damian2580
13.11.16,13:15
Mam motor do ktorého ide 2 T olej a mam olej ktory ide do auta co sa stane keby som dal z auta olej do 2 T motora ?
Takže na fotke je olej 2 t ktory ide original do mojho motora ale otazka znie co sa stane ak dal by som Castrol olej miešany 95 benzínom ?
karakul
13.11.16,12:31
všetko podstatné je asi zhrnuté v tomto článku:
http://motocykel.sk/clanok.php?id=100&title=Oleje%20pre%20dvojtaktn%E9%20motory
misoft
13.11.16,13:17
Pokiaľ dvojtakt musí pracovať, musí byť mazaný. Pretože dvojtakty vo väčšine majú suchú kľukovú skriňu (aj kvôli tomu, že sa používa na nasávanie zmesi benzínu a vzduchu), trecie plochy musia byť mazané olejom zmiešaným s benzínom.

Teda ak by si použil do 2T motora olej pre diesely - zadrieš dvojtakt. Už len preto, že olej je syntetický (uvedený na obrázku) a teda sa nerozpustí v plnej mioere v benzíne (benzín sa vyrába z ropy - je to prírodný ropný produkt). Okrem toho - T olej má úplne inú viskozitu ako diesel olej.
Olej pre štvortakty a pre diesle tiež majú svoje špecifiká a viskozity - okrem toho - tieto oleje sú zo spodu kľukovky čerpanéčerpadlom a TLAKOM tlačené na mazacie miesta v motore (na rozdiel od dvojtaktu, kde sa to maže zmesou, teda rozptylom.
Okrem toho - 2T olej sa spaľuje pri druhom takte - výbuchu a splodiny idú preč (preto dvojtakty dymia viac ako štvortakty a diesely.

Dodatočne dopĺňam: viem čo to urobí. Mal som Trabanta - čo je 2takt. Raz mi v Žiari nad Hronom načerpali 10 benzínu MIX a potom zistili, že ten MIX bol bez oleja. 2T olej nemali tak mi tam "šmrncol" 1L motorového .... a výsledkom bolo že po 50 km som už musel byť odťahovaný - zadrelo piesty. Ten motorový olej totiž sa riadne nerozpustil a klesol na dno nádrže (keby som mal na Rezervu prepnuté - možno by to "prežil" ako tak") - a hore bol potom benzín v pomere 1:100 - čo nestačí na mastenie.