ivti
01.07.06,23:40
Ako sa v JU účtuje nákup PHM? Ja som si myslela, že to dám do prevádzkovej réžie, ale doterajšia účtovníčka to dávala ako nákup materiálu.Asi by nebolo vhodné meniť tento spôsob zaúčtovania v priebehu roka, alebo je to jedno?
A ešte jeden problém: sociálny fond musí byť tvorený u SZČO, ktorý zamestnáva? V doterajších prehľadoch som zistila, že tvorený nebol, neviem si vysvetliť prečo nie?
Danielle369
02.07.06,08:49
ja dávam pohonné hmoty do réžie.
Sociálny fond má tvoriť každý kto zamestnáva(mal by.)
DušanČ
02.07.06,14:37
Podľa môjho názoru je nákup PHL materiál. V podvojnom účtovníctve sa účtuje na účet 501, čo je spotreba materiálu.
ucetni_fantozzi
02.07.06,14:49
Podľa môjho názoru je nákup PHL materiál. V podvojnom účtovníctve sa účtuje na účet 501, čo je spotreba materiálu.

na ucet 501 sa uctuju napriklad aj kancelarske potreby, ale v JU by som ich do materialu nedaval... pohonne hmoty patria do rezie, tot moj nazor...
kattka.c
02.07.06,15:16
tiez davam PHL do rezie
Zita5
02.07.06,16:09
Otázka zadaná v zmysle JÚ ....PHM prevádzková réžia .
AJED
02.07.06,16:26
Záleží aj od toho, či máš auto v majetku firmy alebo nie. Ja účtujem tak, keď je v majetku firmy PHM do výdavkov neovplýv.ZD a na základe knihy jázd podľa odjazdených km a prepočítané podľa spotreby z tech. preukazu a ceny PHM do prevádzkovej réžie.
Keď nie je v majetku firmy, tiež podľa knihy jázd do prevádzkovej réžie, ktorú tvorí zákl.sadzba 6,20 a priemerná spotreba prepočítaná z odjazdených km, priem.spotreby podľa tech.preukazu a ceny PHM si sťahujem z internetu, ktoré k tomu dokladám.
Je to trochu pracnejšie, ale podľa mňa správnejšie.
J-Casper
02.07.06,17:22
V JÚ dávam PHM do prevádzkovej réžie.
DušanČ
02.07.06,17:53
Citujem z postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovania čl. I :
Za skladovaný materiál sa považujú :
.
.
ad 10 c) prevádzkové látky, ktoré sú potrebné na prevádzku organizácie ako celku (napr. mazadlá, oleje).
Ako je známe mazadlá a oleje patria rovnako ako pohonné hmoty do tej istej skupiny materiálu. Navyše pri správnom spôsobe účtovania spotreby PH sa vychádza zo spotreby podľa TP, čiže nie podľa toho koľko natankujeme, zákonite treba vykazovať aj zásoby v nádržiach, teda určitým spôsobom bilancovať pohyby PH.
V tých istých postupoch účtovania čl. I, ad 10 f sa hovorí, že do réžií sa účtuje drobný režijný materiál. Medzi takýto určite PH nepatria.
Záver: môj názor je, že spotrebu pohonných hmôt treba účtovať ako nákup materiálu.
ALDA
02.07.06,21:49
Citujem z postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovania čl. I :
Za skladovaný materiál sa považujú :
.
.
ad 10 c) prevádzkové látky, ktoré sú potrebné na prevádzku organizácie ako celku (napr. mazadlá, oleje).
Ako je známe mazadlá a oleje patria rovnako ako pohonné hmoty do tej istej skupiny materiálu. Navyše pri správnom spôsobe účtovania spotreby PH sa vychádza zo spotreby podľa TP, čiže nie podľa toho koľko natankujeme, zákonite treba vykazovať aj zásoby v nádržiach, teda určitým spôsobom bilancovať pohyby PH.
V tých istých postupoch účtovania čl. I, ad 10 f sa hovorí, že do réžií sa účtuje drobný režijný materiál. Medzi takýto určite PH nepatria.
Záver: môj názor je, že spotrebu pohonných hmôt treba účtovať ako nákup materiálu.

Aj DU trvajú na účtovaní PH ako materiál. Naďalej ho účtujem do režie, pretože mám analytiku, kde PH účtujem zvlášť a uznali mi to.
lenkak
03.07.06,17:30
PHM - prevádzková réžia s analytikou.
Paula
03.07.06,17:43
Myslím, že všetko je dané možnosťou SW, ktorý používame, teda čo nám ponúka. Zadávateľ témy použil pojem réžia - ktorý nám je bližší pre JÚ - v porade pre PÚ. Osobne mám v JÚ možnosť použiť okrem miezd , poistného a SF pre výdavky OZD kategórie: tovar, materiál, réžia. Do materiálu dávam nákupy, ktoré súvisia s ďalším spracovaním zákazky (teraz neberiem do úvahy prípadný drobný majetok), teda vstupujú v konečnom dôsledku do ceny predávaného výrobku (služby). PHM (pre firemné auto)dávam do réžie, na konci roka prepočítam spotrebu podľa TP a ak vyjde nadspotreba, z réžie ju preúčtujem interným dokladom do výdavkov NOZD.
Julča
03.07.06,19:03
Ja účtujem u obchodnej firme PHM v Jú do réžie, ale prezrela som viacero príspevkov a na základe tých som u klienta, ktorý má nákladnú doprava a účtuje v Jú začala účtovať PHM do materiálu. Myslím si , že záleží aj od toho čím sa firmy zaoberá apodľa toho treba zvážiť kde sa to zaradí.
DušanČ
04.07.06,05:06
V podstate súhlasím aj s Paulou aj s Julčou. Podľa mňa nie je podstatné kam sa tento výdavok zaúčtuje, hlavné je, že je vo výdavkoch ovplyvňujúcich
základ dane. JÚ dáva podľa mňa tak úzku možnosť priradenia nákladov do "zaručene" správnej kategórie, že z môjho hľadiska je to úplne jedno, či réžia alebo materiál. Z toho dôvodu aj nerád v JÚ účtujem. Ak na tom niekto veľmi bazíruje, podľa mňa sa treba riadiť postupami účtovania, ktoré som citoval vyššie. Tam je to jasne stanovené a nič sa nehovorí ani o výnimkách, čím sa firma zaoberá, resp. na aký druh auta sa PH použili, a pod.
Vladimír Ozimý
07.05.08,13:04
noo chcel by som sa pridať k téme aj keď asi je táto tema už dlhodobo uzavretá :), skoro dva roky hehe...ale chcem aj ja vyjadriť to že od 1.1.2008 nám pribudlo do par. 11 ods. 2 pism c) pribudlo do prevádzkových látok aj slovíčko palivo...hm no moc mi to nevonia ale podľa postupov účtovania by sa malo účtovať spotreba PHM ako spotreba materiálu a nie prevázdková réžia...z pohľadu daní je to jedno...mňa skôr trápi to účtovné hľadisko ktoré je v JU dosť nejasné...:)
Dav
07.05.08,15:34
Postupy účtovania JÚ od 1.1.2008 mi pripadajú, akoby smerovali k členeniu PÚ - materiál = obsahová náplň účtu 501 a réžia = účty 518 služby, 502 energie, ďalej učty dane a poplatky, ostatné prevádzkové náklady. Položky Tovar, Mzdy, odvody sú našťastie jasné položky. Aj by sa mi to takto chápané viac páčilo.