ikovacikova
08.11.16,11:35
Platím 7 rokov životnú kapitálovú poistku v mesačných splátkach po 26,56 €. Zaplatil som tam už nejakých 2800 € a teraz som chcel požiadať o informáciu o odkupnej hodnote. Na moje prekvapenie mi prišla informácia, že odkupná hodnota mojej zmluvy je 890 €. A kde sa podeli všetky tie peniaze? Veď za 9 rokov si nemôžu účtovať 2000 € ako administratívne poplatky. Ako mám postupovať, a kde sa dozvedieť, aká je skutočná pravda? Ďakujem
ivka70
08.11.16,10:37
pises, ze ide o poistku, nie o sporenie ... tak co cakas? zmluvu si citala?
ikovacikova
08.11.16,10:38
čítala. Pretože je tam napísané, že je to so sporením a po ukončení mi majú vyplatiť 5000€
sosak
08.11.16,10:41
No ale až po dohodnutom čase poistenia, nie predčasné ukončenie.
Tweety
08.11.16,10:42
Podstatné je aj obdobie, na ktoré je uzatvorená. Zmluvná odkupná hodnota je viazaná na tento dátum. Ak to chceš odkúpiť skôr, samozrejme, že tá suma bude nižšia.
Martuk
08.11.16,10:44
tých 5000 € ti vyplatia pri dožití, resp. úmrtí plus nejaké zhodnotenie. Takisto nemôžeš rátať, ako to robí 99 % klientov poisťovní, že mesačná splátka x počet rokov a to dostanem. A už vôbec takto nemôžeš postupovať pri predčasnom zrušení. Totiž výplaty, či už odkupné pri predčasnom ukončení, alebo dožitie (pri skončení dohodnutej doby poistenia, podliehajú zdaneniu. Treba si uvedomiť, že časť z tejto splátky (v tvojom prípade 26,56) ide na pripoistenia, časť na náklady, časť na administratívu a podobne. Takže z tvojich 26,56 ide reálne na čisté zhodnotenie podstatne nižšia čiastka a jej výška závisí okrem iného aj od počtu a ceny pripoistení, ktoré máš dohodnuté v zmluve a takisto aj od typu produktu a ako bol, resp. je nastavený.
ikovacikova
08.11.16,10:44
No hej, to chápem, ale nie 2000€
Martuk
08.11.16,10:51
Ako som už písal: ty NEMÔŽEŠ rátať s tým, že celá splátka ide na zhodnotenie. Odrátaj z toho cenu(y) pripoistenia(pripoistení) a ďalšie veci. Neviem, čo v danej zmluve máš, ale odhadujem, že tebe ide na samotné zhodnotenie 15, max. 20 € a zbytok sú pripoistenia. Takisto si uvedom, že v tomto je zahrnutá aj provízia pre človeka, s ktorým si uzavrela zmluvu a táto provízia sa obyčajne spláca cca 2 až 4 roky pri priemernej dobe trvania zmluvy. Čiže v prvých, dajme tomu 4 rokoch, išla časť tvojej mesačnej splátky na vyplatenú províziu pre sprostredkovateľa.
ikovacikova
08.11.16,11:12
Ďakujem
bubkoch
08.11.16,11:14
Okrem vyssie popisaneho, preco si myslis ze zrusenie zmluvy je bez nejakej sankcie ?
Bud dodrzis zmluvu a dostanes garantovane peniaze, alebo nedodrzis a dostanes prd... Vyber si
Martuk
08.11.16,11:33
i tak še to da hutorec. Máš u mňa plus