kalkulka
30.06.06,09:27
Pozdravujem všetkých poraďákov. Potrebovala by som poradiť ohľadom trojstranného obchodu. Dodávateľ A z Nemecka vyfakturoval našej firme B -prvému odberateľovi tovar, ktorý rovno z Nemecka prepravil prepravnou spoločnosťou do Francúzska k druhému odberateľovi C. Dodávateľ A nám zároveň vyfakturoval aj prepravu tovaru. Vtip je v tom, že my ako prvý odberateľ fakturujeme druhému odberateľovi C do Francúzska tento tovar, ale vrámci ceny za náš výrobok. Totiž my sme dodali náš výrobok do Francúzska, ale bez reklamných nálepiek. Tieto A dodal do C a C si tieto nálepky nalepí na naše výrobky. My však firme C fakturujeme naše výrobky, kde je cena vrátane týchto nálepiek, čiže na našej faktúre nebude figurovať hodnota nálepok zvlášť, ale v cene výrobku. Čo myslíte, nebudeme mať problém pri dokazovaní, že faktúru, ktorú nám vystavil dodávateľ z Nemecka A nemáme samozdaniť? Ako by ste toto dokazovali?
Bude stačiť, keď na fa od Nemca máme napísané, že tovar išiel priamo do Francúzska.
Milan Benka
30.06.06,08:57
Podľa mňa nejde o trojstranný obchod.

1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,

Vo vašom prípade sa podľa môjho názoru nejedná o dodanie toho istého tovaru.
daniek
30.06.06,10:55
podľa mňa ide o trojstranný obchod pretože tie nálepky neboli nikdy na slovensku ale na vašej faktúre musia byť ako osobitná položka nie v cene výrobku a pri nich musí byť napísané že ide o trojstranný obchod.
prečo by si mala samozdaniť na slovensku tovar ktorý tu nikdy fyzicky nebol?
JanaSys
30.06.06,12:32
Doplnenie k :
dodanie toho istého tovaru

Keby sa tie nálepky fakturovali samostatne, tak áno.
Chápem to tak, že firma tie nálepky najprv kúpila, nie ? Keď sú súčasťou predajnej ceny? Neviem o tom, že by sa za trojstranný obchod dala považovať dodávka, keď časť ide z Nemecka do Francúzka a časť zo SR do Francúzska. Nakoniec je totiž len jedna faktúra do Francúzska akokeby za obe tieto dodávky, nie?
Čo by sa potom uviedlo ako dôvod oslobodenia? Časť podľa §43 za výrobky a časť podľa §45 za nálepky? Akoby sa to rozdelilo v súhrnnom výkaze? Netreba si komplikovať život.
Milan Benka
30.06.06,14:54
Aj keď je citácia z môjho príspevku, dúfam, že odpoveď nepatrila mne. Môj príspevok dáva ten istý záver ako Váš, Janka.
JanaSys
30.06.06,15:54
Jasné, to malo byť akože na doplnenie resp na zvýraznenie týchto slov zo zákona. Nenapadlo ma to, že sa to dá brať aj takto. A nemám problém s tykaním.
daniek
03.07.06,06:09
my sme mali takýto prípad vyrábali sme veľkú technologickú linku a jednu jej časť ktorú sme nemali sme kúpili v inom štáte eu a dodávateľ ju previezol priamo k spotrebiteľovi ktorý si ju namontoval sám k tej linke ale my sme faktúru vystavili len jednu pričom pri položke ktorú si namontovali sami sme oslobodili od dane podľa § 45 a zvyšnú časť technologickej linky podľa § 43.
ako sme mohli na slovensku samozdaniť niečo čo tu nikdy nebolo? na tú časť teda nejakú súčiastku nám prišla fa na ktorej bolo napísané miesto dodania - česká republika tak ako môžem samozdaniť niečo čo nebolo dodané na slovensko?
Milan Benka
03.07.06,06:26
my sme mali takýto prípad vyrábali sme veľkú technologickú linku a jednu jej časť ktorú sme nemali sme kúpili v inom štáte eu a dodávateľ ju previezol priamo k spotrebiteľovi ktorý si ju namontoval sám k tej linke ale my sme faktúru vystavili len jednu pričom pri položke ktorú si namontovali sami sme oslobodili od dane podľa § 45 a zvyšnú časť technologickej linky podľa § 43.
ako sme mohli na slovensku samozdaniť niečo čo tu nikdy nebolo? na tú časť teda nejakú súčiastku nám prišla fa na ktorej bolo napísané miesto dodania - česká republika tak ako môžem samozdaniť niečo čo nebolo dodané na slovensko?


