Alča
08.11.04,13:22
Dobrý deň,

ako nová členka Vašej porady sa obraciam na Vás s problémom platenia DPH v zdravotníckom zariadení (NsP). Z nového zákona o DPH je síce poskytovanie zdravotnej starostlivosti oslobodené od DPH, ale príspevková organizácia ako taká zo zákona vypadla. Nakoľko sme dosiahli obrat z prenájmu priestorov a poskytovaných služieb väčší ako 1,5 mil. Sk, podľa DÚ sme povinní stať sa platcami DPH. Zaujímalo by ma, či má niekto skúsenosti v uvedenej oblasti, prípadne, či je v zmysle platných predpisov nutné, aby zdravotníckej zariadenie bolo platcom DPH.

Za Vašu spoluprácu ďakujem. Alča
Nike
08.11.04,14:37
Nie sme zdravotníctvo, ale tiež máme príjmy oslobodené a "neoslobodené" a po 1.5. som trochu zisťovala tento problém. Je nutné sledovať príjem "neoslobodený" a ked prekročí 1.500.000,- za 12 mes. musíme sa stať plátca DPH samozrejme príjmy oslobodené budú stále bez DPH. DPH sa začne vyrubovať na ostatné príjmy a budeme musieť používať koeficient. Dúfam, že som tú úradníčku správne pochopila. Toľko moja skúsenosť.
GejzaH
08.11.04,20:51
Alča, je to tak, budete platcom DPH, ak váš príjem z prenájmu za 12 mesiacov presiahne 1.5 miliónov. Medzi svojimi zákazníkmi mám príspevkovú organizáciu, ale aj NsP, ktorá je platiteľom práve z titulu prenájmu, a majú s tým čo robiť. Budeš musieť počítať koeficient a pekne každý prijatý doklad kategorizovať z hľadiska DPH na plný odpočet, odpočet s koeficientom a bez nároku na odpočet.:(