Bibuš87
05.11.16,10:15
Som žena a pracujem v obchode, odkiaľ večer po tme nosím tržbu. Ulica je slabo osvetlená a bojím sa prepadnutia.
Môžem mať pri sebe nožík a v prípade potreby použiť?
Viem ze mame zle zákony o sebaobrane a človek je odsúdený za sebaobranu a napr ani muž nesmie brániť ženu keď ju napadnú. (pred rokmi bol medializovany taky prípad)
Ďakujem
Tweety
05.11.16,09:34
Primeraná obrana je to, ak na Teba útočia nožom, tak môžeš ho použiť aj ty. Ale ak útočí palicou a ty nožom, tak to už by bol problém. Skôr by som na spacifikovanie použila nejaký spray alebo kopanec. Iné je ale teoretizovanie a iné už to nebodaj zažiť. Bohužiaľ naše §§ vyzerajú tak, že skôr chránia páchateľa ako obeť.
Bibuš87
05.11.16,09:51
Ďakujem. To je presne to, čo som si myslela, že žena sa podľa našich zákonov nemá šancu brániť
jslancik
05.11.16,10:08
Zbytočne sa bojíš. Keď ženu napadne chlap, tak žena má veľkú výhodu a žiadny sudca jej nedá neprimeranu obranu. Pokiaľ mu fakt vážne neublížiš. Pozor na oči a brucho.
Mimochodom, nôž nie je moc dobrá obrana. Pokiaľ nemáš naň špeciálny kurz. Inak je ďaleko lepší sprej alebo teleskopický obusok. Nôž je príliš krátky a keď ho môžeš použiť, útočník je už príliš blízko a môže použiť svoju silu a šikovnosť.
Tweety
05.11.16,10:18
a ty si snáď expert na všetko, či je to výsostne tvoja téma? ach jaj, nože, nože, to len buchi môže, kto si , aby si tu určoval, kam mám prispieť a kam nie?
Tweety
05.11.16,10:39
prečo neútočíš na jslančíka, ten tiež písal o (ne)primeranej obrane, či môj nick je ako červené súkno na býka?
misoft
05.11.16,11:27
Nuž, ako sa to vezme: pokiaľ obeť je žena (teda fyzicky slabšia) ako útočník (fyzicky silnejší a navyše s palicou, čo predlžuje jeho rozsah priestoru útoku) = väčšie nebezpečenstvo - tak to bude primerané a možno to brať aj ako nutná obrana.
Ak by šlo na "lámanie chleba" - súd by skúmal aj toto! A istotne by to vyhodnotil ako tú nutnú obranu.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-300#p25
§ 25
(2) Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.


(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.
V odseku 2 "osobe ÚTOČNÍKA" - na to sa potom prihliada. Ďalej "miestu a času" - ak niekde v tmavej uličke a večer - tiež sa na to prihliada.
afrikánka
05.11.16,11:35
Spray a kopanec je vhodná obrana pre ženu....tvoj nick zrejme slúži ako červené súkno...pre býka zo samoty, ktorý nemá kde vypustiť zbytky testosterónu.
afrikánka
05.11.16,11:54
buchač, z odpovede a komentárov vyplýva, že ak nevieš použiť prostriadok na obranu.....nebráň sa, daj sa hoci aj za..ť!
kuravesele
05.11.16,14:31
Ja by som volila nejaky elektricky paralyzer alebo taser...lebo pozname tieto super zakony, ze teba napadnut moze nejaky dilino, ale ty ho uz spacifikovat nemozes (nozom, strelnou pistolou a pod.).
kopretinka
05.11.16,15:03
ty si majiteľka toho obchodu?alebo zamestnanec? ak si iba zamestnanec,nie si povinná chodiť s tržbou sama večer.....
sosak
05.11.16,16:55
Načo sa hrať na hrdinku a svojim telom chrániť tržbu. Páchateľa zbytočne pri neochote sa vzdať tržby a brániť ju, vyprovokuješ ku neočakávanej reakcii a môže ti ublížiť. Ja by som v prípade prepadnutia v tmavej uličke ochotne celú tržbu dal páchateľovi, len aby sa mi nič nestalo. Ale rob, ako myslíš....
bubkoch
05.11.16,17:27
to co pises nie je pravda ... obrana sice nemoze byt neprimerana utoku, ale zaroven z podstaty veci musi byt SILNEJSIA ako utok ... zalezi od okolnosti, niekedy ani pistol nemusi byt neprimerana obrana proti "rucnemu" utoku
buchač
05.11.16,18:35
POZRIEŤ a hlavne POČÚVAŤ CELÉ !!!!
Sebaobranne prostriedky pre zeny

