darcekylienok
10.11.16,08:51
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je platná zmluva, keď sme sa stali platcami DPH, ale neurobil sa žiadny dodatok, a ani sa neprerobila zmluva. Aj keď sa to oznámilo zmluvnému partnerovi telefonátom, nič sa nezmenilo a všetko pokračuje ako pred tým. Tak vás chcem poprosiť, či je takáto zmluva platná, alebo nie. Ďakujem Peter Kováčik.
Tweety
10.11.16,07:56
Podstatné je, kedy je zmluva v platnosti, ak aj počas obdobia, keď už ste platiteľmi, je potrebné urobiť dodatok. Pretože poskytnuté služby alebo predaj tovaru(dodanie) v období, keď ste platiteľmi, musíte fakturovať s dph.
darcekylienok
10.11.16,08:09
V podstate zmluva bola a aj je v platnosti, len teraz neviem, či je vôbec platná, keď sa neurobil žiadny dodatok.
Tweety
10.11.16,08:12
ak ste ju uzatvárali v dobe, keď ste neboli platiteľmi a zmenili sa podmienky ,jednoducho je v tej časti neplatná, treba urobiť dodatok alebo novú zmluvu
darcekylienok
10.11.16,08:18
Ok, chápem, len to už je takto asi od januára, a chceme v podstate túto zmluvu zrušiť, lebo nám aj tak nevyhovuje, čo sa týka dodávateľa a neviem, či to treba, keď je v podstate neplatná. Alebo treba ju aj tak zrušiť a urobiť inú novú a s inými podmienkami?
ivka70
10.11.16,08:19
Nie je neplatna, neplati len ta cast, pre ktoru sa zmenili podmienky. A kj uchcete zrusut, musite j uzrusit standardne sposobm , aky je v nej dohodnuty.
Tweety
10.11.16,08:20
darcekylienok:ale veď postup som už napísala
darcekylienok
10.11.16,08:45
Už tomu teda chápem, je neplatná len z ohľadu DPH, ale zrušiť sa môže a má normálne podľa podmienok.
Tweety
10.11.16,08:49
áno, zrušiť podľa podmienok v zmluve alebo urobiť dodatok v časti dph
darcekylienok
10.11.16,08:55
Ďakujem vám veľmi pekne, že ste mi poradili.
Ing. Ľubomír Janoška
10.11.16,10:05
Zmluvné ujednanie o cene považujem za neplatné, pretože
- ak sa v zmluve výslovne uvádza, že nie ste platiteľmi dph, tak dôvodom pre neplatnosť je nepravdivosť,
- ak sa v zmluve neuvádza, či ste platiteľmi dph, dôvodom pre neplatnosť je neurčitosť ceny.

Ako píše Tweety, musíte uzavrieť dodatok ko zmluve.

PS - nesedí, že "nič sa nezmenilo". Vaši odberatelia - tí, ktorí sú plátcovia dph - si teraz uplatňujú odpočet.
darcekylienok
11.11.16,17:23
Vďaka za reagovanie, len tomu nejako nerozumiem. Viete mi to vysvetliť tak po lopate, aby som tomu porozumel? Ide o to, že máme zmluvu s dodávateľom, kde sme ešte neboli platcami DPH, a potom sme sa stali platcami DPH, ale zmluva sa nezmenila a ani sa nenapísal dodatok k zmluve. Ide nám o tom, či môže byť aj toto dôvod, aby sme zrušili tú zmluvu, lebo je v podstate neplatná, nepravdivá.
Ing. Ľubomír Janoška
12.11.16,09:21
Zmena skutočností na Vašej strane nemôže byť dôvodom pre zánik zmluvy alebo pre odstúpenie z Vašej strany. Okrem toho: Vaše nové plátcovstvo dph sa premieta do práv Vašich odberateľov, platiteľov dph, ktorí sú teraz oprávnení uplatniť si odpočet dph. Vaši dodávatelia, ktorí sú plátcovia dph, museli z tržieb od Vás odvádzať dph bez ohľadu na Vače plátcovstvo, takže u nich sa situácia nemení.
darcekylienok
14.11.16,04:27
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.