thaiming
15.11.16,18:24
Dobrý deň, mám na Vás všetkych otázku, dúfam, že mi konečne niekto pomôže, pretože v našej škole nieje nikto taký, kto by pomohol.


Chcem sa Vás spýtať, čo mam robiť, keď odmietam zaplatiť príspevok zrpš ( prispevok je dobrovolne nedobrovolný, nieje jednoducho POVINNÝ).


Dnes som to oznámil mojej triednej, že to nezaplatím, nakoľko je to nepovinné, no tá sa mi začala vyhrážať, že ona to dá školskej ekonómke a tá mi naučtuje cca 157 € zato že chodím do ICH školy, čo mám v tejto situacii robiť ?

Nemá každý právo na bezplatné vzdelanie ? A v našej škole poznám veľa žiakov, ktorý to nezaplatili, a nič sa nedialo.
Vďaka Vám za cenné odpovede.
Dáša_
15.11.16,17:43
nechceš platiť preto, lebo nemáš alebo z princípu?
thaiming
15.11.16,17:46
nechcem platiť preto, lebo momentalne v rodine nemáme najlepšiu situáciu, ktorú komentovať nebudem, ale aj preto, lebo si to pýtajú jednoducho nasilu, pričom to iní neplatia.
Dáša_
15.11.16,17:52
a pokúsil si sa objasniť, že jednoducho nemáte? Ja viem, ono to nie je ľahké priznať, ale také veci sa stávajú.
thaiming
15.11.16,17:55
konkrétne ja som sa o to nepokúsil, skúsil to spolužiak, a ten dopadol tak, že keby nezaplatí, ide udajne za tou ekonomkou a ona mu vypíše 157 € na rok, takže som to nemal prečo skúšať ja. A nieje to tak že nemáme, je v tom niečo iné.
korela
15.11.16,17:56
osky
15.11.16,17:58
hm,ZRPS sa platilo vzdy ,odkedy sa pamätam.myslim ze to nie je tak Vela.bezplatne vzdelanie neznamena,ze dostanes vsetucko zadarmo,ved vsetko nieco stiji a aj skola,pokial ti chce zabezpecit nieco lepsie,mozno zvlastne,potrebuje takyto dobrovolny prispevok.stat totiz nepreplaca vsetko,len najnevyhnutnejsie veci.ved j v skolkach,vsade sa rodcia skladaju,lebo z toho co stat da na vzdelanie,by tazko boli tieto zriadenia na takej urovni ako su .samozrejme,nechaem,ze ak to ini neplatia,preco sa tebe vyhrazaju...to je divne.treba sa branit.donutit ta nemoze nik,je to dobrovolny prispevok,ale premyslaj aj nad pozitivami toho prispevk.to je ako s obliekanim-sice by si mohol nosit vysulkany pulover po dvoch starsich bratoch,nebol by si predsa nahy,takze ucel by splnil.
no i tak by si pravdepodobne radsej kupil novy-hoci by aj stal viac a ucel splni presne ako ten stary.....
thaiming
15.11.16,17:58
korela, podla mna je to jedno.
thaiming
15.11.16,18:00
Vďaka za odpoveď, áno, peniaze by som do tej školy investoval, ale nie keď nevieme do čoho to ide, vraj do toaletného papieru napríklad, na výlety a podobne, lenže toaletný papier som v živote na tej škole nevidel a taktiež výlety sa platia zvlášť.
Dáša_
15.11.16,18:05
No, podľa môjho názoru, zrpš je iná organizácia ako škola. Škola s tým nemá čo robiť a už vôbec nie ekonómka školy. Z tohto fondu sa prispieva na činnosť školy, zrejme napríklad tie výlety by stáli viac, to netuším. Dokonca podľa mňa ani tiredna nemá s tým čo robiť, robí sa to tak na väčšine škol len zo zotrvačnosti. Veľmi by ma zaujímalo, čo konkrétne by ekonómka vypísala za papier.
sosak
15.11.16,18:07
Ty nezarábaš peniaze, zatiaľ sa len dochádzkou do školy pripravuješ na povolanie. Rodičia ťa živia z peňazí, ktoré zarobia. Máte málo peňazí a štve ťa, že niektorí žiaci nezaplatili príspevok ZRPŠ a od teba triedna učiteľka vyžaduje zaplatenie do fondu ZRPŠ. Oznámil si priamo, že ty nezaplatíš. Najlepšie by bolo, aby sa tvoji rodičia skontaktovali s tvojou triednou a vysvetlili jej, že máte finančné problémy. Mala by to akceptovať a teba by už nemala v tejto veci konfrontovať.
thaiming
15.11.16,18:08
Neviem povedať či by boli lacnejšie, vždy nám určená učiteľka, ktorá daný výlet organizovala rozpísala čo stojí autobus+dajme tomu nejaká vstupenka niekam, no žiadna zľava na zaklade prispevku zrpš nebola nikdy.
Tiež by ma to zaujímalo čo by bolo na papiery, myslim že by som sa mal ísť rovno porozprávať s ekonomkou čo je natom pravdy nie ? Pretože s riaditeľom sa rozhodne nedá nič riešiť.
Dáša_
15.11.16,18:12
no rozhodne by si to nemal riešit ty, ale rodičia. A rodičia by mali ísť na plenárne zrpš a tam žiadať odpočet, na čo sa peniaze použili. Bežne to na školách v rámci plenárneho zrpš prezentujú.
avalik
15.11.16,18:18
prispevky do ZRPS maju platit clenovia tohto obcianskeho zdruzenia ak si to odsuhlasili - to, ze sa rodic zucastni na tzv. triednom aktive este neznamena, ze sa dobrovolne stava clenom zdruzenia - ak to tak nahodou nejake zdruzenie ma uvedene v svojich stanovach, tak to nie je v sulade so zakonom,

