tntckoo
14.11.16,08:18
Otec dietata zomrel, prebehlo dedicke konanie kde jediny dedic bol malolety syn. Zdedil peniaze na bankovom ucte. Syn zije s matkou. V banke nam povedali ze z uctu nemoze vyberat nikto az do plnoletosti dietata. Ako je mozne vybrat peniaze z takehoto uctu?

//edit: Manzelia neboli, zavet neexistovala, Majitel uctu bol len zosnuly otec. Rozhodnutie sudu z dedictva mame, v nom je jasne napisane ze dedicom uctu je dieta. Nic o blokovani tam nieje. O blokovani nam povedali v banke. Ze ak chceme vyberat, tak len s oddobrenim sudu, o beznej veci nas nikto neinformoval. Matka dietata je pravoplatny zakonny zastupca.
misoft
14.11.16,07:25
A) Matka by mala byť spoludisponent.
B) Nie je pravda, že nie je možné vyberať - pokiaľ je matka aj právny zástupca a spoludisponent, môže vyberať na bežné účely. Pri väčších sumách je však potrebný súhlas súdu.
buchač
14.11.16,07:26
V zásade a veľmi zjednodušene platí :

Majiteľom účtu je maloletý a jeho matka môže nakladať s peniazmi maloletého dediča len do výšky takzvanej bežnej veci.
Úkony nad rámec musí odobriť súd.
Zákon však neurčuje, akú veľkú sumu považuje za bežnú vec. Každá banka ju vidí inak.

Viac
https://www.google.sk/search?q=vyberanie+peniaze+z+uctu+maloleteho+dedi% C4%8Da&client=opera&hs=mbZ&channel=suggest&oq=vyberanie+peniaze+z+uctu+maloleteho+dedi%C4%8Da&gs_l=heirloom-serp.12..30i10.204550.206175.0.208978.4.4.0.0.0.0. 895.1606.2-3j6-1.4.0....0...1ac.1.34.heirloom-serp..2.2.478.1Kl8MnwsAe0
Oliwa
14.11.16,17:15
Momentálne nijako. Banka sa riadi právoplatným osvedčením o dedičstve. Pre ňu je záväzné, čo je uvedené v ňom.
Ak matka nebola na účte otca uvedená ako spoludisponent a otec zomrel, neznamená to automaticky, že teraz tým spoludisponentom je ona. Na základe čoho? Nevieme, či existuje nejaké rozhodnutie súdu, ani nevieme, či je opatrovníkom/poručníkom dieťaťa - príbehy bývajú všelijaké. Vyvstáva otázka, prečo jej otec nedal dispozičné právo k účtu, ak šlo o peniaze určené pre dieťa, resp. ak jediný dedič je maloletý syn, tak neboli manželia a zanechal závet, v ktorom si želal, aby peniaze zdedil iba on. Zrejme nejaký dôvod na to mal... A jeho rozhodnutie by mali pozostalí rešpektovať.
Oliwa
14.11.16,18:03
Buchy, dal si mi mínus, lebo vraj otázka, nie odpoveď. Môj príspevok takto vyzeral aj predtým, bol a je odpoveďou, v texte ktorej boli dve otázky:
"Na základe čoho?" a
"Existuje nejaké rozhodnutie súdu?"
Jediné, čo som zmenila, že som druhú otázku napísala ako konštatovanie "Nevieme, či existuje nejaké rozhodnutie súdu"...
A to nič nemení na podstate mojej odpovedi, takže wo co gou? :D.
Tvoje "Hehehehe" je úplne od veci...
Inak pekný večer.
Oliwa
14.11.16,18:38
Buchy, žiadny obrat... BTW, mne mínusky nevadia, a už vôbec nie tie Tvoje - nežijem z nich, ani si za ne nič nekúpim. Ale ak by mali mať akože nejakú výpovednú hodnotu, mali by byť aspoň trošku opodstatnené, a nie ako si sa odprezentoval teraz.
A nehovor mi decko moje, lebo sa Ti môže stať, že Ti príde žiadosť o výživné...:D A urvi si, čo len chceš... :D
Oliwa
15.11.16,07:13
Chlapci, nepíšte tu bludy, lebo si fakt bude myslieť, že na tie peniaze má právo... Že príde do banky, zamáva rozhodnutím o dedičstve, vytasí svoj OP, povie, ja som jeho matka a finito...
Takže ak nebol závet, dedilo sa zo zákona - manželka a dieťa. Manželka nebola, tak dedilo dieťa. Bodka. Čo znamená, že "ak chceme vyberať"? Kto my?
Koľko rokov má dieťa? Chýbajú mu prostriedky na život či na štúdium? Matka sa nedokáže/nemôže oň sama postarať?
tntckoo
15.11.16,07:42
my = matka a dieta. Matka je nezamestnana. Dieta ma 11 rokov. Jasne ze nemaju dostatok financii. I keby matka robi, preco by nemohla dietatu dopriat nieco viac a cakat az do plnoletosti? Nechapem tvoje narazky asi si bezdetna a spokojna s platom 2000€ s manzelom. Skus si predstavit ze robis za 400€ + nejake to sirotske, zaplatis byt, jedlo, oblecenie, hygiena a ostane ti nic. Preco by malo dieta trpiet ktore sa moze mat lepsie? Som rad ze mi odpovedas a prepac ak som ta urazil ale tvoje otazky mi pridu ako hnusne narazky. Dik
Oliwa
15.11.16,07:57
Ak si matka, neviem, prečo píšeš v mužskom rode... Takže asi matka nie si, iba za ňu píšeš. Tipujem Ťa za priateľa matky... ale k meritu veci: štyri pôvodné riadky zadania obsahovali pramálo informácií, aby si dostal/a uspokojivú odpoveď. Preto tie doplňujúce otázky. To po prvé. Po druhé - odpovedáme tu na báze dobrovoľnosti a úplne zadarmo. Nemám dôvod reagovať či nereagovať na Teba... Skús čakať teda na iných. Nech Ti pomôžu ich rady, ale nie domnienky, lebo ako ste sa sami presvedčili, nezakladali sa na pravde, realite ani nemali oporu v zákone...