zlatica.turisova
06.11.16,09:08
Ahojte poraďaci!
Máme malý domček na dedinke, ktorý využívame najviac v lete. Nemáme tam ešte doriešené vykurovanie - sú tam gamatky na plyn, ale je na nich obrovská spotreba plynu. Teplo vyfukujú vonku. Myslela som, že si do izieb kúpim el. krby o výkone 1800 W. Skôr ako by som to zrealizovala, chcela by som zistiť spotrebu el. energie na hodinu. Mám tam dve izby o veľkosti 5x5 m. Ak by som sa rozhodla pre toto vykurovanie izieb, tak by som mala zabezpečiť vykurovanie aj kúpelky. To zatiaľ nemám nijako vyriešené, ale plán bol kúpiť plynový kotol a aj radiatory do kúpelne a aj do celého domu. Lenže už ide zima, vraj veľmi studená a ja by som mala nejako tie miestnosti temperovať, aby mi mráz nepoškodil múry. Okrem temperovania by sme tam možno strávili Silvester.Veľmi pekne ďakujem za rady
Zlata
arizona
06.11.16,08:39
Vykurovat elektrickym krbom? Prihod link na ten krb,prosim ta..
Myslim, ze to nie je moc setrne riesenie. Asi sa vam viac oplati kupit nove gamatky s nizsou spotrebou a kurit nadalej plynom.
Alebo kupit plyn.kotol a radiatory.

Ak sa chystate robit rekonstrukciu kurenia neskor,tak dovtedy mozu ucel splnit male krb.kachle.Tie ale posluzia v obdobi,kedy sa budete v domceku zdrziavt v zimnom obdobi.
mari2x
06.11.16,10:09
Teplo z plynu býva okolo 55-60% ceny tepla z elektriny - tá sa ale ľahšie reguluje ak tam nie si.
Na temperovanie proti zamrznutiu by malo stačiť okolo 15-20 W/m2.
zlatica.turisova
06.11.16,15:23
canbo
06.11.16,20:02
Ak vychádza topenie plynom draho, elektrinou bude stať viacej.
Vami zadané krby majú udanú iba spotrebu elektriny ,ale nie tepelný výkon .A tak z 1800W po odčítaní výkonu motora a "svetelných efektov" na topenie ostane málo na rozmery vašej izby. Alebo nesmie mrznúť.
Orientačne môžte vychádzať zo spotreby plynu v kWh - 40% = spotreba elektriny v kWh za rovnaké obdobie a rovnakú zimu.
Na výpočet výkonu elektrického "topidla" majú štandartný výrobcovia aj údaje o tepelnom výkone, ako aj odporúčanie pre aký veľký priestor je vhodný ten čí ten , alebo rovno výpočtove tabuľky. ( cca 5mx5mx2,7m = cca 2800 W)
A hlavne pred kúpou je potrebne overiť elektroinštaláciu čí je "schopná" pre ich napojenie . Potrebuje samostatné istenie zásuvky 16A (pre každý....)
zlatica.turisova
07.11.16,09:35
Ďakujem za vysvetlenie a rady. Myslela som že ten efekt je len na chytenie zákazníka a hlavne nás žien. ekonomickejšie bude potom isto riešenie s plynom - mám tam gamatky, skúsim nájsť niečo nové - možno výkonnejšie. Len nie som stotožnená s tým, že pracujú so studeným vzduchom a a aj vonku potom vychádza teplý vzduch. Ja som si to vysvetlila mojim netechnickým rozumom, že asi kúrim aj vonkajšie priestory pred domom.Ale našla som už aj také gamatky. čo maju účinnosť 90%. Bojim sa či to je pravda. Na ustredné kúrenie si tak skoro nedokážem načetriť. Bolo by to isto idealnejšie.
canbo
07.11.16,16:15
Ak využívate dom iba občas, tak vykurovanie gamatkami je super. Nemusia isť stále iba podla potreby. Potom je potrebné zabezpečiť vodu proti zamrznutiu. A ten elektro kozub iba ak na pri-tápanie.
zlatica.turisova
07.11.16,21:03
Ďakujem za odpoveď a rady