Nerghal
04.11.16,08:32
Rad by som zacal profesionalne fotit svadby, stuzkove, natacat videa a podobne. Chcel by som to vsak fotit len na zaklade autorskeho zakona. Niekde som cital, ze sa staci registrovat na danovom urade a fotit na zaklade zmluvy o dielo. Chcel by som to robit popri zamestnani. Zaujima ma teda, ci je to mozne bez SZCO a zaroven, ci si budem musiet podavat danove priznanie sam alebo ho moze za mna podat zamestnavatel. Mal som niekedy zivnost, ale uz je zrusena. Vtedy som neplatil ziadne odvody a danove priznanie som si musel podavat sam. Co v pripade, ak uz toho roku ziskam nejaku zakazku, ale este nebudem mat DIC? Treba takisto podat danovy doklad? Berie sa to ako prilezitostny prijem, ak by som mal len 1-2 zakazky do konca tohto roku? Dakujem.
kopretinka
04.11.16,07:57
popri zamestnaní je irelevantné,aj tak musíš odvádzať dane a odvody.Či to budeš robiť ako živnosť alebo podľa autorského zákona,
je to jedno,akurát ako "autor" nemusíš mať registr.pokladňu,ale zase musíš byť registrovaný ako umelec a odvádzať nejaké poplatky.
Zamestnávateľ ti nebude robiť daň.priznanie,to si musíš sám.
Toto nie je príležitostný príjem.
Najjednoduchšie je mať živnosť,zákazníkom musíš dávať v každom prípade doklad o zaplatení,nemusíš si kupovať pokladňu,stačí ti virtuálna.
Nerghal
04.11.16,08:41
To s tymi poplatkami, ako umelec, som sa takisto docital, ze nie je pravda. Mas na to nejaky relevantny zdroj? Zivnost si nechcem zakladat kvoli tomu, ze este neviem, ako to cele bude pokracovat dalej a ci sa mi podari ziskat pravidelne zakazky. Preto som to chcel skusit len na zaklade zmluvy o dielo a DIC.
veronikasad
04.11.16,10:03
Aký ročný príjem predpokladás z tejto činnosti? Sleduje sa kazdy kal.rok samostatne
Nerghal
04.11.16,12:17
dajme tomu zo zaciatku 5000 EUR, neskor 10000 napriklad... to su len hrube odhady na zaklade cien a teoretickych moznosti fotenia, ale kedze to budem robit popri zamestnani, tak ratam pomaly rozbeh