Zu_Zie
07.11.16,13:54
Ahojte, mám otázočku ohľadom delegácie sobáša. Zažiadala som na matrike o delegáciu sobáša na inom mieste, ako v obradnej sieni matriky (jedná sa o miesto uspôsobené na sobáše), no prišla mi zamietavá odpoveď, že nám tam sobáš nezdelegujú, robia ho výlučne v obradnej sieni na miestnom úrade v danej dedine.... Ako sa brániť?
ivka70
07.11.16,13:03
Moze.
Teda delegovanie sobasa nie ,lebo to je vlastne uvolnenie sobasa na inu matriku.
to, co mas na mysli ty, je Povolenie uzavrieť manželstvo mimo úradne určenej miestnosti. tam je na posudeni matriky, ci miesto uzna za vhodne na sobas.

Príslušný matričný úrad v súlade so zákonom o rodine "môže povoliť uzavretie manželstva na ktoromkoľvek vhodnom mieste.” Čiže môže – ale aj nemusí. Bude to závisieť od toho, či sa vašej matrike (alebo skôr matrikárke) bude pozdávať vami vybrané miesto za “vhodné.”
http://www.rodinka.sk/zena/svadba/chcete-sa-sobasit-v-obradnej-sieni-alebo-mimo-nej/
Mozte sa odvolat, ale asi to nepomoze. Prikazat im to nema kto, kedze zakon im to neprikazuje.
Ak ma druhy zo sobasiacich sa inu matriku, skuste poziadat tam.
Zu_Zie
07.11.16,13:06
Dakujem pekne. Moze teda aj Matrika v BA robit sobas mimo BA? (okolie Samorina) Ako je to mozne? jedna sa potom o delegaciu?
Katy a R
07.11.16,15:11
najskôr by si mala ísť na matriku, ktorá je miestne príslušná - tam, kde chceš mať sobáš (aj rovno zistíš, že či je to vhodné miesto, alebo nie? - možno tam bežne oddávajú). No a potom si vybavíš to delegovanie na matrike tvojho trvalého pobytu.
jeden konkrétny prípad - sobáš hotel Partizán Tále - oddávajúci z Bystrej :)
Trvalý pobyt manželov úplne inde
ivka70
07.11.16,16:33
Podla mna nemoze, musi sa najskor vybavit delegovanie pre Samorin a potom v Samorine ziadat o zmenu miesta sobasa.
Ale najskor si overit, ci ju v Samorine na dane miesto povolia.
kukučka
07.11.16,20:59
Ako sa brániť??? Čudne si položila otázku. Snáď ako vybaviť, či nie? Nie každý je ochotný prispôsobiť sa novotám. Opýtať sa ako by sa dalo. Jedine po dobrom, poprosiť, vysvetliť. Klopte a bude vám otvorené.
Mária27
08.11.16,07:38
Musíš sa prispôsobiť - tu sú zákonné ustanovenia:

