mondes
09.11.16,17:42
Ahojte, čo to som si o tomto preštudovala, ale stále tomu veľmi nechápem. Takže:
1. týka sa to len PO, áno? SZČO sa to netýka
2. vraj finančná správa bude fungovať ako doteraz. Bude to takto stále?
3. Aké dokumenty potom budú chodiť do elektr. schránky?
4. Mesačné výkazy ZP a SP sa budú taktiež posielať ako doteraz, alebo tými elektr. schránkami sa to zmení?
5. Ja, ako ext. účtovníčka budem mať zriadením elektr. schránky môjho klienta nejaké povinnosti?
6. Čo sa vlastne sleduje zriadením týchto elektr. schránok?

Ďakujem Vám veľmi pekne za vysvetlenie.
avalik
09.11.16,18:17
1. zatial PO, presne vymedzenie v zakone
2. do 31.1.2018
3. pisomnosti organov verejnej moci
4. zatial sa to nemeni
5. nie, je to vec statutara, nedaj sa dotlacit do pristupu k el. schranke - klientovi odporuc pravnika, pretoze tam budu dorucovane aj pisomnosti zo sudov
6. uspora napr. papier, postove poplatky, cas, ...

info:
www.slovensko.sk
https://www.slovensko.sk/sk/statutar
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_elektronicke-schranky-zakon1/
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/aktual_ozn/2016_10_11_Pouzivanie_elektronickych_schranok_e-Government.pdf

Informatizácia verejnej správy
eGovernment je elektronickou formou výkonu verejnej správy pri aplikácii informačno-komunikačných technológií (ďalej IKT) v procesoch verejnej správy. V týchto procesoch funguje on-line komunikácia:
v rámci inštitúcií VS (G2E – Government to Employee)
medzi inštitúciami VS navzájom (G2G – Government to Government)
medzi verejnou správou a občanmi (G2C - Government to Citizen)
medzi verejnou správou a podnikateľkou sférou (G2B - Government to Business)
medzi verejnou správou a administratívou (G2A - Government to Administration)
Podľa programového vyhlásenia vlády sa informatizáciou verejnej správy odstránia niekoľkonásobne sa opakujúce požiadavky na informácie, doklady a údaje podnikateľov. Urýchleným zavádzaním služieb eGovernmentu sa zefektívnia procesy vo všetkých oblastiach, kde dochádza k interakcii verejnej správy s občanmi alebo podnikateľskými subjektmi.
Elektronizácia verejnej správy bude výrazným prínosom pre občanov, podnikateľov, štátnu správu i samosprávu, pretože zníži neproduktívny čas strávený vybavovaním úradných záležitostí, minimalizuje chybovosť, eliminuje viacnásobnú realizáciu rovnakých úkonov. Občan i podnikateľ bude môcť vybaviť úradné záležitosti na jednom mieste, prípadne priamo z domu, kancelárie, prostredníctvom svojho počítača. Údaje sa budú vyžadovať od občana iba jedenkrát. Občan alebo podnikateľ, ktorý bude disponovať zaručeným elektronickým podpisom, bude tieto procesy vybavovať prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy, ktorý bude jednotným vstupným bodom do systému. Verejná správa bude efektívnejšia, transparentnejšia, bez zbytočného papierovania vďaka postupnému prechodu k plne elektronickej forme spracovania dokumentov a komunikácie. Prirodzene sa tým znížia náklady a možnosť korupcie
ref: http://www.informatizacia.sk/egovernment/519s
mondes
09.11.16,18:28
Aha, takže ak tomu správne rozumiem, tak vlastne všetko to, čo mu doteraz chodí poštou, tak to mu bude chodiť do tejto elektr. schránky. A ostatné veci ako daňové tlačivá a mzdové výkazy, tak to ostáva ako doterazˇ, že mu to posielam ja, ako ext. účtovníčka. Super, srdečná vďaka.
P.S. Píšeš, že fin. správa bude takto pokračovať do 31.1.2018. A potom čo sa plánuje? Napr. ja nemám na podávanie ZEP, len dohodu s DÚ. NEvadí? Nebudem musieť potom to,čo neodporúčaš mať aj ja prístup do el. schránky, aby som mohla podávať napr. mes.prehľady, alebo DPH?
avalik
09.11.16,18:32
Dovtedy sa to utrasie, citaj zakon, stranku slovensko.sk, info je aj na stranke financnej spravy
zk24
09.11.16,18:47
Napriklad u mna a u mojich klientov sa nic nemeni. Danovy urad tam neposiela a ziadnu inu postu som nikdy nedostala. Takze zatial je to u mna len pro forma, ale uz to mam vybavene. Klientom som kazala zriadit si na svoje meno (konatelom), nechcem pristup do ich schranky.
avalik
09.11.16,18:58
doplnila som odpoved