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=NjEBEdH_o14
Bibuš87
06.11.16,05:44
Som majiteľka, takže to na nikoho nezvalim :-)
Bibuš87
06.11.16,05:45
Ďakujem pekne, už aj pozriem!
Bibuš87
06.11.16,05:50
Ďakujem za paragraf
Poola
06.11.16,10:17
Tato tema mi vnukla napad, kupit pre mamu na dochodku - paralyzer. V ponuke pre zeny je v tvare rúža s vykonom 3800KV. Su aj vacsie so silnejsim vykonom, tento mi je vsak velkostou sympatickejsi. Len ze, ci bude jeho vykon "stacit",. Ak by sa nasmeroval v pripade utoku priamo na kožu, nie na oblecenia, asi by mal spnil svoj ucel...?
bettylou
06.11.16,11:24
bohovská výhoda, keď ti dakto jednu flákne
Bibuš87
06.11.16,11:31
Pozerala som videa o tom a všetci sa zhodujú, že peprovy sprej je lepší. S paralyzerom sa môže brániť až keď je páchateľ úplne blízko (paralyser na diaľku je u nás nelegálny).
Sprej funguje na par metrov. A netreba ho dobíjať.
Účinok paralyzera je slabší a trvá krátko, peprak funguje 45min a opisujú ho ako "peklo na zemi".
Z toho co som zistila za 24h treba taky co strieka prúd tekutiny, nie "hmlovy" lebo ak bude fúkať vietor tak sa to môže otočiť naspäť na ňu.
Takisto som zistila ze tie mini v podobe ruža a kľúčenky sú slabé

Toto sú Info co som získala za jeden deň tak budem len rada ak má niekto opraví.
marleau
06.11.16,14:36
To vážne muž nesmie brániť vlastnú ženu? ani cudziu? no môžem ich ...oné, také zákony ignorujem.
buchač
06.11.16,15:25
Bibuš87 (Dnes 13:31) Toto sú Info co som získala za jeden deň tak budem len rada ak má niekto opraví.
===================
Hehehe...som sa celkom pobavil.
Ty chceš na základe infa za jeden deň postaviť svoju sebaobranu na určitú úroveň ???
...dobrá si....:)
Oliwa
06.11.16,20:16
a/ Môžeš. Za určitých, zákonom stanovených podmienok...
b/ Radšej investovať do:
1. malého zabudovaného trezoru
2. kamerového systému
3. alarmu napojeného na centrálny systém
4. poistenia proti krádeži hotovosti, vlámaniu
5. kurzu sebaobrany
6. tržbu nosiť do banky/na poštu cez deň /pred otvorením, cez obedňajšiu prestávku/ podľa možnosti v sprievode inej osoby
7. zabezpečiť si odvoz tržby bezpečnostnou službou /nevieme, o akú veľkú prevádzku sa jedná, o akú tržbu, akú periodicitu, ani či by to bolo/nebolo rentabilné/

Život a zdravie máš len jedno...
Mať pri sebe nožík? To znie, ako keby si si chcela ošúpať jablko...
Myslíš, že by si bola schopná použiť ho ako zbraň???
Ak na Teba niekto zaútočí v tme zozadu hmatom pod krk, už vidím, ako čaká, kým v strese nahmatáš a vytiahneš z kabelky kaser alebo nôž... a ak by boli nebodaj dvaja či viacerí, radšej ani nemyslieť...
buchač
06.11.16,20:38
Hm...

1-7. Celkom dobré rozprávky na dobrú noc.

Ono útok nemusí byť vedený ani odzadu...ono stačí aj spredu a jeden sa celkom kvalitne poddá....ani nôž, kaser, obušok nepomôže...

