katjo123
10.11.16,11:11
Priateľ má zvláštny problém - pracuje v potravinárstve a výrobky nesmú prísť do kontaktu s alergénmi. ranné smeny chodia na obedy vo firme, iné smeny si nosia vlastné jedlo, vtedy sa stravujú v kuchynke. teraz im však sprísnili opatrenia a alergény už nesmú byť ani v tej kuchynke. robia im novú, v iných priestoroch. tá však bude funkčná až od nového roku. dovtedy ich nútia nosiť si bezalergénne jedlo!! čo je samozrejme úplne nemysliteľné. normálne im pozerajú cez rameno do taniera, čo jedia a aké alergény tam sú. nikdy som o takomto niečom nepočula. ako sa môže prosím vás brániť? vopred ďakujem za radu
misoft
10.11.16,10:18
Trochu divná požiadavka od zamestnávateľa. On prakticky obmedzuje právo zamestnanca na stravovanie vydaním zákazu určitých potravín.
Skôr by sa mal zaujímať o to, ako má zabezpečené pracovisko, aby sa alergény nedostali do výrobného procesu.
To by chcelo dať podnet na Inšpektorát práce.
ivka70
10.11.16,10:20
A co to je: bezalergenna strava? podla mna cisto bezalergenna pre vsetych nie je ani jedna potravina .... alebo snad maju nejaky zoznam povolenych potravin?
katjo123
10.11.16,10:31
to je pravda, stravovať sa tak nedá. a vyzerá to, že zakázali prakticky všetky z klasického zoznamu alergénov (ako sú napr. v reštauráciách). zatiaľ to zamestnancom viac-menej prechádza, že si donesú normálne jedlo, keď nerátam sekírovanie od nadriadených.
buchač
10.11.16,10:46
Zamestnávateľ môže a dokonca je povinný !
Čítaj


Dokonca aj malé stopy alergénov v potravinách môžu u senzitívnych ľudí vyvolať vznik alergickej reakcie. Preto je monitorovanie krížových kontaminácií medzi surovinami a výrobnými linkami, rovnako ako správne označovanie potravinových produktov, dôležitou časťou procesu kontroly kvality v potravinárskom priemysle.

Kontrola povrchov a hygieny:
Čisté priestory a kontrolované podmienky vo výrobe sú predpokladom pre produkciu výrobkov, ktoré možno označiť ako bez-alergénové (allergen-free). Na zabezpečenie takéhoto stavu by sa mali robiť pravidelne stery výrobných liniek pomocou rýchlych testov (Bioavid Lateral flow alebo RIDA®QUICK). Výsledky týchto testov sú dostupné v priebehu 5-10 minút a nevyžadujú žiadne laboratórne vybavenie.

Testovanie produktov:
Pre testovanie potravín existuje niekoľko rozličných analytických metód: ELISA, LFD a PCR. ELISA a LFD metóda je založená na detekcii proteínu, zatiaľ čo PCR na detekcii DNA.

Metódy sú navzájom komplementárne a používajú sa na konfirmáciu výsledkov.

http://www.profood.sk/analyza-alergenov-na-povrchoch-a-v-potravinach-pomocou-citlivych-testovacich-suprav
-----------------------------------------
Viac
https://www.google.sk/search?client=opera&q=alerg%C3%A9ny+vo+v%C3%BDrobnom+procese&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl
-----------------------------------
Riešenie :
Ak sa priateľovi nepáčia postupy, nech dá výpoveď.
Ak nezažil alergiu, nepochopí.
Tweety
10.11.16,11:16
A obedy, ktoré zabezpečuje zamestnáv. vo firme sú bez alergénov? Podľa ZP musí zabezpečiť aj stravovanie na iných zmenách, ktoré sú dlhšie ako 4 hodiny.
Ak nemajú kuchynku, nemôžu si nosiť jedlo, mal by im zabezpečiť SL alebo dať finančný príspevok.

