vtedy by nárok na pracovnú obuv mal. V Internej smernici bude mať upresnené čo to bude a koľko bude životnosť OOPP.
marions
02.11.16,11:02
Ďakujem veľmi pekne za informáciu.