palyxk
02.11.16,09:11
Môže si sused prekryť potok? Cez pozemky preteká potok kt. doteraz nebol prekrytý. Sused si tam položil betónovú rúru a zasypal štrkom. Rúra je položená tesne pri hranici pozemkov. Nahlásil som to na OÚ ale zatial mi nikto neodpovedal . Aká je doba na riešenie tejto otázky ? Nemal som dostať odpoveď resp. mám to posunúť vyššie ?

Pokiaľ viem tak vlastníkom potoka je obec. Mám strach,že ak sa zdvihne hladina, potok sa vyleje a budú problémy. Nahlásil som to na úrad ako podozrenie pre neoprávnený zásah do koryta potoka, ale zatiaľ som nedostal žiadnu odpoveď. Už to budú takmer 2 mesiace.
afrikánka
02.11.16,08:14
Jaj.....zrejme pôjde o nedobré susedské vzťahy...
ivka70
02.11.16,08:26
vies, ktoe je vlastnikom toho potoka?
misoft
02.11.16,09:52
I keď je pozemok jeho, vodný povrchový tok mu NEPATRÍ. Takže on NEMÁ právo bez súhlasu správcu toku do neho zasahovať. Správcom vodného toku je Správa povodia xxxxx (zistiť kataster, lokalitu a podľa toho hľadať). Tým je to potrebné nahlásiť. A on si s nim už poriadky porobia - okrem toho, že zasahuje do vodného toku, mení prietokové pomery, zároveň tým môže poškodzovať i životné prostredie (napr. aj tým, že v tej rúre pri veľkom prietoku sa nedostatočne voda okysličuje) a tiež zmenou prietokových pomerov (zmenšenie prietokového profilu) môže v prípade "veľkej" vody narobiť škody i na iných pozemkoch (vybreženie vody, záplavy).
Obecný úrad nie je správcom vodného toku, takže tí by to i tak museli oznamovať Správcovi povodia.

Aby bolo jasné - všetky vody (povrchové, podzemné, minerálne) sú MAJETKOM štátu.
Oliwa
02.11.16,12:52
Iba ak má súhlas z príslušnej správy vodných tokov/povodia - čo určite nemá...