mimi
11.11.16,11:56
Dobrý deň,
máme prijaté faktúry z Číny, ide o tovar.
Na faktúrach nikde nie je IČO a ani DIČ spoločnosti.
Colný deklarant ma informoval, že : "V Číne síce sú pridelené obdobne identifikatory, no nakoľko Čína nie je v tomto smere elektronicky poprepájaná, je to všetko len v rámci kartoték danej provincie, kde firma sídli, preto sa nezvyknú uvádzať (nemajú reálne také využitie, ako u nás)."
Prosím Vás ako mám potom postupovať v prípade, keď príde daňová kontrola a bude požadovať zákonnom stanovené údaje na faktúre? Stačí im toto vyjadrenie od colného deklaranta?
ďakujem :-)



Neviem kde mám napísať, že už viem odpoved: :-)

Finančná správa ma usmernila, že mám dodávateľovi dať vyplniť tlačivo : príloha č. 3 Zákon o DPH : Potvrdenie o postavení daňového subjektu.

Dodávateľ aj, keď nebude platcom DPH som požiadala, aby tam vyplnil číslo, ktorým bola firma evidovaná v provincii, alebo už nejaké číslo spoločnosti, ktorou bol zaregistrovaný v Číne.

Ešte dúfam, že to pochopia a vyplnia mi to. :-) Pekný deň želám :-)
aVennGeer
12.11.16,21:05
Ahoj, ja konkrétne dovážam tovar z Číny a stav u mňa (mojích dodávateľov) je rovnaký. My faktúry robíme tak, že je tam meno a adresa dodávateľa, dátum vystavenia a všetky naše firemné údaje (meno adresa ICO DIC IC DPH) a doposiaľ nebol žiaden problém. Aj tak nevidím zmysel napríklad DIČ na čínskej faktúre keď to aj tak musíš precliť...
mimi
14.11.16,06:16
Áno, preclí sa to. Ale myslela som si, že aspon niečo ako IČO by tam mohlo byť. Že či je zaregistrovaná firma v Číne a tak.
Nemala som ešte daňovú kontrolu vo firme kde boli faktúry z Číny, preto som sa pýtala.
kobolcs
14.11.16,09:59
Cinska firma nema povinost dodrziavat slovenske zakony, ty ano. Ale na tom ze na faktury z Ciny je nazova a sidlo tvojej firmy , a total sum v usd , nebodaj este pocet ks. to uplne staci.
Uz som videl pripad z to bolo vystavene v mandarnctine bez anglickeho prekladu jedine co tam bolo latinkou ze 1000 USD, a preslo to. Tej fakture mas rozumiet ty a nie danovaci, ved dostane doklad o precleni a tym to je uz v slovencine.
mimi
14.11.16,10:28
Asi ste ešte nezažili kontrolu kde sa pýtali na všetko a dávali pokuty. :-) Ja si myslím tiež, že stačí doklad o preclení od Colného úradu.
Žabinka
14.11.16,11:22
ja len mimotemy .. šalamúnska odpoveď z finančnej správy, ale ako inak..:D načo by bolo treba potvrdzovať tlačivo dodávateľovi, veď ty predsa od určitej hodnoty musíš!! zaplatiť DPH a clo, na základe JCD.. čo to má s identifikačnými údajmi dodávateľa? a keby bol dodávateľ čínsky občan? a nakúpiš nie na faktúru ale KZ?

tiež nakupujeme z číny, a je s nimi dosť ťažká komunikácia, nerobia si ťažkú hlavu z cudzích zákonov a predpisov.. naša teta číňanka je našťastie chápavá, a píše na faktúru to čo jej kážem..:) vždy mi faktúru pošle na odsúhlasenie, ale už sa stalo, že ju aj 3x prerábala.. asi máme šťastie na ústretovú osobu..
aVennGeer
17.11.16,17:59
Ak chceš pre pokoj duše môžeš si tam napísať nejaké IČO. Čína nemá online obchodný register kde by sa to dalo overiť, sú len lokálne registre v mandarínčine takže dôvod na preverenie IČO kontrolórom by musel byť vážny aby sa do niečoho takéhoto púšťal.
kobolcs
18.11.16,12:42
čínania sú ochotní ked konecne porozumuje ze od nich chces, ale takato buzeracia zo strany teticiek z DU je nehoraznost, ked ta ista institucia vyda oficialny doklad na zaklade toho isteho dokladu. Ja uz davno rozmyslam ze cele moje podnikanie presuniem niekam kde je mozne podnikat. Minule mi na DU vytykali ze preco mam tak vela cestakov na vysoke sumy a ze preco som letel cez Dubaj a nie cez prahu/frankfurt do USA, a ze ci mozem potvrdit ze som tam naozaj bol obchodne (potrvdenim od zakaznika ze naozaj som u neho bol na tyzden a rokoval som), zmluva o poskytnuti sluzby jej nestacilo sice v anglictine, ale furt chcela vystavene faktury z kazdej jednej cesty. To by bolo zivot ked by som mal 100% uspesnost, a uhrady predom na este nezacatu pracu. Padam.
mimi
22.11.16,10:05
Nakoniec, problém v Číne, lebo agent, ktorý má u nich preclievať to uhradil zo súkromného účtu a preto to nemôžu pustiť. Takže o doplnení nejaké čísla na FA môžem snívať. :-) Ale ešte počkám kým to prejde cez colnicu, či budú ochotní mi doplniť číslo.
mimi
22.11.16,10:07
Pracovníčky z DU by mali aspoň na mesiac ísť robiť v súrkomnom sektore a zistili by, že človek by aj rád lacnejšiu letenku a aj by rýchlejšie išiel a podobne ale skrátka nejde to, lebo je to už obsadené, alebo je treba stihnúť termín. skrátka tety nie sú zvyknuté ihneď reagovať a tak riešiť situáciu.
A najviac ma pobavia, keď sa ma opýtajú a prečo vždy keď oslovíte nového klienta nemáte z toho obchod? Veď môže sa ich opýtať, dám kontakt. :-)