shmoulinka
15.11.16,12:42
ahojte, dozvedela som sa o moznosti, ze i manzel moze ist na matersku do 3r veku dietata. Premyslam, ako to zladit v nasej situacii, resp. nie je mi uplne jasne, ako by to bolo s odvodmi. Ja som momentalne este 2 roky na RD, zaroven na TPP a manzel je teraz evidovany na UP, po skonceni poberania podpory planujeme zalozit vlastnu sro. Ak by som teraz poziadala o prerusenie RD, manzel by isiel na 28 tyzdnov na MD, zrejme by zaroven poziadal o vyradenie z UP. Do prace sa na tych 28 tyzdnov nechcem vratit, vlastne chcem dat vypoved po skonceni RD o 2 roky. Musim sa teda stat aspon konatelom v nasej sro este teda pred tym, ako manzel poziada o MD, ze? Vlastne zalozili by sme sro s tym, ze manzel jediny spolocnik, obaja konatelia na Zml. o vykone funkcie s nejakou minimalnou odmenou? Pise sa, ze pocas MD by odvody za manzela platil stat, za mna pocas prerusenia RD by neplatil odvody nik a viem sa vyhnut plateniu zdravotneho tych cca 60eur/mes. mala by som uzatvorit zml. o vykone funkcie. Potom co manzel ukonci MD by som naspat poziadala o pokracovanie v RD a pred uplynutim mojej RD by som odstupila z funkcie konatela, aby som mohla dat v praci na TPP vypoved a mohla si narokovat 6 mes. davky na UP. Dakujem za rady
ivka70
15.11.16,11:51
Ak je manzel evidovany na UP, nema nemocenske poistenie, nema teda z coho cerpat materske. Narok mu nevznikne.
shmoulinka
15.11.16,11:55
dakujem, cize najskor by musel poziadat o vyradenie z UP, potom zalozit sro a nasledne ziadat o MD?
ivka70
15.11.16,11:55
Nie, najskor by musel mat nejake nemocenske poistenie.
veronikasad
15.11.16,12:13
Pre vznik nároku na materské potrebuje 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch a aktuálne nem.poistenie. ako uchádzač o zamestnanie nemocensky poistený nie je, dopln ci spĺňa prvú podmienku
shmoulinka
15.11.16,18:59
dakujem, no nezamestnany bude prave 6mes., pred tym pracoval, takze tych 270 dni za posledne 2 roky splna. Takze keby sa stihol stat spolocnik+konatel, mohol by nasledne ziadat o MD?
ivka70
15.11.16,19:02
A z ktorej tej funkcie by mal nemocenske poistenie?
veronikasad
15.11.16,19:22
Aku mesačnú mzdu mal v zamestnaní?