michal.kralovic
13.11.16,17:17
Dobry den,
Mam otazku ohladne predaja tovaru, kde predavajuci je fyzicka osoba a kupujuci firma.

1. Staci na takyto predaj kupno-predajna zmluva?
2. Je tu nejako obmedzena suma, do ktorej moze FO predaj PO nejaky tovar?
3. Pozera sa tu na nejaku pribuznost, napr. ze v danej firme pracujem?

Pripad, ktory riesim: K praci potrebujem notebook za cca. 2800-3000€. Firma momentalne nema financie na to, aby ho kupila. Mozem ho kupit na seba ako FO a nasledne o 2-3 mesiace predat PO povedzme ze za rovnaku(nadobudzaciu) cenu?
veronikasad
13.11.16,16:38
Firma v ktorej pracuješ je platiteľom DPH?
avalik
13.11.16,17:05
Firme poskytni pozicku.
michal.kralovic
13.11.16,20:23
Jedna sa o s.r.o. neplatca DPH
michal.kralovic
13.11.16,20:27
Aj nad tym som premyslal, ale firma ma zazmluvneneho dodavatela, ktory dany notebook nema v ponuke a nevie ho zohnat.
avalik
14.11.16,04:20
Tomu nerozumiem, to ma zmluvu len s jednou firmou a od inych nesmie nakupovat? ... kde mas istotu, ze taky drahy NB od teba firma neskor kupi? Si spolocnikom alebo konatelom v tej firme?
ivka70
14.11.16,04:59
ak firma nema zaujem taky NB zohnat, aj pripadne u ineho dodavatela, zjavne nepovazuje za potrebne ho obstarat
kupovat ho za vlastne a spoliehat sa, ze ho odkupi, je ist do velkeho rizika
michal.kralovic
14.11.16,12:47
Ano. Firma ma zmluvu na nakup elektroniky s jednou firmou. Istotu mam, kedze mam maly percentualny podiel vo firme. Cize by som sa rad vratil k otazke ci to je mozne spravit cez kupno-predajnu zmluvu pripadne za akych podmienok.
Jakubec
14.11.16,13:40
Ak ma firma vyhradneho dodavatela notebookov a preto ho nemoze kupit u ineho dodavatela, preco by ho o 3 mesiace od ineho dodavatela (od teba) kupit mohla?

Odpovede na otazky: Firma moze od fyzickej osoby nakupovat podla kupno-predajnej zmluvy (uzavretej pisomne alebo ustne) pricom vyska nakupnej ceny nie je obmedzena. Pre danove ucely, pokial je predavajuci spolocnikom firmy si moze firma ako danovy naklad uznat maximalne sumu, za ktoru by takyto tovar kupila od nezavislej osoby.

Ak ste spolocnikom, nezabudnite na

"§ 59a


(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie."

obchodneho zakonnika
zk24
14.11.16,13:46
(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 sa vzťahujú na akciovú spoločnosť !
Jakubec
16.11.16,09:21
zk24 ma pravdu. Ospravedlnujem sa, § 59a ods. 1 sa vztahuje iba na akciovu spolocnost.
Consultix
16.11.16,12:48
Ods. 1 hovori o spolosnosti a spolocnikovi. Ktora pravna forma ma spolocnikov? Primarne sro, ale aj ks a vos. Takze formulacia a terminologia predmetneho odseku sa vztahuje principialne na sro, vos, ks. Zaroven ods. 5 rozsiruje posobnost tohoto ustanovenia aj na a.s., aj ked formulacia je trocha nestastna. Akciova spolocnost nema spolocnikov, ale akcionarov, preto toto ustanovenie, z ktoreho evidentne chyba slovo "aj" pre jednoznacnost ustanovenia.
JankaO
16.11.16,13:05
Novela účinná od 1.1.2016 významne zúžila dopady § 59a a od tohto dátumu sa vzťahuje LEN na a.s.
...
novela 87/2015: V § 59a ods. 5 sa vypúšťajú slová „na spoločnosť s ručením obmedzeným a“.