RERE
14.11.16,14:47
Dobrý deň. Máme zamestnanca na polovičný úväzok, ktorý má hlavný prac.pomer u druhého zamestnávateľa. Mal ľahší úraz, má vystavenú pn-ku pre hlavného ZĽ, lebo v zamestnaní pracuje vo vode a ruku mal zašívanú a má ju v obväze. U nás ale chce pracovať, lebo vykonáva vlastne prácu z domu pri počítači. Je to možné, aby si u nás pn-ku neuplatňoval, ešte som sa s tým nestretla.
Ďakujem.
Katy a R
14.11.16,13:54
ak si nechce uplatniť náhradu mzdy u vás - tak nemusí, ale bol by veru vinovatý (podľa mňa).
dodržiavať liečebný režim musí - teoreticky by sa mohol aj dohodnúť s lekárom, že charakter práce u vás to dovoľuje ... Ale SP si overuje, či u vás v tej dobe pracuje - tak neviem, ako by to prešlo a koľko by to stálo vysvetľovania ????
Myslím, že oveľa jednoduchšie by bolo uplatniť si DPN v obidvoch PP.
RERE
14.11.16,14:48
Pn-ku má vystavenú len pre hlavného zamestnávateľa, aby u nás namal nižšiu výplatu pre nemoc. Nám to nevadí, len či je to v poriadku, že vo výkaze do poisťovní bude mať všetky odpracované dni.
veronikasad
14.11.16,14:58
Aku prácu vykonáva u vás? Neporuší liečebný režim ak počas PN bude u vás pracovať?
RERE
14.11.16,15:15
Pracuje z domu pri PC, tak asi to nie je porušenie, neviem ako sa to posudzuje.
Katy a R
14.11.16,15:34
vám to nevadí - ale jemu to môže vadiť ! bude to musieť riadne zdôvodniť - že či porušil, alebo neporušil liečebný režim ?
Záleží hlavne, čo povie ošetrujúci lekár.
veronikasad
14.11.16,15:44
Na výkon akej práce u vás bola vystavená PN? Tiež ide o prácu z domu?
kn-alka
14.11.16,17:30
SP vidí, že u jedného zamestnávateľa má PN a u druhého pracuje, bude to považovať za porušenie liečebného režimu a vyplatené nemocenské bude musieť zamestnanec vrátiť.
Andyke
14.11.16,17:41
Vykonávanie zárobkovej činnosti dočasne práceneschopným poistencom sa považuje za porušenie liečebného režimu, a to najmä v prípade, ak dočasne práceneschopný zamestnanec vykonáva počas práceneschopnosti činnosť, na ktorú bol uznaný dočasne práceneschopným.

O porušenie liečebného režimu nejde v prípade, ak dočasne práceneschopný poistenec súbežne vykonávajúci niekoľko zárobkových činností je uznaný dočasne práceneschopným len na niektorú z nich, pričom na ostatné zárobkové činnosti nebolo dôvodné uznať dočasnú pracovnú neschopnosť a tieto aj naďalej vykonáva.

V takomto prípade dočasne práceneschopný poistenec poberá nemocenské z titulu zárobkovej činnosti, na ktorú je uznaný dočasne práceneschopným, pričom môže vykonávať inú zárobkovú činnosť a mať z nej príjem.

V uvedenom prípade je však vždy nevyhnutné posúdiť, či vykonávaná činnosť nie je v rozpore s určenou životosprávou chorého na podporu liečby a či neodďaľuje obnovu pracovnej schopnosti.

V prípade, že Sociálna poisťovňa pri výkone kontroly dodržiavania liečebného režimu má podozrenie na porušenie liečebného režimu z dôvodu, že poistenec vykonáva zárobkovú činnosť, požiada o vyjadrenie ošetrujúceho lekára k otázke porušenia liečebného režimu.

Na základe vyjadrenia ošetrujúceho lekára a po prešetrení okolností konkrétneho prípadu sa následne posúdi, či došlo alebo nedošlo k porušeniu liečebného režimu, či si poistenec svojím konaním mohol zhoršiť zdravotný stav a predlžiť dočasnú pracovnú neschopnosť alebo nie.

Zdroj: http://www.socpoist.sk/poradna-dok/48995s?prm2=48980&sword=&insurance_kind=329&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1
Janiela
14.11.16,18:08
Nemusí si uplatniť, treba to ale dobre zdôvodniť a písomne doložiť.

Ja som bola na liečení v Tatrách a uplatnila som si len jednu. V zamestnaní na dohodu som si PN neuplatnila, stačilo doložiť dochádzku., aby sa potvrdilo, že som z liečenia (dve hodiny autom cesta domov a a ďalšie dve naspäť) nedochádzala do práce a neporušovala takto liečebný poriadok.
Katy a R
14.11.16,18:27
Tvoj prípad je jasný - nepracovala si - je to OK.
Ale v zadaní je prípad - keď v jednom zamestnaní nepracuje z dôvodu DPN a v druhom zamestnaní pracuje.
Musí obhájiť neporušenie liečebného režimu :)
Janiela
14.11.16,18:54
Pracovala - z liečenia, PC sme si prepojili a po večeroch som robila ostošesť. Povaha mojej práce mi to dovoľovala a aj som musela, lebo ináč pokuta na pokute.
Janiela
14.11.16,18:56
a musím dodať - že som to tete na sociálnej poisťovni aj patrične vysvetlila
Katy a R
14.11.16,18:59
nepochopila som to tak - aj mi bolo divnô, že prečo si tak dôkladne zdôvodňovala - už teraz je mi to jasné, musela si, keďže si pracovala :)
Janiela
15.11.16,06:33
možno som to aj ja nenapísala dosť jasne :)
RERE
29.11.16,05:34
Ďakujem za odpovede, nakoniec pn-ku lekár vystavil aj na druhú firmu, tak je to v poriadku.