nikoho nemozno nutit aby bol clenom obcianskeho zdruzenia

ak sa ti ucitelka vyhraza a mas uz 18 rokov, podaj podnet na skolsku inspekciu, ak 18 rokov este nemas, nech konaju rodicia

ZRPS tu bolo rozoberane vo viacerych otazkach, pouzi vyhladavac
evuš
15.11.16,18:19
ZRPŠ..znamená ešte stále Združenie Rodičov a Priateľov škôl......u nás to funguje roky...rodičia majú po celý rok možnosť nahliadnuť do účtovníctva...
My robievame z príspevkov do ZRPŠ akcie pre deti....napr. športové dni, príspevky na plavecký, či lyžiarsky výcvik, zakupujeme pomôcky pre učebne..i pre deti, ktoré nato nemajú, či rodičia sú "burani" z princípu....u nás je to o dohode...a úsmeve a sebaobetovaní....inak, vyhrážanie a osočovanie z duše nenávidím najmä posledné moje dni tohto týždňa ...
korela
15.11.16,18:55
pre thaiming - to bola iba rečnícka otázka na otázku od Dáša_, pretože sa mi zdala zbytočná.
osobne by som zvážila aj rady typu uviesť škole, že máte fin. problémy, ak by ste ich aj ev. mali.
buchač
15.11.16,19:29
Ak chceš, ak si trúfaš, tak sa môžeš aj sťažovať....viď :


Vyberanie poplatkov

Štátna školská inšpekcia dostáva sťažnosti na vymáhanie peňazí od rodičov alebo od žiakov zo strany štátnych škôl, a to prostredníctvom združenia rodičov, nadácií či neinvestičných fondov a tiež sťažnosti na nekontrolovateľnosť ich použitia. Podľa údajov pisateľov ide napr. o príspevky na údržbu budov, čistiace prostriedky, nákup učebných pomôcok. Vysoké sumy stredné školy protiprávne požadujú najmä za externé štúdium a štúdium jednotlivých predmetov.

Upozorňujeme, že Štátna školská inšpekcia nekontroluje hospodárenie škôl (a ani hospodárenie občianskych združení, ktorým je aj združenie rodičov) a aj štátne inštitúcie, ktoré majú oprávnenie kontrolovať využitie finančných prostriedkov, môžu v prípade občianskych združení kontrolovať len použitie prostriedkov účelovo poskytnutých štátom.

Rodič, ktorý príde do školy informovať sa o prospechu a správaní dieťaťa, sa automaticky nestáva členom občianskeho združenia – združenia rodičov, preto ani nie je viazaný žiadnymi uzneseniami výboru ZR o vyberaní poplatkov.

V prípade, že rodič nesúhlasí s činnosťou združenia rodičov, má možnosť dištancovať sa od jeho činnosti. Tým, samozrejme, nie je dotknuté jeho právo na informácie týkajúce sa prospechu, správania, či dochádzky dieťaťa.

Štátna školská inšpekcia prešetruje vyberanie peňazí len v tom prípade, ak má prípad pedagogickú rovinu (ak napr. peniaze vynucuje učiteľ od žiakov na vyučovaní, prípadne sa učiteľ alebo riaditeľ školy žiakom, príp. rodičom vyhráža sankciami súvisiacimi s pedagogickým procesom).

