hvie
09.11.16,10:29
Dobrý deň,

v 5/2016 som si kúpila nový notebook. Prvýkrát som ho reklamovala o 7 týždňov, reklamácia bola uznaná - išlo o výmenu SSD disku. Druhýkrát bol reklamovaný v 10/2016 s uvedením vád: nefunguje pgup, pgdn, odpája sa wifi.... reklamácia uznaná - s odôvodnením, že je to chyba software-u, na ktorý sa nevzťahuje záruka, a že bol NB preinštalovaný, aby sa obnovili pôvodne funkcie. NB som si po druhej reklamácii prevzala 3.11.2016, dnes, t. j. 9.11.2016 som ho odniesla na tretiu reklamáciu, pretože mnohé z toho, čo mali v druhej reklamácii opraviť, pretrváva.
Mám nárok odstúpiť od zmluvy, keďže je to tretia reklamácia do pol roka na základe Reklamačného poriadku, článku III.?
Doklady o reklamáciách mám.
Ďakujem.
ivka70
09.11.16,09:35
Kedze prvykrat islo o uplne inu vadu, nemas zatial narok na odstupenie od kupnej zmluvy:

http://www.pravaspotrebitela.sk/?page=brochures&itemid=9

Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave (v zmysle judikatúry sa za takú považuje spravidla vec, u ktorej sa vyskytla taká istá vada po jej aspoň dvoch predchádzajúcich opravách) alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať (posúdenie tejto otázky závisí na okolnostiach konkrétneho prípadu).
hvie
09.11.16,09:54
Prečo nemám nárok, keď reklamačný poriadok v článku III. hovorí: "Pri vadách tovaru, ktoré sa prejavia do 6 mesiacov odo dňa prevzatia tovaru kupujúcim, platí, že tovar mal vadu už pri predaji, ak predávajúci nepreukáže opak." ?
ivka70
09.11.16,09:56
Pretoze neslo o neodstranitelnu vadu a ta opakovana sa vyskytla len druhy krat.
Predajca nepoprel, ze sa vada vyskytla a v reklamacnej dobe ju odstranil .....
hvie
09.11.16,09:58
Takže je v poriadku predať výrobok, o ktorom vedel, že je vadný?
arizona
09.11.16,10:08
A ako mu vies dokazat, ze narocky predaval vadny vyrobok? On nemusel vediet,ye bude mat nejake zavady.Ak sa vyskytne zavada,reklamuj znovu a potom odstup od zmluvy 3x a dost:-)
hvie
09.11.16,10:14
Nerozumieš mi. Chráni ma reklamačný poriadok.
http://www.armlife.sk/uaslovakia/3-VSEOBECNE-INFORMACIE/1-Reklamacny-poriadok
Prečítaj si toto:

"Článok III

Zodpovednosť predávajúceho
Pri predaji tovaru predávajúci zodpovedá za to, že tovar je v súlade so spotrebiteľskou kúpnou zmluvou, t.j. že predávaná vec má akosť a úžitkové vlastnosti zmluvou požadované, predávajúcim, výrobcom alebo jeho zástupcom popisované, alebo na základe nimi vykonanej reklamy očakávané, príp. akosť a úžitkové vlastnosti pre vec takého druhu obvyklé, že zodpovedá požiadavkám, právnym predpisom, je v určenom zodpovedajúcom množstve, miere alebo hmotnosti a zodpovedá účelu, ktorý predávajúci pri použití veci uvádza alebo pre ktorý sa vec obvykle používa.
Ak tovar pri prevzatí spotrebiteľom má vady, je v rozpore so spotrebiteľskou kúpnou zmluvou.
Predávajúci zodpovedá spotrebiteľovi za vady, ktoré sa prejavujú ako rozpor so spotrebiteľskou kúpnou zmluvou po prevzatí tovaru v záručnej dobe.
Pri vadách tovaru, ktoré sa prejavia do 6 mesiacov odo dňa prevzatia tovaru kupujúcim, platí, že tovar mal vadu už pri predaji, ak predávajúci nepreukáže opak. Predávajúci v takom prípade zodpovedá za vadu bez toho, aby sa museli skúmať podmienky záručnej doby."

Je tu napísané, že predávajúci zodpovedá za akosť ....atď a tiež, že ak pri vadách tovaru, ktoré sa prejavia do 6 mesiacov, platí, že mal tovar vadu už pri predaji?
arizona
09.11.16,13:07
Ano, zodpoveda za akost,ale pri poruchach mu zakon umoznuje,aby tovar dal opravit.Predajca dodrzal zakon.Ja tomu rozumiem,ale ty nechces rozumiet a vysvetlujes si to po svojom...Ak nie si spokojna s vysledkom,mozes sa s predajcom sudit a presvedcit ho o svojej pravde.
hvie
09.11.16,17:02
ak tomu rozumieš, poprosím Ťa o odpoveď na otázku s prípadným komentárom. Ďakujem.
ivka70
09.11.16,17:22
aku dalsiu odpoved este chces, ked nechces pochopit, co ti vysvetlujeme a co mas napisane zo zakona?
arizona
10.11.16,05:51
Precitaj si hned prvu odpoved, ktoru si dostala. Citaj pomaly a viackrat,pokym nepochopis....uz jednoduchsie sa to neda vysvetlit.
hvie
10.11.16,06:09
Mám vyjadrenie právnika, pochopil to tak ako ja: Takže ak sa prejaví vada tovaru do 6 mesiacov od kúpi, hľadí sa na tovar tak, že bol vadný v čase predaja.
Idem to riešiť.
faro1
10.11.16,14:31
Tak si mala riešiť už pri prvej poruche a nemala si súhlasiť s opravou.
ivka70
10.11.16,18:21
to, ze bol vadny uz v case predaja neznamena, ze mas narok na odstupenie od zmluvy. Len nemusis dokazovat, ze vada nevznikla tvojim zavinenim.
arizona
10.11.16,19:19
"Mám vyjadrenie právnika, pochopil to tak ako ja: Takže ak sa prejaví vada tovaru do 6 mesiacov od kúpi, hľadí sa na tovar tak, že bol vadný v čase predaja.
Idem to riešiť." ......OK, drzim palce a daj nam prosim vediet,ako si dopadla. Len sa nezabudni pravnika spytat, ci ti vie na 100% zarucit, ze by si vyhrala sud...
hvie
23.11.16,10:59
Písomné vyjadrenie predávajúceho: " Vzhľadom ku skutočnosti, že objednávka bola realizovaná medzi dvoma právnickými osobami, sa na tento prípad nevzťahuje Občiansky zákonník, ako je uvedené v Reklamačnom poriadku."
Doriešim so SOI, či je to korektné, lebo reklamačný poriadok pozná len pojem "kupujúci" a dám vedieť.
Ale už teraz je zjavné, že nárok na odstúpenie tam je.
ivka70
23.11.16,11:03
Ty si to kupovala na zivnost? Tuto informaciu si mala uviest na zaciatku. Tak tam narok nie je. Taky obchod sa riadi Obchodnym zakonnikom, reklamacny poriadok tiez.Narok na odstupenie by bol, keby si ho mala v kupno-predajnej zmluve.