Škoda, že nie je k dispo hodnotenie "vtipné"...lebo sa vcelku aj zabávam...;)

P.S.
Ale vždy lepší názor ako (vyslovene od veci) príspevok jedného nicku, ktorý je silne mocno alergický na moju kritiku.
taiko
07.11.16,06:37
Ako uz niektori pisali, nehraj sa na hrdinku, aby si pre x EUR neprisla o zivot, ci zdravie.
Sam by som volil niektoru z moznosti, ktore prezentovala Oliwa
bettylou
07.11.16,08:45
technicky si to neviem predstaviť, to ten paralyzér resp kaser bude mať v jednom kuse v ruke s prstom na spúšti, aby to stihla? a čo keď útok príde z druhej strany? sa stihne tak vytočiť ako treba? či radšej do každej ruky jeden? :)
Soňa K
07.11.16,09:49
Konečne hlas zdravého rozumu.
Soňa K
07.11.16,09:50
To patrí odpovedi od Oliwy.
buchač
07.11.16,09:53
Soňa K (Dnes 11:49) Konečne hlas zdravého rozumu.
===================
Ja občas celkom rád oponujem... :rolleyes:
Mám aj teraz ? ;)
lujza.j
07.11.16,10:51
Tiez by som sa nehrala na hrdinku.....moment prekvapenie a si v "rici aj s tvojim nozikom"...darmo si myslis,ze by si to zvladla....nikdy nevies na koho natrafis....aku bude mat "naladu"cim opojeny....ako ho este viac vyhecujes svojim odporom....utekas ako rychlo...ak by.....
Nezabudni,ze nozik moze byt velmi rychlo obrateny a pouzity voci tebe....
Ale ty vies ako sa nato citis....mozno si po speci vycviku...
Soňa K
07.11.16,11:40
Niééééé ..... za to Ti posielam hlášku, ktorú mi poslal môj starší brat. "Priemerný človek má vraj sex 103 krát za rok. Zdá sa, že ma čaká divoký december". Ja viem, že je to úplne od veci, ale zdá sa mi to veeeeeľmi vtipnééééé.
buchač
07.11.16,11:49
Soňa K (Dnes 13:40) Niééééé ..... za to Ti posielam hlášku..
=================
Ja sexujem kedy sa mi chce. :rolleyes:
Tento rok sa mi chcelo 2 krát...;)
afrikánka
07.11.16,11:52
Buchač...a k tomu si bol doma sám!
Soňa K
07.11.16,12:00
No a ? Sexoval s tým, koho má rád.
buchač
07.11.16,12:01
Marleau ide občas mimo témy...ale to je vedľajšie.
No momentálne má pravdu, až to hučí a to aj napriek tomu, že dáva otázky a nie odpovede...a následne komentuje.

Bibuš píše :
"napr ani muž nesmie brániť ženu keď ju napadnú. (pred rokmi bol medializovany taky prípad)"

Rád by som videl ten link na daný prípad. Možno bolo niečo medializované, ale neskutočne záleží od okolností.
Ono totiž obrana ako taká sa v zlomku sekundy zmení na útok.

Jeden môj známy sudca pojednával prípad, kde maník strieľal v sebaobrane, kde na neho zaútočili viacerí.
Po výstrele ostal útočník na zemi, no vyšetrovanie dokázalo, že zbraň použil neadekvátnym spôsobom a preto bol aj odsúdený za zabitie.
jslancik
09.11.16,07:06
takým situáciám sa treba predovšetkým vyhýbať. ale žena má pri posudzovaní "nutnej obrany" veľkú výhodu oproti chlapovi. Je iné, keď to s tou "nutnou obranou" preženie chlap a keď žena (dokonca proti mužovi). Ale každopádne, nôž je nebezpečný, preto som odporúčal iné možnosti... S ktorými je to ťažšie prehnať.
buchač
09.11.16,07:17
Oliwa
a/ Môžeš. Za určitých, zákonom stanovených podmienok...
===================
Špecifikuj.
Presnejšie špecifikuj.
Na príklade špecifikuj.