V prípade kalkulky však nedochádza k fakturácii, kde by bolo možné rozčleniť jednotlivé dodávky.
JanaSys
03.07.06,06:27
ako sme mohli na slovensku samozdaniť niečo čo tu nikdy nebolo? na tú časť teda nejakú súčiastku nám prišla fa na ktorej bolo napísané miesto dodania - česká republika tak ako môžem samozdaniť niečo čo nebolo dodané na slovensko?

Tuzemsko sa nerovná Slovenská republika !
To je naozaj ale len môj názor:
§17 Miesto nadobudnutia tovaru
z iného členského štátu
(1) Miestom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi.
(2) Ak nadobúdateľ tovaru objedná tovar pod identifikačným číslom pre daň, ktoré mu pridelil členský štát iný, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, za miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu sa považuje členský štát, ktorý nadobúdateľovi pridelil identifikačné číslo pre daň ...

To znamená, že aj keď si to dáte doviesť mimo územia SR, ale objednáte pod ICDPH SR, tak je miestom nadobudnutia tuzemsko podľa odseku 2. Ak sa neuplatní odsek 2, tak je miesto dodania príslušný členský štát a vzniká tam povinnosť sa registrovať.

Ešte k trojstrannému obchodu. Úplne na začiatku, keď sa začínalo s EU, tak nám jeden školiteľ poradil pomôcku ako niečo bezpečne zaradiť do trojstranného obchodu pre prvého odberateľa. Neviete, či je to §45? Urobte z toho teoreticky dve intrakomunitárne dodávky. Ak sa to dá so všetkými náležitosťami a je výsledok voči štátnemu rozpočtu nula (a sú splnené ostatné podmienky o doprave), tak sa dá §45 použiť. Význam §45 je v tom, že šetrí prácu a čas prvého odberateľa . Pretože keby neexistoval, tak musí prvý odberateľ nadobudnúť - odviesť DPH, súčasne má nárok na odpočet a predáva s oslobodením od DPH. Takže výsledok je nula a zbavuje sa rizika, že dôjde k posunu medzi nadobudnutím a nárokom na odpočet a tým dočasným odčerpaním financií.
daniek
03.07.06,07:20
ten ods. 2 mi nedá pokoj t.j. som identifikovaná na slovensku objednám si pod SK tovar z poľska ale do čiech. preprava končí v čechách ale ja urobím samozdanenie na slovensku lebo som si objednala tovar pod slovenským ič dph? a čo v čechách nemusím sa registrovať a zaplatiť daň?
kalkulka
03.07.06,07:24
Ďakujem všetkým za ich názory. Budem fakturovať v zmysle §43. Daňovú povinnosť aj tak nemám a na fa, ktorá nám došla za nálepky je napísané, že tovar dodali do Francäzska, takže problém by podľa mňa nemal byť.
JanaSys
03.07.06,07:32
ten ods. 2 mi nedá pokoj t.j. som identifikovaná na slovensku objednám si pod SK tovar z poľska ale do čiech. preprava končí v čechách ale ja urobím samozdanenie na slovensku lebo som si objednala tovar pod slovenským ič dph? a čo v čechách nemusím sa registrovať a zaplatiť daň?

Je to buď alebo. Podstatné je, že niekde sa odviesť musí. Odsek 2 Ti len umožňuje odviesť ju u nás, lebo inak by si sa musela registrovať u nich. Použitie odseku 1 a následne 3 je výhodné vtedy, ak v ČR ďalej ten tovar predáš, t.j. podliehaš u nich dani a aj tak sa musíš registrovať a v tom prípade to máš aj s nárokom na odpočet. V tejto chvíli je to už na mňa moc komplikované.

§ 17
Miesto nadobudnutia tovaru
z iného členského štátu


(1) Miestom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi.

(2) Ak nadobúdateľ tovaru objedná tovar pod identifikačným číslom pre daň, ktoré mu pridelil členský štát iný, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, za miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu sa považuje členský štát, ktorý nadobúdateľovi pridelil identifikačné číslo pre daň, ak nadobúdateľ nepreukáže, že toto nadobudnutie bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava tovaru. Odsek 1 týmto nie je dotknutý.

