Andreyevich
15.11.16,23:25
Zdravím členov tejto komunity,
rozbieham ďalšie podnikanie, kde okrem iného bude aj predaj vlastnej značky, no keďže ide o oblečenie pre športových fanúšikov, často sa zvyknú používať rôzne symboly, medzi ktoré patrí aj logo subkultúry MOD. Nebudem vysvetľovať prečo, na čo, proste toto logo sme chceli nie že používať ako naše logo, ale zakomponovať ho do dizajnov niektorých tričiek a to v pôvodnej modro-bielo-červenej farbe.

Link na logo: http://logonoid.com/images/mod-logo.png

Problém však je, že som zistil, že rovnaké logo má aj Royal Air Force (ďalej len "RAF"), čo spadá pod Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva. Tu sa volá logo RAF Roundels. Ihneď som teda začal pátrať po tom, či nemajú toto logo patentované, najskôr som našiel články, že v roku 2008 sa snažilo ministerstvo patentovať si toto logo, ale súd rozhodol, že im to proste nedajú, dajú im len výhradné právo na produkciu všetkých suvenírov, pamätných vecičiek atď., proste hocičo okrem oblečenia, súd tak vyhovel všetkým tým, ktorí doteraz vyrábali a predávali oblečenie s týmto logom (drvivá väčšina kvôli MOD subkultúre).

Link: https://www.theguardian.com/business/2008/jun/12/next.retail
Viacmenej som bol spokojný, no našiel som ďalšie znepokojujúce linky, ktoré mi hádžu stále väčší pocit toho, že od roku 2008 sa to ministerstvu podarilo patentovať ako svoje a všetci, čo ho chcú používať musia požiadať o licenciu.

Či to je však pravda, to som sa nikde nedozvedel po dobu niekoľko hodín a keďže už neviem, kde by som hľadal, tak som si povedal, že sa opýtam vás tu.
Moja otázka č. 1 teda znie, že či je to logo patentované a ak áno, tak ako to funguje, keď rovnaké logo má subkultúra MOD a práve tá ma zaujíma, kvôli nej som si to logo dal a nie kvôli RAF? V prípadnom súdnom sporte by to vyzeralo ako?

Otázka č. 2: Ak je patentované, ako moc treba zmeniť logo, aby nepodliehalo patentu, stačí keď zmením farby?

Za odpoveďe ďakujem a prajem príjemný deň.
misomiso
16.11.16,01:30
Po prvé, logo sa nedá patentovať, iba registrovať. Po druhé, ochrana platí iba pre urceny okruh tovarov alebo služieb. To znamená, že ak napr. Tesco neposkytuje Pravne služby a ty áno, ty si môžeš registrovať znacku Tesco a poskytovať pod ňou Pravne služby. Po tretie, ocrana ma uzemnu platnosť, registruje sa v konkrétnych štátoch a spoločenstvách, takže co je registrovane u UK, nemusi byt na Slovensku.
Andreyevich
16.11.16,04:19
No RAF sa práveže rozhodli, že chcú vyrábať (resp. už vyrábajú) okrem suvenírov aj oblečenie s týmto logom, čiže by sme boli obidvaja výrobcovia s týmto logom, čo ako píšeš, neprichádza do úvahy, ak to majú zaregistrované. A to či majú a na akom území by som sa rád dozvedel, len skutočne si neviem dať rady, nech hľadám, ako hľadám, tak to neviem nikde nájsť :(
Dáša_
16.11.16,04:43
Skúšal si osloviť priamo niektorého patentového zástupcu. Sú medzinárodné databázy, toho, čo poznám má solídny prehľad.
Andreyevich
16.11.16,04:45
Môžeš posunúť link? Vďaka.
Dáša_
16.11.16,04:54
poslala som sukromnu spravu
misoft
16.11.16,12:14
Pokiaľ spomínaš "logo" RAF - to nie je logo. Je to výsostný znak. Ten je majetkom štátu, kde je lietadlo registrované. Okrem toho je i výsostný znak ozbrojených zložiek, sú tiež majetkom štátu. Len štát môže (ale nemusí) povoliť používanie týchto výsostných znakov inak, než na to, na čo sú určené.
Takže ak by si chcel toto "logo" použiť - narazil by si možno na veľké problémy (ani nie ohľadom registrácie, ale zneužitia výsostného znaku iného štátu).
Andreyevich
16.11.16,14:02
Ahoj, dik za koment, kde si nasiel tie info o vysostnom znaku? Leb vsade kde som doteraz bludil internetom, tak dom nic take nevidel, aj RAF to nazyvaju logom a svojim, logicky to spada pod Ministerstvo obrany, cize vsade co som sa docital tak sa riesilo iba logo MO. Ono je to dost divne aj vzhladom na to ze v roku 2008 sud uznal, ze to je aj logo subkultury MOD a z toho dovodu si ho nemoze registrovat MO a moze ho pouzivat kazdy (link v prvotnej sprave). Dnes je vsak situacia bohvieaka a to sa snazim zistit..
misoft
16.11.16,16:04
https://www.theguardian.com/business/2008/jun/12/next.retail
Čítal si to?
MO totiž podalo žalobu pre používanie tohto loga.
Síce bola zamietnutá, ale MO má výhradné práva na tento znak - logo. T.z. že TY by si musel požiadať MO UK, aby si ho mohol používať a im za to platiť. Majú naň výhradné právo - používať ho kdekoľvek, na čomkoľvek, čo vytvoria, organizujú ONI!
Andreyevich
16.11.16,16:09
Misoft vsak cital ale v tom clanku mozes vidiet ze maju vyhradne pravo na non-clothing veci, co znamená, ze suveníry atd by som nemohol ale oblecenie ano.
misoft
16.11.16,17:04
Pozor - ešte vedú ďalší súdny spor... i na toto non-clothing.....
sosak
16.11.16,20:00
Zmeň farby za iné, zaregistruj a je po probléme.
Andreyevich
20.11.16,15:28
Na tomto linku môžete pozrieť pdf súbor, kde je toho trochu rozpísaného, vedel by si mi ty alebo niekto odtiaľto prosím povedať, či rozumiem správne, že môžem zmeniť farby, pokojne nechať aj modro červené, len sa vyhnúť ich registrovaným farbám/odtieňom?

Ďakujem.

Link: http://bit.ly/2fdzTkW