rivl
09.11.16,19:57
Dobrý večer, chcem sa opýtať,
známy sa dostal do situácie, kde spôsobil škodu autom, poškodený si dal vyplatiť škodu rozpočtom z poisťovne škodcu, a rozdiel voči faktúre, ktorú doložil škodcovi, žiada vyplatiť od poškodeného, vzhľadom na to, že škodca podpísal čestné prehlásenie, že mu škodu zaplatí v plnom rozsahu. Škodcovi je jasné, bohužiaľ neskoro, že urobil chybu. Poisťovňa to dala prešetriť, nakoľko poškodený dal podnet na súd a škodcovi prišiel platobný rozkaz zo súdu o doplatenie rozdielu voči faktúre. Poisťovňa však zistila, že faktúra bola vydaná firmou, ktorá ani nemá oprávnenie vykonávať opravy vozidla, taktiež nemôže preukázať nákup náhradných dielov, ktoré použila na opravu vozidla poškodeného. Nakoľko škodca nemá peniaze na právnikov a riešenie súdnou cestou, aj keď by to možno vyhral, rozhodol sa doplatiť rozdiel voči plneniu poisťovne a doloženej faktúre.
Moja otázka je, keďže som presvedčený, že ide o totálnu nespravodlivosť, myslíte si, že je možné podať podnet na obchodnú inšpekciu alebo niečo podobné, samozrejme anonymne, vzhľadom na to, že ide o, podľa môjho názoru, o neoprávnené obohacovanie a vystavenie falošnej faktúry...Som presvedčený, že to celé spravia ďalšiemu neznalému človeku, a toto by sa diať nemalo.
Ďakujem za každý názor
misoft
09.11.16,19:43
Toto - neoprávnené obohacovanie - nie je v kopetencii SOI - to je v kompetencii súdov, orgánov činných v trestnom konaní (nakoľko sa jedná o trestný čin). Takže to je podnet skôr pre prokuratúru, žalobu.