zk24
13.11.16,21:48
Ahojte,

Mozno budem miesat hrusky s jablkami, ale chcela by som to pochopit, preto prosim o trochu pochopenia...


Na pozemok mam privedeny kabel J4Bx25mm2. Podla projektu budem potrebovat istic 3x32-40A, tri fazy, 1 tarifa.

Mam si vybrat elektromerovy rozvadzac. Takmer vsetky co pozeram napriklad od znacky hasma maju rovnake parametre, lisia sa len fazami, tarifami, poctom odbernych miest. Ale v zasade maju menovity prud uvadzany do 63A, IP44, do 25mm2... Aatd...

Na eshopovych strankach sa tieto rozvadzace odlisuju aj tym, ze maju uz v cene istic. Vacsinou ale pre mna nepostacujuci. Castokrat ale tieto s isticom su lacnejsieako take bez istica. Preco? Mozem kupit s isticom, vyrazit ho a dokupit istic aky mi vyhovuje? Alebo ked uz k nej bol istic, uz nemozem dat do nej iny?

Dalej, vidim odlisnosti v pomenovaniach (ktore ale vyrobca ani sam neuvadza). Na eshope ich oznacuju ako ER 2.0, ER 1.0, FE 1.0, nasledne nejake pismena Z, W, P a neviem co este. Poradite mi co to znamena, kedze som sa nedopatrala?

Poradite prosim aku skrinku vybrat?

Ano, mohla by som zavolat elektrikara a povedat nrch donesie skrinku. Ale ja by som tomu rada rozumela. Dakujem.

Zuzana
willma
14.11.16,07:34
Zuzi ak je dobrý elektrikár, tak ti to aj vysvetlí :)
zk24
14.11.16,08:56
To neznamena, ze clovek nema mat zaujem rozumiet inym veciam. Nemusi byt len uzivatel...
zk24
14.11.16,08:59
Willma: Hej, mozno by vysvetlil. Kazdopadne toto je porada, a tak isto ako vysvetlujeme v uctovnictve aj banalne veci, mozno sa najde niekto kto to skusi ;)
canbo
14.11.16,15:00
Plné pochopenie , výber rozvádzača rieši projektant v projekte( pred nakreslením projektu môže odporučiť ten ,alebo henten.) . Projekt schvaľuje správca siete - distribučná spoločnosť. A majiteľ kupuje iba ten typ aký je schválenom v projekte.
Ak vám dal projektant na výber rozvádzač, zrejme kvôli cene , tak je potrebné postupovať podľa jeho odporúčaní,alebo odporúčanie toho ,kto zrealizuje jeho zapojenie. Na výber mate možnosti :
1. jedno-tarifný / dvoj-tarifný , , čo znamená ,ak plánujete elektrické kúrenie ( elektricky ohrev domu, a alebo bazéna ,alebo...) tak jednoznačne dvoj-tarif , alebo nech je pripravený rozvádzač čo ak raz ....
2. Kde bude umiestnený, ako bude osadený - ( zamurovaný v plote /stene, alebo voľne stojaci na piliery.) - to udávajú písmena, skratky .
Npr.: Z - zapustený v stene,
F403 - na osadenie do výkopu s kotviac-im dielom, pilier z troma káblovými priestormi 600mm .... W - s okienkom na odčítanie elektromera,..... stránky výrobcu - katalogový list
http://www.hasma.sk/see.this/files/product_file/45/112_pdf_sk_re_1.0_h-3.pdf

3. P2 znamená východoslovenská distribúcia VSDS podľa krajovej príslušnosti.

Istič ak si prajete 32A tak je potrebné si ho objednať - a vystavené doklady prídu na 32A istič. Tento doklad je potrebný k revízii . Ak je bez ističa tak je papier iba typovo odskúšaný do 63A a ten kto osadí a zapojí istič musí vyhotoviť doklad k danému ističu a zapojeniu.
zk24
14.11.16,15:02
Super, dakujem