Dada253
15.11.16,11:06
Dobrý deň. Rada by som sa poradila bo sa s kolegom nevieme zhodnúť. Problém.
Zamestnávateľ: Prevádzka bod A, zamestnanec - vodič- parkuje v bode A, ale denne pracuje na aute v okolí prevádzky A. V PZ v mieste výkonu práce má oblasť okolia prevádzky. Uznať stravné, alebo má nárok na cestovne. ďakujem
ivka70
15.11.16,10:22
Zle zadefinovana pracovna zmluva, Miesto vykonu prace musi byt urcene adresou a nie okolim.Vodic sa snad nepremiestnuje v kruhu do 5 metrov od prevadzky .... upravte zmluvu a bude narok jasny.
Dada253
15.11.16,11:22
Ďakujem. Takže keď opravím miesto výkonu na presnú adresu, vodič napriek tomu, že parkuje v mieste výkonu, ale práca je vykonávaná mimo areál má nárok na cestovné náhrady.
Chobot
15.11.16,11:26
Ak opravíš prac. zmluvu tak, že uvedieš presnú adresu výkonu práce, tak každý výkon práce mimo tejto adresy bude považovaný za pracovnú cestu a bude mať za ne nárok na cestovné náhrady v zmysle zákona o cest. náhradách.

Hádam až na výnimky, keď pôjde auto natankovať alebo umyť, také 15 minútové prac. cesty by som neriešil.
Dada253
15.11.16,11:35
Ide o to, že on pracuje ako vodič. Normálne ráno nasadne do nákladného auta a behá po okolí( cca. 10km) a poobede príde do areálu zaparkovať auto. Ale kolega tvrdí, že má nárok na stravné lístky, čo mne nepríde správne. Ďakujem
ivka70
15.11.16,11:38
Pracovna cesta je aj v ramci mesta, ak ma prikaz na pracovnu cestu (co by mimo arealu firmy mal mat), tak ma narok na stravne, kludne aj kazdy den.
veronikasad
15.11.16,13:24
Takto definované miesto výkonu práce sa inšpektorom IP pri príp.kontrole určite páčiť nebude
pavol54
15.11.16,14:18
Medituješ o ničom, skús si vypísať cvične cesťák a uvidíš čo ti vyjde a naviac ak má na stravovanie gastráč ktorý mu umožňuje sa stravovať kdekoľvek
ivka70
15.11.16,14:27
Netvrdila by som, ze medituje o nicom, na stravnom z cestaku dostane zvycajne viac (maloktora firma ma gastrace v hodnote 4,20 a viac - co dostane pri pracovnej ceste nad 5 hodin) a este nan nemusi doplacat ako na stravny listok ....
Chobot
15.11.16,15:54
Presne tak, nie je to správne. Akonáhle ide vodič mimo firmu, tak ide o pracovnú cestu a má nárok na cest. náhrady podľa toho, koľko času strávi na pracovnej ceste.

Na tohto vodiča dokonca možno aplikovať § 5 ods. 4) zákona o cest. náhradách:



(4)
Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas
a)
kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
b)
dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
c)
jednej pracovnej zmeny v rámci dvoch kalendárnych dní viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest.



Takže s ním môžete dohodnúť, že bude robiť vyúčtovania prac. ciest napr. na týždennej báze. Podľa súčtu hodín potom dostane cest. náhrady, čo bude určite viac, ako stravný lístok.

Navyše, ak v jeden deň odpracuje vo firme (v sídle) viac, ako 4 hodiny a ešte pôjde na nejakú prac. cestu dlhšiu ako 5 hodín, tak má nárok aj na stravný lístok aj na náhradu.
avalik
15.11.16,16:22
Zákon o cestovných náhradách


Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.

Podľa Zákonníka práce v pracovnej zmluve má byť uvedené miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto).

Pozri aj paušalizáciu - tu je aktualny link, nájdeš tam podrobnosti http://www.porada.sk/t213813-cestovne-nahrady-pomocky.html#post2890672
Dada253
16.11.16,06:01
Presne ako píše ivka70. Stravné lístky majú v najnižšej hodnote, takže cestovné je pre zamestnancov zaujímavejšie.