janavrbovska
05.11.16,09:04
Aký vzor použiť v OMEGE pre zaúčtovanie samozdanenia pri nákupe z EÚ v hotovosti. Platba bola uskutočnená v eurách z tuzemskej eurovej pokladne.
mondes
05.11.16,08:12
Pri nákupe v hotovosti z EU nie je možný odpočet DPH. Čiže žiadne samozdanenie sa nekoná. Ten je možný len ak bola vystavená faktúra. Takže doklad z ERP zaúčtuješ bez DPH do N a výšku zahr. DPH do nedaňových N. Ak na konci roka výška zahr. DPH neprekročí limit cca. 50 eur, tak ju preúčtuješ do daňových nákladov.
Alebo ak vieš dopredu, že výška zahr. DPH do konca roka neprevýši sumu tých cca. 50 eur, tak môžte celú sumu z dokladu zaúčtovať priamo do daňových nákladov.
janavrbovska
05.11.16,08:57
Ja mám faktúru z ČR bez DPH (plnení osvobozené od DPH), iba že bola hradená v hotovosti kuriérovi, ktorý tovar priviezol. Je pri nej pricvaknutý príjmový doklad od kuriéra, na ktorom sa uvádza, že ide o úhradu tovaru českému dodávateľovi.
mondes
05.11.16,09:28
Aha, v tom prípade samozdaníte tú českú faktúru. Pri samozdanení je jedno, ako bola faktúra uhradená. A je faktúra vystavená v českých korunách, alebo v eurách?
avalik
05.11.16,09:59
ved uz tu si dostala odpoved http://www.porada.sk/t289998-ako-zauctovat-v-omege-dodanie-tovaru-z-eu.html#post2896371
najprv zauctujes zavazok - fakturu a potom uctujes jej uhradu v PD

a zo stranky kros.sk
mondes
05.11.16,10:10
Zdala sa mi tá otázka akási povedomá. :)
avalik
05.11.16,10:54
doplnila som odpoved
janavrbovska
05.11.16,11:43
Fa je vystavená v €
janavrbovska
07.11.16,20:34
Dnes som dostala z od KROS-u návod, ako sa to má/dá urobiť: "pre evidovanie samozdanenia v okruhu pokladničných dokladov, je potrebné si sprístupniť automatické účtovanie. V prílohe Vám zasielam ako postupovať, aby sa dalo automatické účtovanie pre samozdanenie použiť aj v iných okruhoch..."