Mila123
02.11.16,17:42
Dobrý deň, chcem Vás požiadať o Váš názor. Občianske združenie je zapísané teraz (pred cca max. 2 mesiacmi) a v stanovách o.z. je uvedené, že bude viesť PÚ. Teraz si zakladajúci členovia rozmysleli a ja mám zistiť či je možné zmenou zakladajúcej listiny zmeniť vedenie účtovníctva ja JÚ. Mňa by zaujímalo, či je možné takto viesť účtovníctvo od začiatku vzniku o.z. alebo ako je to správne?
ďakujem
JankaO
02.11.16,17:28
Zmena stanov v tomto prípade je možná. Tu je vzor oznámenia: http://www.minv.sk/?vzory-dokumentov-a-tlaciv
Zmenu z PU na JU je podľa mňa možné spraviť len na základe tejto zmeny a to od 1.1.2017.
Mila123
02.11.16,17:36
veď to......k 01 0 1 2017......
Mila123
03.11.16,18:19
vedenie účtovníctva a jeho podmienky pre Občianske združenie sú uvedené v § 9 zákona o účtovníctve. V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať občianske združenie, jeho organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur, ak nie sú subjektom verejnej správy..............Potom v odstavci č. 3 máte uvedené nasledovné: Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
- čiže účtovným obdobím je rok, resp. hospodársky rok.. ak to mám zhodnotiť z pohľadu účtovníctva, ste v prvom účtovnom období, ešte ste uzávierku nerobili.. takže ak spĺňate podmienky na vedenie JU, môžete to prehodnotiť a od začiatku účtovného obdobia účtovať v JU... na konci budete robiť uzávierku pre JU.. Lenže druhá vec je či vo Vašom zákone nemáte niečo na stanovy a ich zmenu.. zákon o účtovníctve to však nerieši...

a čo s týmto názorom????