nikula
14.11.16,19:10
Pracuje u nás pani na pracovnú zmluvu už dlhší čas. Minulý mesiac si podala žiadosť o dôchodok spätne ku 2.1.2016, ale u nás naďalej pracuje na PZ na kratší pracovný úväzok. Chcem sa opýtať, ako mám postupovať pri výpočte mzdy.... bude platiť všetky odvody, kým nebudem mať rozhodnutie zo SP, to isté bude platiť aj pri dani??? či už mám hneď uplatňovať odvody ako pri dôchodcovi???
Tweety
14.11.16,18:11
Odvody zatiaľ tak, ako doteraz, až do rozhodnutia SP.
nikula
14.11.16,18:12
a kedy sa stáva dôchodcom pre zmenu odvodov???
Tweety
14.11.16,18:14
Počkaj do rozhodnutia, tam, to určite bude uvedené.
nikula
14.11.16,18:17
ok, takže tam uvedú dátum a od toho dňa mu zmením výpočet
Tweety
14.11.16,18:19
áno, od uvedeného dátumu
ErikaDP
15.11.16,06:52
Kým nedoručí rozhodnutie z SP o priznaní dôchodku, musia sa odvody počítať tak ako doteraz. Až keď má zamestnávateľ k dispozícii rozhodnutie, uplatní u star. dôchodcu úľavu - neplatia sa odvody PvNezamestnaosti a invalidné poistenie a ak by pracoval star.dôchodca na dohodu o prac. činnosti neplatí sa ani zdravotne poistenie. Až po doručení rozhodnutia zamestnávateľ urobí opravu zrazených odvodov za obdobie od priznania star,. dôchodku, formou podania opravných výkazov sociálnej poistovni a podá žiadosť o vrátenie preplatku na poistnom zaplatenom bez právneho dôvodu a ako dovod sa uvedie spätné priznanie dôchodku. Socialna poisťovna odvody vráti, a preplatok - jeho časť ktorá predstavuje odvody strhnuté zamestnancovi vráti v najbližšej výplate. Z toho vyplynie aj doplatenie dane z príjmu zo ZČ - ale to je predmetom tej výplaty ked sa zamestnancovi preplatok vráti. T.j. čo sa týka odvodov - rieši sa to cez opravné mesačné výkazy, ale čo sa týka dane z príjmu ZČ sa nepodáva opravný prehľad, ale je to predmetom bežného mesačného prehľadu o dani. Kôli vysporiadaniu preplatku z dôvodu spätne priznaného dôchodku( podanie opravných výkazov, zadanie vráteného preplatku do výplaty) konzultujte s dodávateľom Vášho mzdového software. V prípade, ak používate Kros-OLYMP, maju na to písomný návod, podľa ktorého sa táto zdanlivo zložitá procedura dá pekne spraviť.
VÍNO NITRA
15.11.16,15:48
Keďže do dôchodku odchádza od 2.1. 2016, v roku 2016 má nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane.
ivka70
15.11.16,18:23
aj spatne prepocitas, opravis vykazy, vratis
nikula
08.12.16,19:56
takže mám rozhodnutie.... čiže mám opraviť iba samotné výkazy do SP bez zmien vo mzdách? Ten rozdiel spätne vrátim v tejto výplate. Táto zamestnankyňa si uplatňuje odpočítateľnú položku na zdravotné odvody a aj na daň. Táto zmena sa nedotkne zdravotných odvodov, ale dani áno... voči DU sa to spätne neopravuje, ale v tejto výplate to doplatím?
Môže si starobný dôchodca do konca roka uplatňovať odpočítateľnú položku na zdravotné odvody a aj na daň? ako to má byť?
nikula
11.12.16,20:30
ok, takže rozhodnutie mám.... opravím iba mesačné výkazy do SP ale nie samotné mzdy? Potom výsledný preplatok zo SP, vrátim zam-kyni.... ako to bude s daňou z príjmov?