marions
12.11.16,05:48
Dobrý deň,
máte vymedzené v zmluve povinnosti účtovníčky? Spadá do nich sledovať všetky zákony? Napr. Zákon o zákaze hotovostných platieb. Stalo sa, že na zmluvu o nájme uhrádzané v hotovosti sa presiahlo 5000,-€ - chyba účtovníka, alebo účtovnej jednotky?
Kto by mal za také niesť zodpovednosť v prípade kontroly? Účtovník, že to neoznámil, alebo majiteľ, že o takom zákone nevedel?
To ma napadol len jeden zákon, takých prípadov môže byť viac, napr.bezpečnostné predpisy, teraz elektronické schránky, obaly .....
Všetko musí ovládať a upozorňovať účtovník?
Veď to akoby povedal niekto, kto dostane pokutu za čiernu prácu, že účtovník mu nepovedal, že sa musia písať dohody, tak nech pokutu zaplatí účtovník.
avalik
12.11.16,06:05
kto spracovaval zmluvu o najme? uctovnik je interny zamestnanec alebo poskytuje sluzby externe?
marions
12.11.16,07:23
Zmluva bola spracovaná dávnejšie na dobu neurčitú a účtovník je externý
marions
12.11.16,07:24
Áno, neznalosť zákona neospravedlňuje, to mi je jasné, ale otázka je smerovaná, či účtovník musí ovládať všetky zákony? Kto je zodpovedný za nedodržanie zákonov ako som písala vyššie? Účtovník zaúčtuje doklady, ktoré mu majiteľ firmy odovzdá. Je povinnosťou účtovníka upozorňovať na zmeny vo všetkých zákonoch? Zákon napr. o obaloch, o obmedzení hotovostných platieb, elektronické schránky...... to všetko má sledovať a upozorňovať firmu účtovná firma, alebo si to musí každá firma sledovať a byť zodpovedná za prípadné porušenia zákonov?
avalik
12.11.16,07:45
marions (Dnes 09:23) Zmluva bola spracovaná dávnejšie na dobu neurčitú a účtovník je externý

konatel je zodpovedny za firmu, externy uctovnik nie je advokat, zabezpecenie suladu zmluv s aktualne platnymi zakonmi si konatel ha zabezpecit kvalifikovane - advokatom.

je pravda, ze mnoho uctovnikov robi nadpracu tym, ze spracovaju rozne typy zmluv - co podla mba nue je spravne

uctovnik by mal len konatela upozornit na to, ze nastala alebo nastane zmena zakona ... konkretne v pripade zakona o obmedzeni platieb v hotovosti - uctovnik sa dostane k informaciam na stranke financnej spravy, posunie info konatelovi

ostatne napr. ako spominas BOZP, elektronicke schranky, obaly, ... pracovna zdravotna sluzba, OOU - to vsetko je zalezitost konatela, nepatri to do prace uctovnika

preto je dobre v zmluve o spracovani uctovnictva presne specifikovat cinnosti, vstupy a vystupy, lehoty, nie len "spracovanie uctovnictva"
marions
12.11.16,10:05
Ďakujem veľmi pekne, takéto som chcela počuť, lebo na účtovníka by sa naložili všetky zákony, potom treba platiť viac, vrátane všetkých ostatných zákonoch nad rámec účtovných zákonov..
avalik
12.11.16,16:56
buchac, este dopln kto je zodpovedny za porusenie zakona - podnikatel alebo jeho uctovnik (externy alebo jeho zamestnanec)? Pretoze to cosi dal, je predpokladam, kazdemu jasne ale nedava odpoved na zadanu otazku.
Ingrid Ondruskova
12.11.16,20:10
Marions...nie ste sama, čo si vzdychla....ale pravdou je, že majitelia by na plecia účtovníkov nakálali snáď všetky paragrafy sveta!!!! samozrejme to nie je správne!! treba si vedieť povedať hranice...a dosť!!!
marions
13.11.16,11:43
No práve, a ja sa čudujem, že pracujem 21hod denne a ešte všetko nestíham sledovať.A keď mi náhodou niečo ujde, tak sa tvária, že ako to, že im to účtovníčka neoznámila a oni o tom nevedia. Veď nech si sledujú po večeroch vo svojom voľnom čase všetky nové a zmeny zákonov sami.
A keď porátam mesačný príjem a odrátam réžiu a odvody, tak mi zostane trocha viac ako nejakej upratovačke, ktorá si odpracuje 8 hodín a má voľno.