zákon č. 36/2005 o rodine
§ 4 Uzavretie manželstva pred matričným úradom
(1)
Vyhlásenie o uzavretí manželstva urobia snúbenci na matričnom úrade určenom pre obvod, v ktorom má jeden z nich trvalý pobyt, pred starostom alebo primátorom, alebo povereným poslancom obecného zastupiteľstva alebo mestského zastupiteľstva za prítomnosti matrikára.
(2)
Matričný úrad určený podľa odseku 1 môže povoliť uzavretie manželstva pred iným matričným úradom alebo na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste.
(3)
Ak je život jedného zo snúbencov priamo ohrozený, manželstvo možno uzavrieť pred ktorýmkoľvek matričným úradom a na ktoromkoľvek mieste. Povolenie podľa odseku 2 sa nevyžaduje.
otaznik_?
12.11.16,16:13
Prosili sme, ziadali sme ..... neotvorili
otaznik_?
12.11.16,16:14
Ano, toto vsetko viem, vsetko som uz presla, ale zastavili nas na matrike v danej obci vraj nejakym uznesenim sa zhodli ze budu oddavat jedine tam na matrike. Co ale nevylucuje vynimku na vhodnom mieste (uz sa tam sobase diali) je to len o ochote
otaznik_?
12.11.16,16:15
Prave to je problem, ze nechcu povolit, pretoze vraj nejake ich uznesenie z roku 2013 stanovuje dohodu ze budu oddavat len na urade a nikde inde.
otaznik_?
12.11.16,16:17
Ale je ..... Pisali sme, ze sme ochotni uhradit potrebne naklady ... odpovedali
"Dobrý deň prajem,
Obecné zastupiteľstvo Obce Štvrtok na Ostrove na svojom 10.riadnom zasadnutí zo dňa 20.12.2013 ustanovil podmienky uzavretia manželstva, úradnú miestnosť, sobášne dni a hodiny.
Úradne určeným miestom na uzavretie manželstva je sobášna sieň nachádzajúca sa v budove Obecného úradu v Štvrtku na Ostrove.
Za pochopenie ďakujeme."
buchač
12.11.16,16:32
V súvislosti s danými odpoveďami a komentármi sa pýtam.

Beriete sa kvôli sobášu samotnému (predvádzaniu sa) alebo kvôli sebe ?
Ja viem...teraz je to moderné, také (dzignuté) americké brať sa krista-krážom kade tade...na všeliakých romantických miestach alebo priamo na pozemku rodinnej vily.

...očuj...a nechceli by ste mať sobáš v balóne ? Veď aj to je už možné. Len čo v prípade, ak by sobášiaci bol predposratý z lietania.

Ono sobáš samotný jak lusk...svadba drahá, že rodičia ju budú splácať ešte pár rokov. A výsledok je nie raz taký, že rodičia sa ešte dlhov nezbavili a mladí hajde na rozvodové konanie.

Chorá doba...chorí (drbnutí) na hlavu ľudia.
afrikánka
12.11.16,16:38
buchač, okrem tých vulgarizmov, úplne a vo všetkom s tebou súhlasím.
otaznik_?
12.11.16,16:54
Prajem Ti, aby si horsie veci nemusel riesit :)
otaznik_?
12.11.16,16:55
Neponukli sme ziadnu konkretnu sumu, pisali sme, ze zaplatime, na to odpovedali ze nie. Takze je to o ochote. Bohuzial
avalik
12.11.16,17:03
Mate informaciu, ze od ucinnosti tohto ustanovenia sa nejaky sobas konal mimo toto uradne miesto?
buchač
12.11.16,17:19
otaznik_? (Dnes 18:54) Prajem Ti, aby si horsie veci nemusel riesit
====================
otazničok môj Ty krásny-ľúbezný, nevestička pred vydajom, panna nebozkávaná....;)

Prajem Ti, aby si NIKDY nemusela RIEŠIŤ TO, čo som musel riešiť ja a aj moji blízki...
-------------------------------
Ale k veci.

Všetko sa dá, len treba vedieť a aj chcieť.
buchač
12.11.16,17:38
Tacchi (Dnes 19:21) buchač (Dnes 19:19) Všetko sa dá, len treba vedieť a aj chcieť.
Ta to si mu poradil. Okrem vulgarizmov nic
====================
Aké vulgarizmy ?
Dzignutý a drbnutý nie je vulgarizmus...aspoň podľa mňa.
A ak sa začítaš do textu, a pozorne, tak musí byť jasné, že som neurážal konkrétne otázničku, ale bol to taký povzdych nad dobou dneška.
Ale Ty asi nie si rodený košičan...či ? Lebo inak by si poznal košický slang.
Ale slovíčko "TA" veľa vraví a mám jasno jak čistý diamant. :D :D :D
------------------------------
Poviem to ešte aj inak.
Dcéra sa vydávala úplne inde ako trvalý pobyt. Lebo prečo ? Lebo vedeli, čo a ako....a mladí si všetko vybehali sami.
Zvyšok je pre mňa nepodstatný...a aj to jej prianie mám na háku.