(3) Ak nadobúdateľ podľa odseku 2 preukáže, že nadobudnutie tovaru z iného členského štátu bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava tovaru, opraví základ dane, pričom na opravu základu dane sa primerane vzťahuje § 25.
daniek
03.07.06,07:40
tak to je aj na mňa. na každom školení dph nám nemenovaná pracovníčka drsr niekoľkokrát zdôrazňuje že zdaňuje sa v tom štáte kde je miesto dodania že aj keď predávame napr. čechovi ktorý si objednal tovar pod CZ ale jeho odoslanie končí na slovensku musíme mu fakturovať s dph ja viem že to je už dodanie nie nadobudnutie ale aj tak keby chcel vystaviť bez dane musel by sa registrovať na slovensku a objednať si pod SK
JanaSys
03.07.06,07:48
tak to je aj na mňa. na každom školení dph nám nemenovaná pracovníčka drsr niekoľkokrát zdôrazňuje že zdaňuje sa v tom štáte kde je miesto dodania že aj keď predávame napr. čechovi ktorý si objednal tovar pod CZ ale jeho odoslanie končí na slovensku musíme mu fakturovať s dph ja viem že to je už dodanie nie nadobudnutie ale aj tak keby chcel vystaviť bez dane musel by sa registrovať na slovensku a objednať si pod SK
Keby to skončilo niekde inde ako v SK, tak použiješ §43 a je to oslobodené, ale práve preto, že Ty ako SK dodávaš tovar, ktorý skončí v SK (jedno komu), nejde o intrakomunitárne dodanie a musí to byť s daňou! Keby si mu to ale napr. doviezol do Poľska, tak §43.

Z jeho pohľadu to práveže podliehalo dani v SR, takže potom by to riešil pomocou opravy základu dane (náš odsek 3). Netuším ale ako.
daniek
03.07.06,08:07
ešte to trošku zamotám odberateľ z tretej krajiny si pod svojim ič dph objedná tovar ktorý mu ja prepravím prostredníctvom prepravnej služby do colného skladu do maďarska čo v takom prípade vystavím fa s alebo bez dph?
JanaSys
03.07.06,08:13
ešte to trošku zamotám odberateľ z tretej krajiny si pod svojim ič dph objedná tovar ktorý mu ja prepravím prostredníctvom prepravnej služby do colného skladu do maďarska čo v takom prípade vystavím fa s alebo bez dph?
Založ prosím ťa na toto novú tému. A jasne uveď, či má ICDPH maďarské alebo naše. Mätie ma tretia krajina (čiže vývoz) a jeho ICDPH.
daniek
03.07.06,08:16
o.k. založím a ujasním
Milan Benka
03.07.06,08:20
tak to je aj na mňa. na každom školení dph nám nemenovaná pracovníčka drsr niekoľkokrát zdôrazňuje že zdaňuje sa v tom štáte kde je miesto dodania že aj keď predávame napr. čechovi ktorý si objednal tovar pod CZ ale jeho odoslanie končí na slovensku musíme mu fakturovať s dph ja viem že to je už dodanie nie nadobudnutie ale aj tak keby chcel vystaviť bez dane musel by sa registrovať na slovensku a objednať si pod SK

Ak mi "čech" potvrdí, že tovar opustí územie SR ( CMR, prehlásenie,... ) , potom fakturujem bez dane. S DPH mu faktúrujem v prípade, že spotreba tovaru nastane na územi SR ( ďalej ho predá, pričom nepôjde o trojstranný obchod, spotrebuje na svoje aktivity na Slovensku a pod.).
Milan Benka
03.07.06,08:24
Ďakujem všetkým za ich názory. Budem fakturovať v zmysle §43. Daňovú povinnosť aj tak nemám a na fa, ktorá nám došla za nálepky je napísané, že tovar dodali do Francäzska, takže problém by podľa mňa nemal byť.

Nezabudnite tie nálepky samozdaniť. Viď §17 / 2 Z DPH.
Ester plus
09.07.06,04:43
Je to buď alebo. Podstatné je, že niekde sa odviesť musí. Odsek 2 Ti len umožňuje odviesť ju u nás, lebo inak by si sa musela registrovať u nich. Použitie odseku 1 a následne 3 je výhodné vtedy, ak v ČR ďalej ten tovar predáš, t.j. podliehaš u nich dani a aj tak sa musíš registrovať a v tom prípade to máš aj s nárokom na odpočet. V tejto chvíli je to už na mňa moc komplikované.

§ 17
Miesto nadobudnutia tovaru
z iného členského štátu



(1) Miestom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi.

