SBAH
08.11.16,15:07
Mám syna ZŤP a vozím ho autom do špeciálnej školy 25km od bydliska( je už síce 3 mesiace v praktickej škole). Pred časom som sa však dozvedela, že aj takýmto deťom by mala škola preplácať cestovné. V škole tvrdia opak, ale podľa smernice č.7/2015-R , ktorá dopľňa smernicu č.9/2009-R je to tak, že nám mali preplácať cestovné. Vie mi niekto poradiť či sa dá spätne vymáhať toto cestovné? Podľa výšky cestovného a zľavy som bola mesačne ukrátená o 58 €. Vopred ďakujem. Andy
tRO
09.11.16,06:57
Či sa dá spatne vymáhať - to sa z tohto vášho stavu riešenia nedá posúdiť. V praxi to je tak, že škola posudzuje, kto má nárok a kto nemá a zasiela podklady na vyššie orgány, že potrebuje na x žiakov x financii. Dva krat za rok sa robí vyúčtovanie podľa skutkového stavu cestovania žiakov. Rozdiel sa vracia. Napíšte si oficiálnu žiadosť na vedenie školy a popíšte tam tento problém a že žiadate o spatne vyplatenie. A vedenie školy či ekonomka či ten, kto to má na starosti - nech zisťuje možnosti. Škola je povinná Vám oznámiť, ako bude s vašou žiadosťou narábať, aspon v bežnej korešpondenčnej praxi to tak funguje. Žiadosť by sa mala na škole zaregistrovať do pošty a tak isto oficiálne na nu odpovedať.
SBAH
09.11.16,08:30
Ďakujem, ale ked sme boli za ekonómkou, že sme sa toto dozvedeli, tak sa zatvárila akoby som ju prichytila na hruškách . A z jej vyhýbavej odpovede mám podozrenie, že oni na nás financie brali, ale nevyplácali a nejak sa im to podarilo upratať. Pretože ked sa jedna pani sťažovala(nová mamička, od ktorej sme sa dozvedeli, že je takáto možnosť) , že jej málo vyplatili tak sa na ňu osopili , že či jej je málo. A napr.: na nejakom školskom úrade by to nešlo zistiť, že či aj na naše deti tam boli podané žiadosti na preplácanie?
tRO
09.11.16,09:59
Ak máte takéto nejasné skúsenosti s riešením týchto problémov, tak znova odporúčam postup oficiálny: napísať žiadosť p. riaditeľke o prešetrenie vyplácania tohto príspevku. Lebo najprv sa musí zistiť skutkový stav na mieste, s ktorým potom by ste mohli eventuálne si dať preveriť záležitosť na vyšších miestach. Lebo asi aj z vyšších miest vás budú takto navigovať, aby ste si najskôr "doma" preverili situáciu, aby mali oni podklad a porovnali si ho so svojim stavom. Pozrite si aj stránku: https://www.minedu.sk/dopravne/ a tam vidíte postup odkiaľ a kam sa podáva žiadosť, tak aj v tomto slede by sa dalo overovať.