Vlasta Č.
16.11.16,05:33
Zdravím, vo firme zlyhala komunikácia a vznikol takýto problém:
30.9.16 bola vystavená faktúra a tovar dodaný, následne sa zistilo, že ešte ten tovar nemal byť dodaný, pretože nebola podpísaná zmluva, tak sa vedenie dohodlo, že sa faktúra zruší. U nás sa tak stalo a na pôvodné číslo bola vystavená fa pre inú firmu, ale u odberateľa ju nezrušili, zaplatili nám ju a majú ju nahlásenú aj v KV a odpočítanú z nej DPH. Aby toho nebolo málo, tak ju majú prehnanú cez ministerstvo a podpísanú asi 5-timi podpismi (ide o štátny podnik).

Z ktorej strany je toto najjednoduchšie vyriešiť - z našej alebo z odberateľovej?

Samozrejme nesedia čísla faktúr v DP ani v KV, keď chcem podať dodatočné k DPH, nemôžem dať pôvodné číslo, pretože na neho mám nahlásené iné dodanie, oni fa zrušiť nemôžu.....

Ich audítor radí, aby sme napísali nejaký list, na základe ktorého oni tú fa zrušia, ale netuším, čo by tam malo byť napísané....


Ďakujem vopred za názory.
KloferHladny
16.11.16,09:40
Ak bol tovar dodaný, aj napriek nepodpísanej zmluve bol obchod zo strany odberateľa akceptovaný (uhradili faktúru). Ak teda bola faktúra vystavená a doručená, odberateľ mal za to, že nadobudol právo nakladať s dodaným tovarom a teda mu vzniklo právo na odpočet DPH.
Zrušenie faktúry z Vašej strany zaváňa dokonca podvodom (niečo som dodal, vystavil faktúru a následne som z nej neodviedol DPH)
A teda celé to musíte dať do súladu Vy.
Ja by som zaevidoval dve faktúry s tým istým číslom na dvoch rôznych odberateľov a tak to aj nahlásil do dodatočného DPH, doplatil rozdiel DPH, podal dodatočný KV DPH. Samozrejme je nutné počítať so sankciou.
Vlasta Č.
16.11.16,10:25
Nie, nejde o podvod, len bol niekto rýchlejší a dodal a vyfakturoval tovar ešte pred podpisom zmluvy, preto aby štátny podnik nemal problém, dohodli sa, že fa sa zruší a po podpise zmluvy sa opätovne vyfakturuje, ale ako to už býva, k ich účtovníčke sa takýto postup už nedostal....
Ďakujem za radu, myslím, že s Vašim riešením súhlasím, len ma zmiatlo nahlásiť na fin. správu dve doslané fa s rovnakým číslom....a so sankciou sa počíta :).