anajkk
14.11.16,20:19
Moja otazka je z oblasti školstva. Chcela som si rozsirit svoju kvalifikaciu, ale narazila som na rozpor medzi vyhlaskou a zakonom.
Vo vyhláške 437/2009 Z. z príloha 1, časť VI, bod 10 je uvedené pri vychovávateľstve doplnenie "špeciálnopedagogickej sposobilosti". V zákone 317/2009, druhá časť, paragraf 8 je uvedené, že" specialnopedagogicka sposobilost je ziskane vzdelanie v oblasti pedagogiky, psychologie a didaktiky vyucovacich predmetov a specialnej pedagogiky.... "
A práve tu je ten môj problém. Vyhláška hovorí o tom, že je potrebné si doplniť špeciálno-pedagogickú spôsobilosť a zákon ju definuje ako získanie vedomostí v oblasti pedagogiky, psychológie a didaktiky vyučovacích predmetov + špeciálnej pedagogiky. Najjednoduchšie by bolo, urobiť si rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky pre učiteľov. Na to ma však nepríjmu. Môžem si spraviť rozširujúce špecky pre vychovávateľov, avšak tam už chýba didaktika a s týmto vzdelaním podľa platnej legislatívy vyučovať nemôžem. A práve tu je ten rozpor. Vyhláška žiada, zákon definuje, ale slovenské školy neposkytujú. A tak sa pýtam, ako je to možné?
avalik
14.11.16,19:58
vyklad zakona a vyhlasky ti poskytne Ministerstvo skolstva, to je gestorom zakona a tvorcom vyhlasky ... zakony schvaluje NR SR - na jej stranke mas aj zoznam hlasovani, stazovat sa mozes adresne
avalik
14.11.16,20:00
preco ta neprijmu na rozsirujuce studium spec. pedagogiky?
anajkk
15.11.16,04:18
Fakulta ma nastavene podmienky prijatia. Ucitelov prijme na specku pre ucitelov a vychovavatelov na specku pre vychovavatelov. Komunikovala som aj s ministerstvom, ale tam som nic nedosiahla.