zk24
04.11.16,09:48
Ahojte,

poradíte mi prosím?

muž je zamestnancom, dal výpoved a k 31.12.2016 končí pracovný pomer. Splnil podmienky poistenia pre dávku v nezamestnanosti (730dní za 3r).

od 1.1.2017 by sa mohol stať konateľom v manželkinej firme, a pracovať pre tuto firmu na zaklade mandátnej zmluvy, a teda vykonávať činnosť pre sro. Dajme tomu ako býva zvykom - odmena z konateľstva 50e.

1) Bude tento muž od 1.1.2017 vyradený z evidencie a príde o dávku v nezamestnanosti?
2) Ak áno, je potom lepšie nechať poberať 6 mesiacov dávku v nezamestnanosti, a prihlásiť ho za konateľa do sro až od 1.7.2017? Počas evidencie má pokryté odvody do ZP, že?
3) Ak má byť vyradený, je vyradený z titulu že má odmenu, alebo z titulu že je konateľ? Ak by bola odmena 0,00 - bol by takisto vyradený?


Dakujem.

Zuzana
ivka70
04.11.16,09:07
1) nebude vyradeny, lebo nebude ani zaradeny
Pokial bude od 1.1.2017 konatelom, nemoze sa zaevidovat na UP, takze narok na podporu nesplni (podmienkou je aj evidencia)

2) ano - ak chce poberat podporu v nezamestnanosti, v ZP sa prihlasi ako poistenec statu evidovany na UP

3) ze je konatel, konatel nemoze byt evidovany na UP
avalik
04.11.16,09:27
konatel nemoze byt zaradeny do evidencie uchadzacov o zamestnanie,
preto navrhujem:

od 1.1. 2017 poziadat o zaradenie do evidencie uchadzacov o zamestnanie, zaroven poziadat o davku v nezamestnanosti

od 1.4.2017 sa moze stat konatelom - odmena lubovolna, da sa vyradit z evidencie uchadzacov o zamestnanie a poziada o vyplatenie 50 % davky v nezamestnanosti - pozri § 105 zakona o SP
zk24
04.11.16,09:42
Moc ďakujem.
zk24
04.11.16,09:43
Moc ďakujem
zk24
04.11.16,09:52
Ešte by som mala doplnujucu otazku - mohol by byť v tom čase dohodar, za 100e mesačne v tej manželkinej sro a vykonávať činnosť teda ako zamestnanec?

Je zlé, ak on bude ako dohodár mať teda pár hodín denne, ale tá sro vlastne bude fakturovať dodanie služieb nejakemu odberateľovi a vyfakturovaných bude viac hodín? Že dajme tomu vyfakturuju opravy počítačov 50h za mesiac, ale on reaálne ako dohodár odpracoval trebars 10h?

Dakujem
jslancik
04.11.16,10:32
tvoja "doplňujúca otázka" je veľmi nemiestna a odporuje kódexu porady... a medzi nami, odpoveď by si mala sama poznať.
zk24
04.11.16,10:44
Nerozumiem? Čo je na tom nemiestne? Niekoho som urazila alebo... ? Nepochopila som.... Sa pýtam či je to problém s tými hodinami. To bol príklad, ani sa nevenuju oprave počítačov... Že či sa nejako páruje, či tu pracu spravil daný dohodár, alebo to mohla spraviť manželka konateľka... Ale ok... ak je to nemiestne, tak nečakam odpoved.
veronikasad
04.11.16,10:48
Zuzka, zrejme mal na mysli, že hľadáš spôsob ako zakryť čiernu prácu, lebo tu opravu musel niekto vykonať, keď ju chce s.r.o. fakturovať, čo je porušenie zákonov ...
zk24
04.11.16,10:50
Ale tá práca vykonaná bude. Dajme tomu, že tie počítače sa tak či tak opravuju. Akurat by ju vykonávali teraz dvaja. Vyfakturuje sa 50h oprav, ale dohodár odpracoval 10h. Či pri nejakej kontrole (trebars tej čiernej práce), musím nejako presne preukazovať že naozaj z tých 50h odpracoval on iba 10 a zvyšok robila manželka... Ja osobne pri ich výkone práce nie som. A ci on manželke nepomaha ked to ona robí, prípadne či im deti nevyťahuju papiere z tlačiarne ked tlačia, tiež neviem. Práve preto, že nechcem niečo porušiť, sa pýtam na to... Tá manželka tu prácu vykonáva aj teraz, sro-čka funguje už nejaký čas...

Mne to práve príde ako presný opak čiernej práce... lebo budme uprimní, kto sa doma neporadí s manželkou ktorý ma rovnakú prax? Alebo ked sa nedarí, tak manžel, manželka nepomôže. Tým, že ho zahrnieme do účtovníctva, tak to aspon "zlegalizujeme".
veronikasad
04.11.16,10:55
Ak sro vie preukázať že tu prácu okrem dohodára vykonal niekto iný, nevidím žiadny problém vo fakturacii. A dohodár môže odpracovať ( zatiaľ, včera som zachytila že sa pripravujú veľké zmeny u uchádzačov o zamestnanie pracujúcich na dohodu) podstatné viac ako 10 hod.mesacne. vydel si 148,57 minimálnou hodinovou mzdou...(10 hod. Týždenne je o.k.)
zk24
04.11.16,10:58
Ďakujem
Jana Motyčková
04.11.16,12:12
Môže to byť divné Inšpektorátu práce.
avalik
04.11.16,13:16
kludne, moze mat dohodu na 148,57 eur mesacne na tie tri mesiace ... x firiem je bez zamestnancov, "pracuju" tam spolocnici a konatelia a ja som este necitala ziadny judikat, ktory by hovoril o povinnosti pravnickej osoby mat zamestnancov. ... takze ked firma potrebuje na 3 mesiace dohodara, tak si ho zamestna.
jslancik
04.11.16,13:31
ide o princíp. ale to teba ako účtovníka trápiť nemusí. ak teda neriešiš, že účtuješ jasné podvody a obchádzanie zákona. všetci vieme, ako to s dohodami je...
avalik
05.11.16,19:47
ake obchadzanie zakona? aky podvod? ktory zakon je tym poruseny? je to v sulade s ustavou