Hyben Pavol
04.11.16,13:14
Dobrý deň.
Pri tvorbe zákonného rezervného fondu mi vznikli otázky pre ktoré som nenašiel na internete úplne odpoveď.
PO vznikla v roku 2015 a mala zisk.
1. Môžem ZRF v plnej výške 10% ZI vytvoriť hneď v roku 2016 alebo sa musím striktne držať spol.zmluvy 5-tich % v prvom roku zisku a následne v ďalších rokoch zisku?
2. Môžem tvorbu ZRF zaokruhliť na celé €ur. alebo sa držať 315.77 Centov?
3. Zvyšnú sumu zisku chceme ponechať pre prípad potreby v súv.s možnou stratou v následujúcich rokoch. Môžem to zaúčtovať na 431/428 alebo musím hneď na účet 431/429 keď ešte nevieme čo a ako bude?
4. Schválenie tvorby ZRF má byť k dátumu uvedeného na priznaní za rok 2015 ako je dátum schválenia a zostavenia účtovnej závierky?

Ďakujem za každý podnet.
martinez
04.11.16,12:46
1/ §124 OZ : rezervny fond v SRO vytvaras v sume urcenej v spolocenskej zmluve, NAJMENEJ vo vyske 5% cisteho zisku, nie vsak viac ako 10% ZI ... cize ak to nemas v spolocenskej zmluve upravene, tak mozes naraz vytvorit 10% ZI
2/ Obchodny zakonnik nehovori o zaokruhlovani, takze ZRF vytvaras na 2 des.miesta
3/ Mozes 431/428 a neskor na zaklade zapisu z VZ pouzit nerozdeleny zisk na uhradu straty 428/429
4/ Tvorba ZRF suvisi s vysporiadanim/rozdelenim vysledku hospodarenia, pricom toto moze byt zrealizovane sucinne so schvalenim UZ jednym valnym zhromazdenim, t.j. vsetky tieto ukony mozu vyplyvat z jednej zapisnice VZ (jedneho datumu).
Hyben Pavol
04.11.16,14:19
Na úvod by som chcel poďakovať za reakciu.
K bodu 1:
V spol.zmluve máme uvedené, že
Spoločnosť vytvára RF prvý krát zo zisku prvého obdobia a to vo výške 5-tich % čistého zisku vyčísleného v ročnej závierke.Tento fond je spoločnosť povinná každoročne doplniť o výšku 5-tich % čistého zisku v prvom roku zisku a následne v ďalších rokoch zisku vyčísleného v ročnej závierke za príslušný obchodný rok až do dosiahnutia výšky 10% ZI spoločnosti?
Takže asi by som mohol hneď v prvom roku vytvoriť plnú sumu RF?
martinez
05.11.16,16:09
no podla spolocenskej zmluvy mate napisane, ze v prvom roku tvorite vo vyske 5% z cisteho zisku.. takze nemozete v prvom roku tvorit ZRF viac ako 5% cisteho zisku aj ked Vam to obchodny zakonnik povoluje.... mali by ste sa drzat spolocenskej zmluvy ak mate tuto oblast v nej explicitne upravenu a tato nie je v rozpore s legislativou.. to je moj nazor