V prípade výslovného vydierania zo strany štátnej školy (napr. podmienenie vydania rozhodnutia o prijatí žiaka na strednú školu zaplatením "sponzorského daru"), má žiak alebo rodič možnosť obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní.

Veríme, že predchádzajúce informácie pomôžu občanom nielen pri podávaní sťažností, ale aj pri preventívnom riešení problémov. Podanie sťažnosti síce väčšinou pomôže vyriešiť konkrétny problém, ale len málokedy zlepší vzťahy.

http://www.ssiba.sk/Default.aspx?text=g&id=26&lang=sk
kukučka
15.11.16,19:44
Slušne oznám triednej, že nezaplatíš a nech to rieši z rodičmi. Takto sa nepostupuje.
Príspevok na ZRPŠ je dobrovoľný a vecou rodičov, ak sa ti učiteľka vyhráža a nedá sa hovoriť ani s riaditeľom, tak si si nevybral dobrú školu. Len opakujem, čo už ti napísali predo mnou, použi vyhľadávač. Ja sama som už do jednej témy dávala linky, bolo tam aj o zneužívaní tých peňazí. Tie peniaze by nemali byť na prevádzku školy, ale na podporu aktivít, súťaží, na odmeny deťom. Teraz sa na plenárnych rodičovských združeniach robilo vyúčtovanie za minulý rok, bohužiaľ sa zúčastňuje minimum rodičov.
Na ZŠ býva 10 - 20 €, 157 € je neúmerne vysoký. Ste súkromná škola?
misoft
15.11.16,21:20
@Dáša_ - nič v zlom, ale on je žiak. Má zaručené bezplatné vzdelanie, okrem toho príspevok do ZRPŠ nie je povinný, je dobrovoľný. On nie je zárobkovo činný, nemá čo platiť. Škola dostáva na neho od štátu určité peniaze, nech teda gazdujú.
@korela - nič v zlom - školu v tomto prípade je veľké ho*no, akú majú finančnú situáciu. Tento príspevok nie je určený na vzdelávanie, ale na iné - mimoškolské - účely.
Ak sa učka vyhráža - nech rodičia "napochodujú" a povedia si svoje, alebo nech to oznámia ich zriaďovateľovi, že učiteľka sa v tomto ohľade vyhráža nejakými sankciami a pod. A to potom budú ofuky - že i Plavčan bude odrazu plavčík.......
P.S. Tri decká sa tiež učili, príspevok pre ZRPŠ pýtali, zaplatil som len raz (najstaršiemu) a videl z toho veľké guľové.... za ostatné som nedal ani halier a nič sa nestalo. Tiež skúšali bu-bu-bu a ja na nich BU-BU-BU a bol kľud. Ja som si hubu otvoril, za klobúk si to nedali....
avalik
15.11.16,22:39
na sukromnej skole by si to nedovolili - tam sa podpisuje zmluva, kde je presne vycislene skolne ... plati sa v dohodnutych lehotach

moja dcera chodila na sukromnu strednu hotelovu skolu a okrem skolneho som platila uz len ucebnice na jazyky a oblecenie kuchar casnik - zo skolneho bol hradeny lyziarsky, exkurzie, suroviny na vyuku a aj barmansky a carwing kurz, skola mala aj nadaciu ale to nam kazdy rok dali len info, nikto netlacil, ze treba platit ... ziadne ZRPS tam nefungovalo
lubko6394
16.11.16,06:19
Nenapísal si to podstatné - či je škola štátna. Ak škola štátna je a nepodpísali ste žiaden záväzok tak neplať. Ekonómka Ti môže čosi napísať a tam bude musieť jasne napísať dôvod. Ak to budeš mať tak to skopíruj a zaves sem. Ja platím len to čo musím a peniaze si dám tam kde chcem ja.
Semetrika1
28.01.17,12:23
To, že peniaze sú potrebné všetci vedia. Vždy platilo, že ZRPŠ je dobrovolné. Dokonca sociálne odkázaní žiaci majú nárok na podporu z tohto fondu. Ukáž mi školu, kde to praktizujú? Obyčajne sú to prostriedky na odmeny žiakom s výborným prospechom, dochádzkou. Výnimočne sa podporí nejaká súťaž. Čiže deti zo sociálne slabších rodín nedostanú nič.
Ing. Ľubomír Janoška
28.01.17,13:53
Ak to nie je súkromná škola, nechaj pani ekonómku, nech Ti to naúčtuje a jej list prepošli zriaďovateľovi.