SI myslím, že zabezpečenie výrobného procesu a stravovanie zamestnancov sú dve roviny.
katjo123
10.11.16,11:18
ďakujem za informáciu - samozrejme, výrobná linka a celkovo tie priestory sú čisté, neprichádzajú do kontaktu s alergénmi. ide tu o vedľajšie priestory, kde sa až doteraz stravovali. ak to správne chápem, podľa zákona u nich problém nie je. prísnejšie opatrenia (akoby navyše) im prakticky vnútila zákaznícka firma - štýlom "buď naše požiadavky splníte, alebo ideme inde". preto začali stavať kuchynku vedľa, ale do doby, než bude v prevádzke, sa prakticky nemajú zamestnanci ako stravovať. snáď všade je nejaký alergén. moja otázka znie, či má na to zamestnávateľ právo. inde sa nesmú chodiť stravovať, nesmú totiž opúšťať firmu. a firma zabezpečuje stravu len na ranných smenách (normálnu, v jedálni).
BXLmiami
10.11.16,11:20
Tak predpokladám,že zamestnávateľ to nesprísnil dobrovoľne a sám od seba,zrejme tam došlo k výhradám zo strany hygieny a on ak to nebude rešpektovať riskuje pokutu.Ono tých bezalergennych potravín je preto tak málo,že zriadiť takú prevádzku je hotový cirkus.
katjo123
10.11.16,11:24
vo firemnej jedálni (čiže mimo "čistej zóny") je normálna strava, na ranných smenách. na iných smenách si nosia jedlo z domu, jedia v kuchynke. na tie dni dostávajú stravný lístok. firmu im opúšťať nedovoľujú.
BXLmiami
10.11.16,11:29
Ja tomu nerozumiem,predsa sama píšeš ako to bolo a prečo to je,jedná sa o mesiac tak čo vlastne chceš riešiť?Bude vyhovovať ak si zamestnanci presadia svoje jedlo,firma príde o zákazku a oni o robotu?
katjo123
10.11.16,11:29
máte pravdu, k výhradám prišlo, ale nie zo strany hygieny. tam je všetko okej, ale "vydiera" ich zákazník. firma dokonca uvažovala, že by im zabezpečila dovoz bezalergénnej stravy, ale ide o malý počet ľudí a navyše nenašli dodávateľa. nebol by vraj problém navariť bez alergénov, ale nikto nemá certifikát, že sa taká strava pripravuje v oddelených priestoroch, nie spoločných pre prípravu normálnej stravy. mimochodom, za týchto podmienok nikdy nebude vyhovovať ani jedlo z domu. neviem ako ostatní, ale ja teda nevediem doma jednu kuchyňu normálnu a jednu pre bezalergénnnu stravu... celá situácia je dosť absurdná, najskôr sa mi tomu ani nechcelo veriť.
ivka70
10.11.16,11:31
a nemozu jest v jedalni aj tu vlastnu stravu?
expeeert
10.11.16,11:34
Treba sa na to pozrieť aj z opačnej strany - ak zamestnávateľ vyrába bezalergénne potraviny a snaží sa zabrániť, aby mu tam zamestnanci nedbalosťou nezavliekli niečo, z čoho by mohol mať potom problém. Stačí si spomenúť na nie tak dávny prípad AlfaBio a ich cícerovú nátierku. Ešte keď sa to "vhodne" zmedializuje, tak taká vec bez problémov položí firmu na kolená a potom sa môže ísť sťažovať na lampáreň, keď všetkých prepustia.
Keďže ako píšeš, rieši sa to novou kuchynkou, ktorá bude za nejaký čas, tak ja by som asi vydržal. Treba sa ale spýtať aké potraviny sú dovolené.
katjo123
10.11.16,11:34
je to asi na dva mesiace a nie je možné splniť ich podmienky (pozri nižšie). ani jedlo z domu nikdy nebude vyhovovať, ak máme ísť do dôsledkov. oni im v podstate bránia stravovať sa. pochybujem že by tým firma skrachovala, ale preboha čo už sme tu naozaj iba otroci, že si necháme vziať ešte aj jedlo, na ktoré máme zo zákona nárok? veď je to absurdné. kam sa obrátiť - na inšpektorát práce, ako spomína misoft?
katjo123
10.11.16,11:44
bohužiaľ, nedovoľujú im opustiť čistú zónu. je pre mňa záhadou, že doteraz im dovoľovali odchádzať cez ranné smeny na obed do jedálne. ale už aj to im idú zatrhnúť.
kopretinka
10.11.16,12:49
alfa bio a jej cícerová nátierka bola v poriadku,to len "novinári" urobili z toho haló...
kopretinka
10.11.16,12:53
Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť stravu všetkým zamestnancom,nemôže tých na poobednej smene diskriminovať. Alebo v tom prechodnom čase nech prestaví výrobu len na ranné smeny. Ja by som podala podnet na inšpektorát práce....
ivka70
10.11.16,12:57
Zamestnavatel musi zabezpecit take podmienky, aby zamestnaci mali moznost ceprat prestavku a pocas nej sa aj najest. Nemoze im diktovat, co mozu jest, ak im tu stravu nezabezpecuje.
Zaroven vsak musi zabezepcit prevadzku tak ,aby to, co deklaruje na vyrobkoch, zodpovedalo realite. Predpokladam ,ze na to je aj auditovany a kontrolovany.
Docasnym riesenim *kedze buduje specialnu kuchynku) by mohli byt skratene zmeny na 6 hodin, potom by pracovali bez prestavky (ta je povinna az po 6 hodinach prace). Listky by dostavali, lebo na tie maju narok po viac ako 4 hodinach prace. Jest by jedli pred a po skonceni zmeny.
expeeert
10.11.16,13:02
To áno, uviedol som to len ako známy príklad, čo z toho napríklad môže vzniknúť, kebyže sa nejaký poškodený výrobok dostane do obehu a niekomu sa niečo stane, čo to narobí s firmou.
Inak ani na novinárov by som celkom nehádzal vinu - v tomto prípade oni vychádzali z toho, čo im poskytli úradníci. Tam je plná vina na hygienikoch, že neurobili poriadny rozbor a len dedukovali.
BXLmiami
10.11.16,13:29
Neviem , v tomto prípade by som sa priklánala k tomu 2 mesiace to prežiť.Ved aj inšpektorát práce ak príde na kontrolu,možno nájde a dá čas na nápravu ktorá sa aj tak už deje a ak firma dostane pokutu,tak zamestnanci si to aj tak potom odnesu,o tie peniaze bude menej.