Zuzana210
30.06.06,13:25
Je to nelegálna práca ak spoločník s.r.o. vykonáva prácu pre firmu bez nároku na odmenu? Myslím si že nie je, len sa o tom potrebujem uistiť. Nemá uzavretú žiadnu zmluvu, ani DOVP ani príkaznú. Ide mi hlavne o to, že je zároveň evidovaný na úrade práce a žiada o predčasný dôchodok, aby sa nedostal "do krížku" so sociálkou.
ajobs
30.06.06,14:26
Je to nelegálna práca ak spoločník s.r.o. vykonáva prácu pre firmu bez nároku na odmenu? Myslím si že nie je, len sa o tom potrebujem uistiť. Nemá uzavretú žiadnu zmluvu, ani DOVP ani príkaznú. Ide mi hlavne o to, že je zároveň evidovaný na úrade práce a žiada o predčasný dôchodok, aby sa nedostal "do krížku" so sociálkou.

Ak spoločník pracuje pre svoju s.r.o., je jedno či s odmenou alebo bez odmeny, nie je to nelegálna práca. Na úrade práce sa však zaevidovať nemôže, pretože od 1.1.2006 je takýto spoločník v zmysle § 5, písm. d) zákona č.5/2004 Z.z. považovaný za SZČO.
Zuzana210
03.07.06,12:34
Vďaka za odpoveď, vôbec som nepostrehla zmenu v tom zákone. Ešte mi prosím poraď, či vôbec spoločník sro, ktorý nie je nikde zamestnancom dostane predčasný dôchodok. Podľa mňa by mu dôchodok mali priznať, prekračuje minimálnu sumu. Ale na úrade práce mu čosi splietali, že ani predčasný dôchodok mu nepriznajú.
ajobs
03.07.06,20:50
Vďaka za odpoveď, vôbec som nepostrehla zmenu v tom zákone. Ešte mi prosím poraď, či vôbec spoločník sro, ktorý nie je nikde zamestnancom dostane predčasný dôchodok. Podľa mňa by mu dôchodok mali priznať, prekračuje minimálnu sumu. Ale na úrade práce mu čosi splietali, že ani predčasný dôchodok mu nepriznajú.

Na priznanie predčasného dôchodku musí splniť 2 podmienky:
1. byť dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov,
2. vypočítaná suma PSD musí byť vyššia ako 1,2-násobok životného minima platného k dátumu priznania PSD. Od 1.7.2006 je táto suma 5.977 Sk.
Zuzana210
04.07.06,05:12
Ešte raz vďaka, ukľudnilo ma to. Tie podmienky som vedela, aj dôchodok už máme vypočítaný, ale ako vravím, na UPSVR mu čosi splietali a on nevedel podľa akého zákona mu to hovoria, tak sa trochu vyplašil.