Adrikaa
11.11.16,07:10
Pracujem ako administratívnapracovníčka už 6 rokov v jednej firme. Dochádzam do práce automspolu s 12, a 10-ročnými synmi. Minulý rok som platila navyšedružinu 11-ročnému, len preto, lebo som ho nemala kde ránonechať. Toto už nie je možné ani z jeho strany ale ani zo stranyškoly. Doteraz som chodila na 7,00 hod. do 15,30 hod., tým vznikalčasový úsek kde mi starší syn nemal kde byť. V práci sompodala žiadosť o zmenu pracovnej doby a to nástup od 7,45 hod. do16,15 hod. Zamestnávateľ sa postavil proti tomu, v prvej odpovedimi napísal, že "keďže v našej organizácii nie jedohodnutý pružný pracovný čas" tak mi nevyhovejú. V druhejodpovedi mi "vyhovel "tak, že mi navrhli skrátiť úväzokna 0,9hod. takže chodiť do práce na 8,00 a končiť o 15,30 hod.Čo nie je dosť možné, lebo môj úväzok je presne „šitý“na moje pracovné zaradenie. Je to možné? V ZP je napísané "Akpožiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci odieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inúvhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času,zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebrániavážne prevádzkové dôvody." V mojom prípade sa moja prácaneviaže na žiadne prevádzkové dôvody.
Ak požiadam o zmenu pracovnej doby takmi môžu vyhovieť druhou možnosťou a to skrátením úväzku?
sibalka
12.11.16,10:21
Je potrebné si uvedomiť, čo znamená "vážne prevádzkové dôvody". Jedno je názor zamestnanca a druhé názor zamestnávateľa. Zamestnávateľ si v prípade potreby (pred súdom, na inšpektoráte práce) musí obhájiť, že úprava Vášho pracovného času by naozaj spôsobila výrazné problémy v prevádzke.

Berme to teda z Vašej strany a vychádzajme z toho, čo uviedol zamestnávateľ a že podľa Vás žiadne vážne prevádzkové dôvody neexistujú. Ako citujete ZP, máte právo žiadať o úpravu pracovného času a zamestnávateľ ho musí upraviť. Neexistencia pružného pracovného času vo firme ako jediný dôvod, je slabý dôvod na odmietnutie takejto žiadosti a zároveň sa nejedná o výrazný posun v pracovnom čase. Zamestnávateľ môže síce ako alternatívu navrhnúť skrátenie úväzku (zakázané to nikde nie je) a ak to neprijmete, tak môže špekulovať, že pre neho nevyhovujúcu situáciu bude riešiť tým, že Vás bude chcieť prepustiť z dôvodu nadbytočnosti.

Avšak, treba mu povedať, že požiadate o vyjadrenie k situácii príslušný inšpektorát práce. Môže to zavážiť a zamestnávateľ Vám nakoniec vyhovie, ale zároveň sa Vám môžu naštrbiť vzťahy. Keď však nie je iná možnosť, tak to môžete riešiť touto cestou alebo cez právnika.

Podľa výsledkov súdov vo veľmi podobných prípadoch dal súd za pravdu zamestnankyniam a jednalo sa o vážnejšie prevádzkové dôvody (napr. zamestnankyňa na pošte za prepážkou).