Chomak
07.11.16,13:01
Pekný deň. Mám záujem o kúpu pozemku. Po nenáročnom pátraní som sa dozvedel, že na pozemok je uvalené exekučné záložné právo. Vraj nie je nemožné, kúpiť aj takýto pozemok po zaplatení exekúcie, dôležité je komunikovať s exekútorom. Snažil som sa skontaktovať s pánom JUDr. Halasom, no kontaktné čísla nefungujú, na e-mail neodpovedá a na danej adrese je nezastihnuteľný. Z recenzií som vyčítal, že to nie je len môj problém. Ľudia sa sťažujú, že majú záujem komunikovať a dohodnúť sa, no nejde to a niektorým aj po splatení exekúcii stále svieti dlh, či pokračujú zrážky zo mzdy. Mám obavy, že hoci dlh za majiteľa zaplatím, pozemok bude stále "neprepísateľný". Otázka znie, ako mám komunikovať, prípadne sa dostať k pánovi exekútorovi? Čo ak aj po splatení dlhu bude na pozemok niekoľko mesiacov, rokov uvalené záložné právo? Dá sa proti tomu nejako brániť?

Doplnenie: Len by som chcel doplniť podrobnosti. Dnes sa vlastník pozemku konečne stretol s exekútorom resp. kompetentnou osobou. Bolo mu povedané, že exekúciu nie je možné zaplatiť, pretože vraj nemá v rukách súdne rozhodnutie. Ak kataster pozemok prepíše vraj s tým nemá exekútor problém a exekúcia sa bude riešiť neskôr. Celé mi to príde ako úplná blbosť. Môže to podľa Vás byť tak, že na pozemok je exekučné záložné právo aj bez súdneho rozhodnutia?
misoft
07.11.16,12:24
Cez SKE http://www.ske.sk/ - tam im popíš, že i napriek snahe sa s exekútorom v žiadnom prípade nedá spojiť, že sa zatajuje.... popíš svoju situáciu.
Poradca v exekúcii
07.11.16,14:31
Dobrý deň. Pokiaľ nie ste účastníkom konania, exekútor s Vami komunikovať nebude (na margo toho emailu). Avšak mohol by, ale...To je teraz jedno. V prvom rade má situáciu riešiť povinný. A iba on je oprávnený komunikovať s exekútorom ohľadom predaja pozemku zaťaženého exekučným záložným právom. Kúpiť takto nehnuteľnosť nie je vôbec nemožné. Robieva sa to. No vyžaduje sa žiadosť povinného, súhlas oprávneného, súhlas exekútora. V momente kedy je exekúcia uhradená, exekútor prikáže katastrálnemu odboru vymazať exekučné záložné právo. Vy ako kupujúci ste však stále v riziku, že počas procesu vybavovania napr. hypotéky, resp. zháňania peňazí na kúpu, na pozemku "vyskočí" ďalšie exekučné záložné právo iného veriteľa. Treba zvážiť aj túto alternatívu. Pokiaľ by ste mali peniaze v hotovosti, dá sa to urobiť všetko naraz. Vyplatenie exekútora, výmaz záložného práva (osobne doručené katastru) a zavkladovanie kúpnej zmluvy. Samozrejme kataster má nejakú lehotu na výmaz ťarchy, treba počítať aj s tým.
buchač
07.11.16,15:02
Chomak...na rovinu Ti poviem.

Poradca v exekúcii síce pekne píše...a aj pravdu.
Ale ak si normálny, tak do tohoto obchodu nepôjdeš.

Aj keby bol ten Halas zastihnuteľný (alebo iný exekútor, ktorý je férový), aj tak môžu vzniknúť problémy. Nikdy nevieš, s kým robíš obchod.
draik
07.11.16,16:23
V žiadnom prípade nevyplácajte dlh povinného, ak by už na to došlo. Vždy sa radšej zúčastnite exekučnej dražby. Ale to by som musel spolupracovať exekútor.