(2) Ak nadobúdateľ tovaru objedná tovar pod identifikačným číslom pre daň, ktoré mu pridelil členský štát iný, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, za miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu sa považuje členský štát, ktorý nadobúdateľovi pridelil identifikačné číslo pre daň, ak nadobúdateľ nepreukáže, že toto nadobudnutie bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava tovaru. Odsek 1 týmto nie je dotknutý.

(3) Ak nadobúdateľ podľa odseku 2 preukáže, že nadobudnutie tovaru z iného členského štátu bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava tovaru, opraví základ dane, pričom na opravu základu dane sa primerane vzťahuje § 25.



Táto problematika zaujíma aj mňa, lebo mi pod IČ DPH SK materiál zložíme v Čechách. Keď som sa informovala na DÚ tak ma odkázali na § 17 a v tom som sa začala zamotávať či sa registrovať alebo nie v Čechách. Chcem sa preto spýtať JanaSys či to "buď alebo" je len tvoj názor alebo si sa o tom dozvedela z iných zdrojov.
JanaSys
09.07.06,07:24
Táto problematika zaujíma aj mňa, lebo mi pod IČ DPH SK materiál zložíme v Čechách. Keď som sa informovala na DÚ tak ma odkázali na § 17 a v tom som sa začala zamotávať či sa registrovať alebo nie v Čechách. Chcem sa preto spýtať JanaSys či to "buď alebo" je len tvoj názor alebo si sa o tom dozvedela z iných zdrojov.

Ahoj, len dúfam, že som ťa nepoplietla. Je to len môj názor. Skúsim zistiť viac. Prosím ťa. tvoja prvá veta nedáva zmysel. Má to byť :
my zložíme alebo mi zložia ?
JanaSys
09.07.06,07:37
Tak som to našla.
Metodický pokyn na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn04t.doc
a je tam tento príklad :
Príklad č. 12
Slovenský podnikateľ identifikovaný pre daň v SR si objednal tovar od rakúskeho podnikateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku. Tovar bude prepravený z Rakúska na územie Českej republiky v mesiaci jún 2004. Miestom nadobudnutia tovaru bude Česká republika. Slovenský podnikateľ objednal tovar pod identifikačným číslom prideleným v tuzemsku, čo znamená, že miestom nadobudnutia tovaru bude Slovenská republika za podmienky, ak slovenský podnikateľ nepreukáže zdanenie nadobudnutia tovaru v Českej republike. Vo všeobecnosti platí princíp miesta nadobudnutia tovaru v členskom štáte, v ktorom sa skončí preprava alebo odoslanie tovaru. Keď slovenský podnikateľ použije pri objednávke tovaru identifikačné číslo pridelené v Slovenskej republike, potom sa táto dodávka zaeviduje v databáze VIES ako dodávka slovenskému podnikateľovi a predpokladá sa, že preprava tovaru skončila na území Slovenskej republiky. Daňová povinnosť pri nadobudnutom tovare vznikne dňom vyhotovenia faktúry, napr. 30. júna 2004. Slovenský podnikateľ uvedie daň z nadobudnutia tovaru aj v daňovom priznaní podanom v Slovenskej republike. V mesiaci júl 2004 preukáže, že predmetný tovar zdanil v Českej republike, preto v zdaňovacom období júl 2004 opraví základ dane, pričom na opravu základu dane sa primerane vzťahuje § 25 zákona o dani z pridanej hodnoty. Ak slovenský podnikateľ preukáže zdanenie nadobudnutia tovaru v Českej republike, miesto nadobudnutia tovaru nebude v Slovenskej republike.
Ester plus
09.07.06,09:07
Áno, správne som to napísala že my zložíme, lebo tento tovar si sami prepravujeme. Aj ja som pred časom čítala práve tento príspevok na stráne drsr a vyvodila som si z neho taký záver, že samozdaním na Slovensku ale to ma ešte neoslobodzuje od zdanenia v Česku kde bol tento tovar zložený, čo po preukázaním uvediem ako opravu v DP podľa § 25.
JanaSys
09.07.06,10:49
??? Chceš povedať, že svoj vlastný tovar prepravíš zo SR do CZ alebo že si objednáš niekde v EU a nedovezieš do SR ale do CZ? To je rozdiel.
V druhom prípade - podľa mňa - odvedieš daň v ČR (ak je tam premetom dane) a keďže v SR samozdaníš a súčasne opravíš podľa § 25 z titulu, že to nie je predmetom dane v SR.
V prvom prípade - ide o premiestnenie tovaru.