alenka57
08.11.16,16:35
ako si mam uplatniot nahradu za skodu na majetku, ktory bol poskodeny najomcom napr. najomca si o plastove okno zhasal cigaretu, teda na okne su flaky od zhoreniny. Ale kvoli tomu plastove okno nebudem vymienat. Svedok na to je. Rozbil sklokeramicku varnu platnu ktora mala 3 roky, je uz nepouzitelna, vymenila som ju za novu, doklad mam aj za pracu. Mam si od najomcu narokovat cenu novej varnej platne aj s pracou alebo cenu tej 3 rocnej co znicil? ceny su priblizne rovnake.
Dakujem za pravne nazory.
buchač
08.11.16,16:26
Na cenu by som (JA) nepozeral.

Nárok na cenu varnej platne by som si uplatňoval v plnej výške. Predsa aj tá montáž je v určitej cenovej rovine. Nevraviac už aj o tom, že do tej elektriny (zapojenie) by sa mal babrať len oprávnený s patričným lajstrom.
Že by platňa mohla slúžiť ešte roky a roky je absolútne nepodstatné.

To okno je trochu iná záležitosť. Tam by sa mohlo jednať len o nejaké estetické poškodenie, nakoľko okno nestratilo nič zo svojej funkčnosti.

Uplatnenie nárokov
1. Z kaucie...viď :
"V bežnej praxi prenajímatelia požadujú od nájomcov zaplatenie tzv. kaucie, väčšinou vo výške jednomesačného nájomného. Je potrebné si uvedomiť, že kaucia slúži pre prenajímateľa len ako forma zábezpeky pre prípad vzniku škôd na byte, príp. iných porušení povinností nájomcu (nezaplatenie nájomného a pod.). V prípade, ak počas trvania nájomného vzťahu nedôjde k takýmto situáciám, je prenajímateľ povinný po skončení nájmu kauciu nájomcovi v plnej výške vrátiť."

Alebo

2.
Patričnej žaloby na súde.


P.S.:
Varná doska sa ešte dá prepáčiť...stane/može sa každému.
To zahasenie nedopalku je o niečom inom. Mne osobne by taká "činnosť" poslúžila ako dôvod na okamžité ukončenie nájmu.